Mehmet Akif Hamzaçebi Kimdir & Hakkında Bilgi

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olan Mehmet Akif Hamzaçebi, 1 Aralık 1953'de Trabzon Araklı'da doğdu. Babasının adı Halit, annesinin adı Memnune'dir. Bu içeriğimizde Hamzaçebi hakkında tüm merak edilenlere cevap veriyoruz.
Mehmet Akif Hamzaçebi Kimdir & Hakkında Bilgi

Mehmet Akif Hamzaçebi Kimdir?

Mehmet Akif Hamzaçebi 1 Aralık 1953'te Trabzon'un Araklı ilçesinde doğdu. Babasının adı Halit, annesinin adı Memnune'dir. 1970 yılında İstanbul Bakırköy Lisesinden, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden mezun olan Mehmet Akif Hamzaçebi, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümünde "Gelir ve Kurumlar Vergilerinin Entegrasyonu" alanında tamamladı.

mehmet-akif-hamzacebi-001.jpg


Mehmet Akif Hamzaçebi’nin Çalışma Hayatı

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğünde memur olarak göreve başladı. Daha sonra Maliye Müfettiş Yardımcısı ve Maliye Müfettişi oldu. ABD'de bir yıl süreyle staj yaptı. Sırasıyla İstanbul Defterdar Yardımcısı, Ankara Defterdarı, Milli Emlak Genel Müdürü, İstanbul Defterdarı ve Gelirler Genel Müdürü olarak görev yaptı. Gelirler Genel Müdürlüğü döneminde Finansal Forum gazetesinde ekonomi konusunda köşe yazıları yazdı. Bu görevleri sırasında Sualtı Sporları Federasyonu, Voleybol Federasyonu, Gayrimenkul Ekspertiz ve Değerleme AŞ ile Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu.

mehmet-akif-hamzacebi’nin-calisma-hayati.jpg


Mehmet Akif Hamzaçebi’nin Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002’de gerçekleştirilen seçimde Trabzon milletvekili seçildi. 22 ve 23. dönemlerde Trabzon, 24 ve 25. dönemlerde İstanbul Milletvekili seçildi. 2002-2010 yılları arasında Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, 2003-2010 yılları arasında CHP Plan ve Bütçe Komisyon Sözcüsü, 2010- 2015 yılları arasında CHP Grup Başkanvekili, 2015- 2017 yılları arasında TBMM Başkanvekili olarak görev yaptı. Mehmet Akif Hamzaçebi, 10 Ağustos 2018'de CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulunda Genel Sekreterliğe getirildi. Hamzaçebi, evli ve 1 çocuk babasıdır.

mehmet-akif-hamzacebi’nin-siyasi-hayati.jpg

Önerilen İçerik;

 Cumhuriyet Halk Patisi Meclis Üyeleri

NeOldu.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.