Markar Esayan Kimdir? & Hakkında Bilgi

Kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden AK Parti Milletvekili Markar Esayan, ölüm haberi sonrası gündeme geldi. İşte Markar Esayan Kimdir? Markar Esayan hakkında bilgi.
Markar Esayan Kimdir? & Hakkında Bilgi

Ermeni ve Çerkes asıllı Markar Esayan, geçtiğimiz 2020 yılının sonlarına doğru hayatını kaybetti. Bu haber sonrası Markar Esayan Türkiye'de merak edilen isimlerin arasına girdi. İşte Markar Esayan Kimdir? ve Markar Esayan hakkında bilgiler. 


Markar Esayan Kimdir?

Markar Esayan Kimdir

1969 yılında İstanbul da doğan ve orada büyüyen Ermeni Asıllı Markar Esayan, aynı zaman da bir yazardır. Markar Esayan, Türkiye'de genel olarak yazar kimliğiyle bilinse de aynı zamanda gazeteci ve siyasetçidir. Babası Hristiyan Ermeni, annesi Müslüman ve Çerkes'dir.


Markar Esayan Hayatı

Markar Esayan Hayatı

 İlköğretimi Bomonti Mıhitaryan Ermeni Katolik İlköğretim Okulu'nda okuyan Markar Esayan, Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi'nde eğitim görmüştür. İşletme mezunu olan Markar Esayan, 1997 yılından Agos Gazetesi'nde yazmaya başladı. Aralıklarla sürdürdüğü yazılarını 2001 yılından “Dar Kapı” başlığı altında sürdürdü.

2011 yılında Hilal TV'de yayınlanan Gayriresmi isimli tartışma programı hazırladı ve Medya Etik ödülünü kazandı. 2 sene sonra İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından Türkiye-Ermenistan Gazetecilik Ödülü'ne layık görüldü. 

Taraf gazetesinde geçici olarak genel yayın yönetmenliği yaptı. “herTaraf” adlı köşede yazsa da daha sonra gazetenin kendi köşe yazarları bölümünde yazmaya başladı. 2008’de “Merhabarev” diye başladığı yazılarına, 2013’te “Tarihî günler...” başlığını atarak veda etti. 2013'te Taraf gazetesinde yazan Markar Esayan, 2016 yılına kadar Yeni Şafak gazetesinde ve 2020'de ise Akşam gazetesinde son yazısını yayınladı.

2018 yılında İstanbul AK Parti Milletvekili olmuştur. Taraf ve Sabah gazetelerinde yayına verdiği Ermeni Kırım konusunu soykırım olarak söylemektedir. 2019'da yakalandığı mide adenokarsinomu hastalığı 16 Ekim 2020 tarihinde ağırlaşarak hastaneye yatmasına neden oldu. Yattığı günün akşamına doğru Markar Esayan, hayatını kaybetti.


Markar Esayan Eserleri

Markar Esayan'ın Eserleri

Markar Eseyan’ın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası”, 2004 yılında “İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü”ne layık görüldü. Diğer kitapları ise “İyi Şeyler, Dünyayı Durduran 60 Gün, Jerusalem, Şimdinin Dar Odası ve Karşılaşma”dır. 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.