Mehmet Müezzinoğlu Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Mehmet Müezzinoğlu, 9 Ocak 1955'de Gümülcine'de doğdu. Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Mehmet Müezzinoğlu Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Mehmet Müezzinoğlu, 9 Ocak 1955 yılında Yunanistan'ın Gümülcine şehri Kozlubekir Köyü'nde Ali ve Fatma çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile lisede aynı sıraları paylaşan Mehmet Müezzinoğlu, siyaset hayatından önce uzun süre doktorluk yaptı.

Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Müezzinoğlu, aslen Yunanistan vatandaşı olmasına rağmen sonradan Türkiye vatandaşı olmuştur. Evli ve 2 çocuk babası olan Müezzinoğlu, eski sağlık bakanıdır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Mehmet Müezzinoğlu Kimdir?

İstanbul'a 1970 yılında eğitim amacıyla geldi. İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde eğitim gördü ve Recep Tayyip Erdoğan ile aynı sınıfta okudu. Lise eğitimini Afyonkarahisar'da tamamladı ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezun oldu.

Mehmet Müezzinoğlu, 1983 yılında Yunanistan'daki hekimlik fırsatlarının bulunmaması nedeniyle Meriç nehrini kaçak yollarla geçerek Türkiye'ye sığındı. 1983-1986 yılları arasında Yunanistan vatandaşlığından çıkarılması nedeniyle haymatlos (vatansız) olarak Türkiye'de yaşadı. 1986 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına müracaat etti ve "Müezzinoğlu" soyadını istedi.

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iç hastalıkları alanında uzmanlık yaptı. Avcılar'daki özel bir hastanenin ortaklarından biri olan Müezzinoğlu, Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın kurucu üyesi, Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği'nin üyesi, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin üyesidir.

Siyasi Hayatı

Mehmet Müezzinoğlu Kimdir?

Mehmet Müezzinoğlu Refah Partisi ile 1992 yılında siyasete atıldı. 2007 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul İl Başkanlığı görevinde bulundu ve 2007 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi.

2011 Türkiye genel seçimlerinde ise Edirne Milletvekili seçildi.

Müezzinoğlu, 2013 yılında yapılan kabine değişikliği ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 57. Sağlık Bakanı olarak atandı.

Müezzinoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye hükumetinde görevine devam etti.

Haziran 2015 genel seçimlerinde Bursa milletvekili seçildi ve görevine Davutoğlu başkanlığındaki seçim hükumetinde devam etti.

Kasım 2015 genel seçimlerinde tekrar Bursa milletvekili seçildi ve 64. Türkiye hükumetinde görevine devam etti. 2016 yılında Görevini Recep Akdağ'a devretti.

2016 yılında, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifası sonrasında Müezzinoğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak göreve getirildi, ancak daha sonra Jülide Sarıeroğlu'na devredildi. 2018 yılında Haziran ayındaki genel seçimler için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.