Mars Gezegeni Hakkında 30 İlginç Gerçek

Mars Gezegeni Hakkında 30 İlginç Gerçek
29.10.201813:10

Latince Mars veya Arapça Merih, Güneş Sistemi'nin Güneş' dördüncü en yakın gezegenidir. Mars oldukça özel bir gezegendir. Elon Musk'ın hayat kurmayı amaçladığı bu gezegen hakkında bilmeniz gereken 30 şaşırtıcı gerçeği bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 01.07.2022 10:59

Mars Gezegeni Hakkında Hiç Bilinmeyen 30 Şaşırtıcı Gerçek

Mars, güneşe en yakın 4. gezegen olmasının yanısıra karasal gezegenlerin de en sonuncusudur. Dünya hariç diğer gezegenler gibi adını antik Roma tanrılarından almıştır. Mars, kahverengimsi kırmızı renge sahiptir. Bu içeriğimizde Mars gezegenine dair hiç duymadığınız 30 bilgiyi listeledik.


1. Mars güneş sistemindeki ikinci en küçük gezegendir ve güneşe en yakın dördüncü gezegendir.

mars-gezegeni.jpg


2. Mars “Kızıl Gezegen” olarak da adlandırılır, çünkü yüksek oranda demir oksit içerir, bu durum da kırmızımsı görünmesini sağlar.

mars-gezegeni-hakkinda.jpg


3. Mars’ın sadece iki tane uydusu bulunmaktadır. İsimleri; Phobos ve Deimos’tur. Bu uydular küçük ve düzensiz bir şekildedir. 

mars-gezegeni-hakkinda-hic-bilinmeyen-30-sasirtici-gercek.jpg


4. Mars çekirdeğinin bileşimi henüz bilim adamları tarafından bilinmemektedir. Keşif çalışmaları devam etmektedir. Gezegen çekirdeğinin katı, sıvı veya iki farklı katmandan oluştuğu bilgi hala kesin değildir. Fakat Mars çekirdeğinin maksimum basıncı, Dünya atmosferinin deniz seviyesindeki basıncının 400.000 katı olabilir.

mars-cekirdegi.jpeg


5. Mars'ın yoğunluğunu Dünya'nınkiyle karşılaştırıldığında 100 kat daha az yoğundur. 

marsin-yogunlugu.jpg


6. Mars yüzeyinde sıvı su bulunmamasının nedeni yüzeyindeki düşük atmosferik basınçtır.

dusuk-atmosferik-basinc.jpg


7. Mars’ın Güneş etrafında bir turunu tamamlaması Dünya’nın iki katı kadar zaman almaktadır.

dunya’nin-iki-kati.jpg


8. Jüpiter, Mars’ın yörüngesini etkileyici bir güce sahiptir. Muazzam kütlesi sebebiyle, Mars’ın yörüngesinde bir miktar değişiklik göstermesine sebep olmaktadır.

mars’in-yorungesi.jpg


9. Mars ve Dünya'nın yörüngesi aynı düzlemde değildir. İki komşu gezegenin yörüngeleri arasında bir kaç derece eğim vardır.

mars-ve-dunya.jpeg


10. Olympus Mons adındaki dağ, güneş sistemindeki en yüksek dağdır. Bu dağ Mars’ta yer almaktadır. 

olympus-mons.jpg


11. Mars, 40 yılı aşkın süredir araştırılıyor, çünkü bu gezegen insan varlığı için elverişli bir yer olarak görülüyor. Gezegendeki su işaretleri, bu kırmızı gezegende insan yaşamının var olabileceği inancını güçlendiriyor.

mars,-40-yili-askin-suredir-arastiriliyor.jpg


12. Mariner 4, 1965 yılında Mars’a ulaşan ilk uzay aracıdır. Uzay gemisinin Mars’a ulaşması tam 228 gün sürmüştür.

mariner-4.jpg


13. Mars Dünya’dan çıplak gözle bakıldığında kırmızımsı görünümü sayesinde kolayca farkedilebilir. Gezegenin görünen büyüklüğü ve parlaklığı Dünya'ya olan yakınlığına bağlı olarak değişmektedir.

kirmizimsi-gorunum.jpg


14. Hint Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO) 24 Eylül 2014'te Mars'a güvenli bir şekilde aracını yerleştirmeyi başarmıştır. Hindistan bu sayede ilk denemesinde Mars'ın yörüngesine uzay aracı yerleştirebilen ilk ülke olmuştur. Görev 5 Kasım 2013'te başlamıştır.

hint-uzay-arastirmalari-orgutu.jpg


15. Mars, Güneş'ten 142 milyon kilometre uzakta yer almaktadır.

142-milyon-kilometre.jpg


16. Mars çok soğuk bir gezegendir. Mars'taki ortalama sıcaklık eksi 80 Fahrenheit derece civarında, yani donma noktasının altındadır.

mars-cok-soguk-bir-gezegen.jpg


17. Esas olarak demir içeriği olan gezegendeki kırmızı tozun varlığı nedeniyle; Mars’ta bazen rüzgar estiğinde toz fırtınaları görülmektedir. Bu toz fırtınaları gezegenin tümünü kaplayacak kadar yoğundur. Güneş sisteminde en hızlı rüzgarlar Mars’ta esmektedir.

en-hizli-ruzgarlar-.jpg


18. Mars'taki yer çekimi yeryüzündeki yerkürenin ağırlık yüzdesinin sadece% 38'i kadardır, bu yüzden Dünya'da 100 kilo ağırlığındaysanız, Mars'ta sadece 38 kilo ağırlığında olacaksınız.

marstaki-yer-cekimi.jpg


19. Viking 1 ve Viking 2, NASA tarafından 1975 yılında Mars’a gönderilen iki uzay aracıdır. 

viking-1.jpg


20. 2004 yılında NASA görevlileri Mars’ta su kanıtına rastlamıştır. Suyun varlığı, geçmişte ya da günümüzde Mars’ta yaşayan canlıların hayatta kalması için potansiyel bir işaret olabilir.

nasa’nin-gorevlileri-mars’ta.jpg


21. Mars ve Dünya arasındaki asgari mesafe, mükemmel dairesel yörüngeleri olmadığı için değişmeye devam ediyor.

mars-ve-dunya.jpg


22. NASA, 2030’un sonunda Mars’ta, bir Dünya Bağımsız kolonisi yaratmayı planlamaktadır. 

nasa.jpeg


23. Mars’ta bir günün uzunluğu neredeyse Dünya ile aynıdır.

mars’ta-bir-gun-001.jpg


24. Mars'ta mevcut olan kara yüzeyinin miktarı, Dünya'da mevcut olanla neredeyse aynıdır.

kara-yuzeyinin-miktari.jpg


25. Mars'ta toz fırtınaları oldukça şiddetlidir. Toz fırtınaları gezegenin yüzeyini aylarca yönetmeye devam edebilir ve çoğunlukla Mars'ın Güneş'e yaklaşmasıyla ortaya çıkar.

marsta-toz-firtinalari.jpg


26. Mars'ın uydularından biri olan Phobos'un, gezegene çarpması ya da gelecek 50 milyon yıl içinde küçük halkalar halinde kırılması bekleniyor.

phobos.jpg


27. Dünya’daki her mevsim Mars’ta da yaşanmaktadır. Ancak Kızıl Gezegendeki her mevsim dünyadakilerin iki katı kadar uzun sürmektedir.

kizil-gezegendeki-her-mevsim.jpg


28. Güneş sisteminin en uzun ve en derin kanyonu Valles Marineris, Mars üzerinde yer almaktadır. Büyük Kanyon ile karşılaştırıldığında, 4 kat daha derin ve 6 kat daha uzundur.

valles-marineris.jpg


29. Efsanevi silikon vadisi girişimcilerinden Elon Mask, Mars’a insanları göndermeyi ve gezegeni yaşanır hale getirmek istemektedir. Bunun için çalışmalarına başladı bile...

elon-mask.jpg


Önerilen İçerik; Satürn Gezegeni Hakkında 30 Gerçek!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3451
2243
2956
893
877
1003
2001
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 23
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.