Mavi Kart Nedir? Mavi Kart Başvuru Ücretleri ve Emeklilikleri

Mavi Kart Nedir? Mavi Kart Başvuru Ücretleri ve Emeklilikleri
18.07.201811:25

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren önemli bir konu olan Mavi Kart resmi belgesi ile ilgili tüm detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz? İşte, Mavi Kart’ın tanımı, başvuru koşulları ve emeklilik işlemleri…

Haber güncelleme tarihi 18.07.2018 11:29

Yurtdışında yaşayan ya da yaşamak isteyen Türk vatandaşlarının en çok araştırdığı konuların başında "Mavi Kart" uygulaması gelmektedir. Peki, Mavi Kart nasıl alınır? Kimler Mavi Kart alabilir, kimler Mavi Kart alamaz? Mavi Kart alma şartları nelerdir? Başvurulacak olan Mavi Kart ücretleri ne kadardır? İşte, Mavi Kart ile ilgili tüm bilgiler…

Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart nedir?” diye merak edenler için bu resmi uygulamanın tanımını yapalım…

Mavi Kart; Doğumla Türk vatandaşı olup sonrasında ise çıkış izni alınması suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde açıklanan altsoylarına verilen ve belirtilen maddede belirtilen haklardan faydalanabileceklerini gösteren resmi bir belgedir.

mavi kart ücretleri


Mavi Kart Nasıl Alınır?

Türk vatandaşlarının en yoğun yaşadığı ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Bunun yanı sıra Fransa, Hollanda, ABD ve diğer birçok ülkede Türk nüfusu azımsanmayacak kadar fazladır. Peki Almanya gibi ülkeler başta olmak üzere Mavi Kart nasıl alınır?

Yurt dışında yaşayan ve Mavi Kart almak isteyen vatandaşlar, iki bölümde ele alınır. Yurt içinde yaşayan Türk vatandaşları bulundukları bölgedeki il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ise Türkiye’nin dış temsilciliklerine başvuru yapabilirler.

Yurt Dışı Türk Konsoloslukları, E-Konsolosluk Randevu Alma & Sorgulama” sayfasını ziyaret ederek temsilcilikler hakkında bilgi alabilirsiniz.


Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi Kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşların yanlarından bulundurması gereken bazı belgeler yer almaktadır. Bu belgeler;

  • Dilekçe
  • Yabancı Kimlik Belgesi
  • 2 Adet Fotoğraf

Yukarıda yer alan başvuru için gerekli evraklar ilk başvurunuz için yeterli olacaktır. Eğer yabancı kimlik belgesine sahip değilseniz bunun yerine pasaport ile başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Burada en çok merak edilen konuların başında “Kimler Mavi Kart başvurusu yapabilir?” “Kimler Mavi Kart başvurusu yapamaz?” konuları gelmektedir. Mavi Kart başvuruları için bu iki sorunun cevabının bilinmesi gerekmektedir. Gelin bu konuları Mavi Kart başvurularının alt başlıklarından inceleyelim…

mavi kart nedir ve başvurusu nasıl yapılır

Kimler Mavi Kart Başvurusu Yapabilir?

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoyları kendilerine tanınan hak sayesinde yurt dışında yaşamak için gerekli olan Mavi Kart başvurusu yapabilirler…

Kimler Mavi Kart Başvurusu Yapamaz?

Mavi kart başvurusu yapacak kişiler, eğer aşağıdaki maddelerden bir tanesi ile bile uyuşuyorsa, Mavi Kart başvurusu gerçekleştiremez. İşte, Mavi Kart yapamamanın nedenleri…

  • Türk vatandaşlığından ıskat edilen/çıkarılan/kaybettirilen kişiler Mavi Kart başvuru yapma ve alma işlemi gerçekleştiremez.
  • Seçme hakkını kullanmak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler Mavi Kart Kütüğü başvurusu yapamaz.
  • Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybetmesine rağmen doğumla Türk vatandaşı olmayan kişiler Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez.
  • Çıkma izni verilen anne ve/veya babasına bağlı olarak Türk vatandaşlığını kaybetmesine rağmen doğumla Türk vatandaşı olmayan kişiler Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez.
  • Anne veya babasından herhangi biri halen Türk vatandaşlığını muhafaza eden ergin olmayan çocuklar Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilemez. Aile kütüklerine kaydedilmeleri gerekmektedir.

Mavi Kart Ücreti Ne Kadardır?

Mavi Kart başvuruları sırasında araştırılan ve en çok merak edilen bir diğer konu da Mavi Kart ücretlerinin ne kadar olduğudur? Bu konu hakkında net bir ücret verisi bulunmamaktadır. Her yıl bu kartın aidat ücretleri değişmektedir. Sizlere tavsiyemiz, Mavi Kart ücretlerini başvuru yapmadan önce öğrenmenizdir…


Mavi Kart ve Emeklilik İşlemleri Hakkında Genel Bilgi

Mavi Kart sahipleri Türkiye’den emekli olabilir mi? İşte bu sorunun cevabı genel bir kesim tarafından öğrenilmek istenmektedir. Bizde yazımızın bu bölümünde Mavi Kart sahiplerinin emeklilik konusu hakkında merak ettiklerine cevap bulacağız…

2014 yılında Resmi gazeteden yayımlanan yazıya göre Mavi Kart sahipleri, Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumlarından emekli olabilmektedir. Türk vatandaşlığından çıkıp, T.C vatandaşlığı haklarını kaybedenler yurt dışında geçen sürelerini borçlanarak ödeyebilir ve bu sayede emekli olabilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Mavi Kart uygulamasının emeklilik ile ilgili konusu 2014 yılında Resmi Gazete kararıyla uygulanmaya başladı. Eskiden bu durum, mahkeme kararı ile sonuçlanmaktaydı. Bu hep masraf hem de zaman kaybıydı. Bunun üzerine; SGK 6552 sayılı kanun ile birlikte bu durum ortadan kaldırıldı ve her iki taraf içinde büyük bir kolaylık sağlandı.

mavi kart almanya


Mavi Kart Uygulaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İşte, Mavi Kart hakkında en çok sorulan sorular ve merak edilenler…

Nüfus olayları (evlenme, boşanma) değişiklikleri beyan edilmeli mi?

Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilenler, her türlü nüfus olaylarını yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklerimize bildirileri yapmak zorundadır.

Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra çocuk Mavi Kart’a kaydedilebilir mi?

Yurt içi ve Yurt dışı temsilciliklerine gerekli belgelerle yapılacak başvurular sonrasında bu işlem gerçekleştirilebilir.

Mavi Kart çocuklar için çıkartılabilir mi?

Mavi Kartlılar uygulaması adına kayıtlı çocuklar için, anne ve babaların müracaatları halinde bu çocukları adına da müstakil bir belge düzenlenmesi yapılmaktadır.

Mavi Kart’ın geçerlilik süresi var mı?

Mavi Kart’ın herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

18 yaşını doldurmuş kişilerin Mavi Kartını kimler alabilir?

18 yaşını dolduranların Mavi Kartı kendilerine veya resmi vekiline verilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
13
2
0
2
1
109
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.