Mehmet Mehdi Eker Kimdir? Biyografisi ve Siyasi Hayatı

Mehmet Mehdi Eker, 1 Ocak 1956'da Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır Milletvekili olan Mehdi Eker, hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Mehmet Mehdi Eker Kimdir? Biyografisi ve Siyasi Hayatı

Mehdi Eker, 1956 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Abdullah ve Fehime Eker çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun olan Eker, çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. Daha sonra Diyarbakır Milletvekili olan Eker, hala görevinin başındadır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Mehmet Mehdi Eker Kimdir?

Liseyi Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Ardından, Tarım Ekonomisi alanında master derecesi için Aberdeen Üniversitesi'ne gitti ve daha sonra Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde doktora eğitimi aldı.

İş hayatında, Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde müdür yardımcısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcılığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü ve Bakanlık Müşavirliği gibi pozisyonlarda çalıştı.

Siyasi Hayatı

Mehmet Mehdi Eker Kimdir?

Mehmet Mehdi Eker, 2 Haziran 2005 yılında ilk Veteriner Hekimliği diplomalı Tarım Bakanı olarak atandı ve 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı yönetmeye başladı.

22. ve 23. dönemde Diyarbakır Milletvekili olarak seçildi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi olarak görev yaptı.

60. hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanı, 61. ve 62. hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı görevini sürdürdü.

26. Dönemde yapılan seçimlerde, Eker Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak siyasi hayatına devam etti.

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olan Eker, hala Diyarbakır Milletvekili olarak görevine devam etmektedir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.