Menenjiom Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Menenjiom Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?
10.02.201609:09

En sık görülen beyin tümörlerinden olan menenjiom hakkında tüm bilgileri sizlere aktarıyoruz. Menenjiom nedir? Menenjiom neden olur ve belirtileri nelerdir? Menenjiom tedavisi nasıl uygulanır? İşte, Menenjiom tümörüyle ilgili detaylar...

Haber güncelleme tarihi 17.01.2019 16:58

Menenjiom Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyin tümörlerinin yaklaşık %20’sini oluşturan menenjomlar, beyinde en çok rastlanılan tümörlerdendir. Beyin dokusundan değil, beyin ve omuriliği kaplayan zarlardan gelişirler. Menenjiom tümörleri oldukça yavaş büyürler ve iyi huyludurlar. Beyni saran dış zarın bulunduğu her yerde, bu zarı oluşturan hücrelerin kontrolsüzce büyüyerek kitle oluşturmasına menenjiom tümörü denir. Bu zar beyin ve beyinciği sarmakla birlikte kafa tabanında bulunan girintilerde, ön, orta veya çukur bölümlerinde ve sağ sol beyni ayıran bölümlerde kitleler oluşturur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte oluşma riskinde artış görüşlen menenjiomlar genellikle 40-60 yaş aralığında görülmektedir. Çocukluk çağında çok rastlanılmamakla birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir.

menenjiom-tumoru.jpg


Menenjiomlar Neden Olur?

"Menenjiom neden olur?" sorusuna dair araştırmalar halen devam etmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda hastaların büyük çoğunluğunun 22. kromozomda bir anormallik olduğu gözlemlenmiştir. Hastaların %40-80’inde bu probleme rastlanılırken bu anormalliğin kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Menenjiom oluşumundaki diğer etkenler ise kafa bölgesine daha önce radyasyon uygulanmış olması, meme kanseri ve nörofibramatozis tip 2 olarak belirtilmektedir. Bu tip durumların menenjiom riskini arttırdığı ifade edilmektedir. Özellikle nörofibramatozis tip 2 hastalarının birçoğunda menenjiom riski bulunmaktadır. Aynı zamanda gebelik döneminde menenjiomlarda büyüme gözlemlenir.

menenjiom-nedenleri.jpeg


Menenjiom Belirtileri Nelerdir?

Yavaş ve içe doğru büyüyen tümörler olan menenjiomlar çoğunlukla hiç belirti vermeyen önemli büyüklüklere varabilirler. Tümör belli bir büyüklüğe varana kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Belirtiler tümörün büyüklüğüne ve baskı uyguladığı alana göre değişkenlik gösterebilir. Menenjiom tümörlerinde gözlemlenen ilk belirtiler baş ağrısıyla birlikte görülen kol ve bacaklardaki güçsüzlüktür. Görme sorunları, havale geçirme, kişilik bozukluğu ve duyu bozuklukları menenjiom tümörlerinde görülen diğer belirtilerdendir.

 • Baş ağrısı
 • Epilepsi
 • Bulantı ve kusma
 • Görme bozuklukları
 • Sürekli uyku hali
 • Kas güçsüzlüğü
 • Konfüzyon
 • İlerleyici fokal nörolojik defisit
 • Kişilik değişikliği
 • Duyma kaybı veya kulak çınlaması

menenjiom-bulgulari.jpg


Menenjiom Tedavisi ve Menenjiom Ameliyatı

Menenjiom tedavisindeki ilk amaç tümörün cerrahi müdahale ile çıkarılmalısıdır. Daha fazla büyümemesi ve beyne baskıda bulunmaması için bir an önce tümörün alınması önerilmektedir. Tümörün tamamının çıkarılması durumunda hastanın bütün şikayetleri ortadan kalkar. Bazı vakalarda tümör damar ve sinirlere yapışık durumda olabilir. Bu tip durumlarda tümörün önemli olan büyük ve baskı yapan kısmının çıkarılmasıdır. Sinir veya damara yapışık olan bölüm bırakılır ve bu bölümlerin yeniden büyümemesi için histolojik tipine göre gamma knife radyocerrahisi veya radyoterapi yöntemleri uygulanır.

menenjiom-ameliyati.jpg

Önerilen İçerik;
 Beyin Kanaması Belirtileri Ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
100
126
36
40
35
35
51
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.