Mektup Nasıl Yazılır & Mektup Türleri Hakkında Bilgi

Mektup Nasıl Yazılır & Mektup Türleri Hakkında Bilgi
18.05.201521:57

Geçmişe olan özlemlerimizle buluşma noktasında eski haberleşme ürünümüz, edebiyatımızın en vazgeçilmezi olan “Mektup” hakkında detaylı bilgilerin barındırdığı bir içerik hazırladık. İşte mektup hakkında her şey!

Haber güncelleme tarihi 08.11.2018 18:12

 Mektup Yazmak ve Mektup Türleri Hakkında Genel Bilgi

Teknolojinin hüküm sürdüğü günümüzde artık kağıda ve kaleme ihtiyaç yoktur. Kağıdın yerini ekran, kalemin yerini ise tuşlar aldı. Artık işimiz düştüğünde dilekçe yazıyoruz, sonuçta o da bir mektup türü. Aslında dilekçeyi yazmaktan da aciziz. Adliyenin önünde bulunan dilekçe yazanlara birkaç kuruş vererek, onların yazdıklarıyla, ilgili makamlara sesimizi duyuruyoruz. Geçmişte en önemli iletişim araçlarından biri olan mektup günümüzde çok nadir kullanılır oldu.Teknolojinin hızla ilerlemesiyle mektubun yerini sms, mail, telefon, görüntülü konuşma, sosyal ağlar tarzı iletişim araçları aldı.

mektup-yazmak.jpg


Mektuplaşmanın Önemi

Tüm bunlara rağmen mektubun yeri ayrıdır bizde. Mektupla iletişim halinde olan birçok insan hala var. Sebebi sorulduğunda, kimileri alışkanlık cevabını verirken kimileride duygu yoğunluğunun daha farklı olduğunu söylemektedirler. Ama şimdiye kadar bu soruya verilmiş en anlamlı cevap ;” mektup gibisi var mı en başta saygıya bomboş kağıttan başlıyorsun” cevabı olmuştur sanırım. Gerçektende öyledir, mektup yazılırken bir özen bi titizlik vardır hemen akla gelenler yazılmaz. En özel anınızı ayırarak ilham perinizin gelmesini beklersiniz adeta. Mektup yazmayı bilmeyen ve mektubun değerini bilmeyen biz teknoloji çağının nesilleri merak eder mi acaba mektubun nasıl yazıldığını?

mektup yazmak


Mektup Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Mektup yazarken gerekli materyalleri edindikten sonra (a4 kağıt , dolmakalem vs) duygu ve düşüncelerimizi kağıda yansıtabiliriz.
 • Yazıya başlarken kime mektup yazacaksak ona hitap etmeliyiz. Örneğin: Sevgili Emre , Sevgili Yılmaz Tuğrul , Saygıdeğer iş arkadaşım, Aziz hemşerim vs. artık giriş bölümüne başlayabiliriz.
 • Giriş bölümü kısa tutulur karşıyı hoşnut kılacak cümleler kurulmaya özen gösterilir.
 • Gelişme bölümü ; Bu bölümde karşımızdaki kişi veya kuruma duygularımızı anlatmak istediklerimizi aktardığımız bölümdür. Paragraf düzenine dikkat etmeniz akıcılık açısından önemlidir.
 • Mektubunuzu yazarken Türkçe imla kurallarına özenle dikkat edilmelidir.
 • Sonuç Bölümü ; Yazımızın son bölümüdür.Mektubu yazdığımız kişiye iyi dileklerimizi sunduğumuz bölümdür.Samimiyete bağlı uzun tutulabilir.Eğer resmi bir mektup yazıyorsanız içerisinde saygı kelimesi barındıran cümleler kurabilirsiniz.

mektup-yazarken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar.jpg


Mektup Türleri Nelerdir?

Mektuplar “edebi mektuplar”, “özel mektuplar”, “resmi mektuplar”, “iş mektupları” ve “açık mektuplar” olmak üzere temelde beşe ayrılır Bunların dışında manzum şekilde, yani şiir olarak yazılan mektuplar da vardır


1. Özel Mektuplar

Birbirinden uzakta bulunan yakın akraba veya arkadaşların haberleşmek, bir olayı aktarmak, bilgi vermek, ortak düşünceleri paylaşmak gibi çeşitli amaçlarla yazdıkları ve sadece yazanla okuyanı ilgilendiren mektuplardır. Özel mektuplar, konularına göre değişik isimlerle anılır: Aile mektupları, tebrik mektupları, teşekkür mektupları, davet mektupları (davetiyeler), taziye mektupları, özür mektupları” gibi özel mektupların gizliliği söz konusudur ve bu gizlilik kanunla korunmuştur.

ozel-mektuplar.jpg


2. Edebi Mektuplar

Edebî mektuplar açık olarak bir dergide veya gazetede yayımlanır. Yazar, birine hitaben herhangi bir konudaki görüşlerini, düşüncelerini, duygularını anlatır. Ancak asıl amaç bu duygu, düşünce ve görüşleri herkese anlatmaktır. Edebî mektuplardan yazıldıkları döneme ait sanat, edebiyat ve fikir olayları hakkında bilgi edinmek de mümkündür. Edebiyat dünyasında tanınmış sanatçılar birbirlerine yazdıkları mektuplarla genelde fikir ve sanat olaylarını, eserleri tartışırlar.

Edebi Nitelik Taşımayan Özel Mektup

Birbirini çok yakından tanıyan kişilerin karşılıklı yazdıkları mektuplardır. Bunların belirleyici özelliği kişiden kişiye yazılmış olması, içten ve senli benli bir dille oluşturulmalarıdır. Böyle mektuplarda bir alana sıkı sıkıya bağlanmak gerekmez. Özel mektuplar hitap, gövde, sonuç bölümlerinden oluşur. Tebrikler, telgraf, davetiyeler, tebrik mektupları, taziyeler özel mektup çeşitlerinden bazılarıdır.


3. Resmi Mektuplar (Dilekçe)

Devlet dairelerinin kendi aralarında veya kişilerle devlet daireleri arasında yazılan mektuplardır. Bu tür mektuplarda çizgisiz beyaz kâğıt kullanılır. Anlatım ciddi olmalı, konu dışında ayrıntılara ve özel isteklere yer verilmemelidir.

Dilekçe Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Gereksiz ayrıntılara yer verilmez, yalın ve anlaşılır bir dil kullanılır.
 • Çizgisiz beyaz kâğıda yazılır.
 • Dilekçe hangi kuruma veriliyorsa, bu makamın adı başa yazılır.
 • Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehrin adı yazılır.
 • Konu kısaca anlatılır.
 • İlgili makamın bilgisine sunulduğu ve gereğinin yapılması ifade edilir. (Bu bölüm kişinin dileğine ilişkin sonuç bölümüdür Alt makama yazılırsa "rica ederim" üst makama yazılırsa "arz ederim" şeklinde yazılır)
 • Dilekçenin sağ alt köşesine sırasıyla tarih, imza yer alır; ad, soyad yazılır.
 • Sol alt köşeye ise adres ve varsa ekler yazılır.

dilekce-001.jpg


4. İş Mektupları

Ticaret ve endüstri kurumlarının birbirlerine ya da kişilere, kişilerin bu kurumlara gönderdikleri mektuplara denir. İş mektuplarının en çok kullanılan çeşidi dilekçedir. Bir talebi ya da siparişi bildirmek, bir soruna açıklık getirmek, iş başvurusunda bulunmak, bir üst makama belirli bir durumla ilgili bilgi iletmek vb amaçlarla kişiler ile kişiler, kişiler ile kurumlar ya da kurumlar ile kurumlar arasında yapılan yazışmalardır.


Edebiyatımızdaki Önemli Mektuplar

 • Türk edebiyatında mektup türünün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. “Münşeat”larda özel ve resmî mektuplara çokça yer verilmiştir. Yalnız bunların dili çok süslü ve ağırdır Münşeatlar yazarının adıyla anılmaktadır: “Münşeat-ı Feridun Bey”, “Münşeat-ı Kâni” gibi.
 • Tanzimat’tan sonra ise gazetelerde yayımlanan birçok açık mektup göze çarpar. “Münşeat” adı verilen örnek mektup metinleri, bu dönemde kalıplaşmış bir biçimi olan mektup türünün yaşamasını sağlamıştır.
 • Tanzimat’tan sonra ilk ilgi çekici mektup örnekleri Akif Paşa’ya aittir ve bu mektuplar 1885’te yayımlanmıştır.
 • Sonraki dönemlerde de ünlü kişilerin mektupları kitap halinde basılmıştır. Namık Kemal’in “Hususî Mektuplar”, Abdülhak Hâmid Tarhan’ın “Mektuplar”, Muallim Nâci’nin “Muhaberât ve Muhâverât” adlı eserleri bunlara örnek gösterilebilir.
 • Sonraki dönemlerde bazı sanatçılar ise mektuplardan oluşan romanlar hikâyeler, anılar, gezi yazıları kaleme almıştır. Halide Edip’in “Handan”; Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Mutallaka”, “Sevda Peşinde”;Reşat Nuri Güntekin’in “Bir Kadın Düşmanı” adlı romanları bunlar arasında sayılabilir. Ömer Seyfettin bazı hikâyelerini, Yakup Kadri KaraosmanoğluBir Serencam”ı mektubu.
 • Mektup tarzında yazılan gezi yazıları da vardır. Cenap Şehabettin’in “Hac Yolunda”, “Avrupa Mektupları”; Ahmet Rasim’in “Romanya Mektupları
 • Mektup tarzında yazılmış şiirler de vardır: Kemalettin Kamu’nun “İzmir Yolunda Son Mektup”, Orhan Veli’nin “Oktay’a Mektuplar” adlı eserleri .
 • Bazı sanatçılar da değişik eserlerini mektuplar şeklinde kaleme almışlardır. Nurullah Ataç’ın “Okura Mektuplar” adlı deneme kitabıdır.

Önerilen İçerik;

 Güzel Sözler, Günün En Güzel Sözleri, Anlamlı Sözler 

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
229
362
43
69
8
231
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.