Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?
28.10.201512:09

Meme kanseri riskini her kadın taşımaktadır. Bu yüzden her kadın, kendi meme muayenesini yapmalıdır. Kolay ve pratik şekilde meme muayenesini yaparak farklılıkları anlayabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:22

Meme kanseri, son yıllarda artış göstermektedir. Neredeyse her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Meme kanserinde önemli olan erken teşhistir. Bu yüzden kadınlar sürekli kendilerini kontrol etmelidir. Göğüslerini, elleri ile kontrol ederek farklılık olup olmadığını öğrenmeleri gerekir.

 

meme-muayenesi-nasil-yapilir.jpg

 

Tabi ki bunun yanı sıra her yıl mamografi çekilmelidir fakat kadının kendini kontrol etmesi önem taşımaktadır. Kadın, kendi vücudunu iyi tanığı için, farklılıkları anında hissedecek ve görecektir. Bu sebeple kadınlar, bu kontrolü gözden kaçırmamalıdır.

 

Meme Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı?

  • Meme kontrolü, hassas olmayan dönemlerde yapılmalıdır. Eğer kadın regli görüyorsa, göğüslerin hassas olmadığı zaman için kontrol yapılmalıdır. Bunun için regli başladıktan sonra 6. ve 8. günler de meme muayenesi yapılmalıdır.
  • Menopoz dönemi yaşayan kadınlar ise, her ay sabit bir günde muayene yapmalıdır. Menopoz dönemindeki kadınlar her ayın 1. ya da 5. günü gibi gün belirleyerek, meme kontrolünü yapmalıdır.

Bu şekilde kadınları, göğüslerini daha da iyi tanıyarak, sağlıklarını kontrol altına alacaktır. Sürekli yapılan kontroller sayesinde, göğüslerindeki sorunlarını hemen fark edecek. Göğüslerinde anormallik hisseden kadınlar, hemen doktora başvurmalı ve gerekmektedir.

 

Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

  1. Bir aynanın karşında durunuz. Meme başından akıntı, çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığına bakınız.
  2. Ellerinizi başınızın arkasında birleştiriniz. Daha sonra başınızı öne doğru iterek kasların gerilmesini sağlayınız Bu şekilde aynaya bakarak normal dışı bir durum olup olmadığını inceleyiniz.
  3. Ellerinizi belinize doğru koyup, kuvvetlice bastırınız. Hafifçe öne doğru eğiliniz. Omzunuzu ve dirseklerinizi ön taraf doğru itiniz. Göğüs kaslarının gerilmesini sağlayınız.
  4. Sol omuzunuzu kaldırınız. Sağ elinizin üçüncü ve dördüncü parmakları ile bastırınız. Dış taraftan başlayarak, meme üzerinde küçük daireler yapacak şekilde bütün memeyi, meme ile koltuk altı arasındaki bölgeyi inceleyiniz. Aynı hareketi diğer göğsünüze de uygulayınız.
  5. Memenizin başını nazikçe sıkın ve bir akıntı gelip gelmediğini kontrol ediniz. Aynı hareketi diğer göğsünüze de uygulayınız.
  6. Sırt üstü yatınız. Sol kolunuzu başınızın üzerine doğru getiriniz. Sol omuz altına ufak bir yastık yerleştiriniz. Dördüncü ve beşinci şıkta olduğu gibi, dairesel hareketlerle göğsünüzü parmaklarınızın ucu ile hissederek kontrol ediniz.

 

meme-muayenesi-nasil-yapilir-001.jpg

Meme kontrolü, bu kadar kolay ve pratik el hareketleri ile yapılmaktadır. Sizler de sürekli meme muayenesi yaparak, sağlığınızı önemsemiş ve kontrol altına almış olursunuz. Meme kanserinde erken teşhis önemlidir. Bu yüzden meme muayenesini aksatmadan uygulayınız.

 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.