Masumiyet Karinesi Nedir?

Masumiyet Karinesi Nedir?
18.08.201512:31

Suçu kesinleşmemiş insanlar için kullanılan bir terim olan masumiyet karinesi tam olarak nedir ve hangi durumlarda karşımıza çıkıyor?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 12:29

Masumiyet karinesi ya da suçsuzluk ilkesi olarak adlandırabiliriz. Suçu kesinleşmeyen kişileri, suçu kesinleşene kadar hükümlü sıfatıyla değerlendirmemeyi ifade eden bir hukuki doktrindir. Evrensel hukuk kurallarına göre kişinin kendi masumluğuna inandırmasına gerek yoktur, kişinin suçluluğunun kanıtlanmış olması gerekiyor.

Masumiyet karinesi çerçevesinde hüküm giymemiş kimsenin suçlu sayılamayacağı veya suçlu olarak gösterilmemesi gereğidir. Masumiyet karinesi evrenseldir ve İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde de yer alır. Bu açıdan özellikle de suçu kanıtlanmamış, hüküm giymemiş kişiler adına o suçu işlemiş gibi haberler vermemek gerekir. Bunu sadece varsayım üzerinden gerçekleştirmek gerekir.

Habercilikte Masumiyet Karinesine Dikkat

gazete

Gazetecilikte dikkat edilmesi gereken etik kuralların başında yer alıyor. Suçu ispatlanmamış bir kişiyi suçlamak, damgalamak masumiyet karinesine aykırı bir durumdur. Böyle bir durumda suçlu olduğu iddia edilen kişi, bu haberi yapan kişilere manevi ve maddi tazminat davası açtığında kazanması olasıdır. Bunun için masumiyet karinesinin ilkesine göre suçu kanıtlanmamış herkes masumdur ilkesinden yola çıkarak haberler ve söylemlerin buna göre gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Masumiyet Karinesinin Yol Açtığı Sorunlar

Masumiyet karinesinin olumlu yönleri kadar yol açtığı bazı sorunlar da olabilir. Suçlu olan birinin suçu ispatlanmaması halinde hakkında hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakılması ve suçu ispat edilene kadar de zaman aşımına uğrayarak işlediği suçtan ceza almaması gibi.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
2
1
6
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.