Matematik Neden Sevilmez ?

Matematik Neden Sevilmez ?
20.11.201516:38

Çoğu öğrenci için matematik anlaşılması çok güç, can sıkıcı bir ders olarak görülmüştür. Bu yüzden de çok fazla sevilmemiştir. Peki, matematik neden sevilmez? İşte, bu önemli sorunun cevabı...

Haber güncelleme tarihi 17.10.2020 11:26

Bazı öğrenciler arasında Matematik sevilmeyen derslerin arasında yerini alır. Peki matematik neden sevilmez ? Aslında bu soru kişiden kişiye göre değişen bir yanıta sahip.

Her insan her alanda yetenekli değildir. Bazı insanlar sayısal alanda daha yetenekli iken bazı insanlarda sözel alanda daha çok yetenek sahibidir. Sözel zekaya sahip insanlar matematiği pek sevmezler .

  • Bunun ilk nedenlerinden biri matematik eğitimini veren insanla bağlantılıdır. Eğer öğretmen sadece mesleğini yerine getirmek bilinci ile ders anlatıyorsa bu durumdan en çok öğrenci etkilenmektedir. 
  • Aslında Matemamatik herkesin yapabileceği bir şey iken sadece zekalı insanların başarabildiği bir ders konumunda yer almaktadır. Önemli olan matematik konusunda eğitim verirken ileriki hayatta ne anlamda ve nerelerde kullanılacağına dair ipuçları vermektir.
  • Matematik öğrenirken kendi stratejimizi de geliştirmek önemlidir. Bazı insanlar matametikte yer alan sayılar, işlemler gibi soyut şeylere karşı ilgi duymaz. Bu nedenle insanlara matematik öğretilirken soyut örnekler üzerinden gitmek faydalı olacaktır. Örneğin, çocuklara sayıları öğretirken çubuklar ya da fasulyeler kullanarak öğretmek. 

Matematiğin Sevilmesi İçin Hangi Yollar İzlenebilir ? 

  • Matematiksel yeterliklerin kazandırılması
  • Matematiğin zor bir ders olduğu kanısının değiştirilmesi
  • Öğrencilerde matematiğe karşı olumlu tutum geliştirilmesi
  • Matematiğin farklı yöntemlerle işlenmesi 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
578
550
202
252
229
429
874
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.