Meclis'te 15 Temmuz Özel Oturumu Yapıldı

Meclis'te 15 Temmuz Özel Oturumu Yapıldı
15.07.201714:22

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin birinci yıl dönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda anma programı gerçekleşiyor.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 15:05

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin birinci yıl dönümü sebebiyle TBMM'de yapılan özel oturum başladı. Özel oturuma katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ve HDP'li vekiller tarafından alkışlanmadı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman özel oturumu başlattı.

“27 VEKİLLE AÇTIĞIMIZ GENEL KURULDA 107 MİLLETVEKİLİ KENETLENDİ”

Meclis Başkanı Kahraman'ın açıklamaları şöyle;

"15 Temmuz'un birinci yılında bu kalkışmayı unutmamak için buradayız. Şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak için meydanlarda nöbet tutan aziz milletimizi anıyorum.

27 vekille açtığımız genel kurulda 107 milletvekili kenetlendi. Meclisimizi hain darbe girişimi sona erene kadar açık tuttuk. O gece Meclis'i açma kararı verdim.

Cumhurbaşkanımızın daveti meydanları doldurdu. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirdi. Partiler ve herkes elinden geleni yaptı. Lider nasıl olmalı sorusunun cevabı verildi.

Aziz milletimiz demokrasi nöbetlerine günlerce devam etti. Yenikapı'da muhteşem bir miting düzenlendi."

“BUGÜN BURADA BİR ARAYA GELEBİLİYORSAK, BUNU TÜRK MİLLETİNE BORÇLUYUZ”

Kahraman'ın konuşmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım söz aldı.

Yıldırım şunları söyledi;

"Milletini, bayrağını, vatanını, devletini canı pahasına savunan sayın Cumhurbaşkanım; milli egemenlik makamının sayın başkanı. Milli iradenin emanetine ölümüne sahip çıkan gazi Meclisimizin çok değerli üyeleri, aziz milletim, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Bugün 15 Temmuz 2017, demokrasi ve milli birlik günü. Türkiye'nin en karanlık, en uzun gecesini aydınlık bir sabaha, düşman işgalini millet destanına dönüştüreli tam bir yıl oldu. Bugün burada yeniden bir araya gelebiliyorsak bunu 250 kahraman şehidimize, 2193 kahraman gazimize ve büyük Türk milletine borçluyuz.

Vatan size minnettar sayın Cumhurbaşkanım, değerli milletvekilleri; 15 Temmuz bu milletin düşmanına kıyameti gösterdiği gündür. 15 Temmuz, iman dolu çılgın Türklerin tankların ezdiği gündür.

1915'te Çanakkale'yi geçemeyenler 2016'da İstanbul Boğazı'nı geçebileceğini sandı. Siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız.''

“DARBE GİRİŞİMİNİN BÜTÜN BOYUTLARININ MASAYA YATIRILMASI GEREKİYOR”

Yıldırım'ın ardından kürsüye CHP lideri Kılıçdaroğlu çıktı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından satır başları şöyle;

"Darbe girişimine halkımızla birlikte direnmiş gazi Meclis'e şükranlarımızı iletiyorum. Ordumuzun da terör örgütüne karşı direnmesi de bizlere güç vermişti. Ömer Halisdemir'in şahsında TSK ve Emniyet teşkilatımızın tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.

FETÖ'nün darbe girişiminin başarısız olması halkımızın topyekün karşı duruşuyla sağlandı. Darbelerle yeniden muhatap olmamak için yapılacak tek şey demokrasiye sarılmaktır.

Darbe girişiminin bütün boyutlarının masaya yatırılması gerekiyor. 15 temmuz gecesi bu çatı altında gösterilen kararlılık komisyon çalışmalarına yansımadı. Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı komisyona bilgi vermemiştir. Bu iki ismin komisyona gelmek yerine yazılı bilgi vermeleri kabul edilebilir değildir. Temel soru hangi gerekçeyle komisyona gelmesi engellendi?

Bu tablo parlamentonun saygınlığı açısından temel sorundur. Bu tablo pek çok karanlık noktanın aydınlanmasını sağlamadı."

“SİYASİ İKTİDARI BU KONUDA UYARDIK”

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım özetle konuştu:

"Bir yıl önce bu halkı ve demokratik siyaseti hedefleyen 15 Temmuz darbe girişimini kınıyorum. Hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını tüm halkımız gibi bekliyorum. Darbeler silsilesi ülkenin kuruluş temelleri ve yönetim anlayışı sıkıntılarından ele alınamayacağı aşikardır. Darbecilerin kirli ruhunu hiç tartışma konusu yapmadan, buna zemin sağlayan koşullarını da tartışmanın, yeni darbe koşullarını hazırlayacağını da unutmamalıdır. 15 Temmuz'dan bir önceki yasama yılının Meclis tutanaklarına bakıldığında sayısız kez darbe mekaniğinden söz edilmiş, siyasi iktidar bu konuda uyarılmıştır. Siyasi iktidarın girmiş olduğu milliyetçi-muhafazakar ittifakın ülkeye hayır getirmeyeceğini ifade ettik. Darbelerin sadece askeri yollarla olmayabileceğini ifade etmiştik. Darbeler sadece askeri apoletlerle gerçekleştirilemez. Demokratik işleyişe yönelik kravatlı darbelerin sayısız örneği vardır. "

“MİLLİ MUTABAKATIN VARLIĞI ŞART”

Yıldırım'ın konuşmasından sonra kürsüye gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şöyle konuştu;

"Meclis'in bu özel birleşiminde toplanmış bulunuyoruz. Muhterem heyetinizi, aziz vatandaşlarımızı hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. 15 Temmuz'a direnen, destan destan büyüyen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Türk milleti tarih boyunca belaları alt etmeyi başarmıştır. Üzerinde yaşadığımız çetin ve zorlu coğrafyada yaşamanın ağır sonuçları olacaktır. Türk milletinin hedefte olması tesadüfi görülmemelidir. Böylesi bir ihanet kuşatması yeni de değildir. Birbirimize düşersek ya bizi bu vatandan söküp atacaklar ya da burada bizi gömük üzerimizden aşacaklardır. 5 Temmuz öncelikle bir darbe teşebbüsüdür. Ayrıca, taşeronları, planlayıcıları belli olan bir işgal denemesidir. Kontrollü darbe demek aklın inkarı, yalın gerçeklerin imhasıdır.”

Bahçeli'nin konuşmasının ardından özel oturum kapandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.