Güneş Kaç Yaşında Ölecek? Ne Kadar Ömrü Kaldı?

Güneş Kaç Yaşında Ölecek? Ne Kadar Ömrü Kaldı?
27.06.201513:06

Her canlının ve cismin olduğu gibi güneşin de bir ömrü olduğu söylenir. Peki Güneş ne zaman sönecek. İşte güneş hakkında bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 11.08.2022 09:08

Güneş milyarlarca yıldır dünyamızı aydınlatan ve ısıtan bir yıldızdır. Yağmur ve kar kısaca güneşin okyanusları buharlaştırması ile oluşur, bitkiler güneş enerjisi ile bizlere mahsul verir, insan vücudu güneş ışığına muhtaçtır. Yani güneş tam anlamıyla hayattır. Bu içeriğimizde "Güneşin ne kadar ömrü kaldı", "Güneşin ömrü ne kadar", "Güneş ne zaman sönecek", "Güneş enerjisi-yakıtı ne zaman bitecek?" sorularının cevabını sizlerle paylaşacağız. İşte güneşin yaşı, ne zaman öleceği ve hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler...

Güneş Ne Zaman Ölecek?

Güneş, Samanyolu galaksisi içerisinde bulunan yıldızlardan biridir ve diğer gezegenlerle nerdeyse aynı dönemlerde oluşmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde güneşin tahmini 4,6 milyar yıldır var olduğu söyleniyor. Peki güneşin enerjisi ne zaman bitecek ve güneş tahmini kaç yıl sonra ölecek? Gök bilimcilerin araştırmalarına göre 5-10 milyar yıl içerisinde güneşin öleceği ve tam anlamıyla söneceği söylenmektedir.

Güneş Nedir?

Güneşin Ne Kadar Ömrü Kaldı

Dünyanın da içerisinde bulunduğu Samanyolu galaksisinde güneş gibi ısı ve ışık yayan bir çok gezegen vardır. Güneş Orta boy bir yıldızdır, çapı dünyanın çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1,3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar. Büyük kütlesine rağmen çok hızlı döndüğü için şiddetli bir mıknatıs alanı oluşturur. Dönen bir mıknatıs aynı zaman da güçlü bir dinamodur ve voltaj üretir. Bu bilgileri duyduğunuz da Güneş’in enerjisi nasıl biter denilebilir ama kütlesi sıcak gazlardan oluşan bu gezegen her geçen gün enerji kaybetmeye devam ediyor.

Güneş hakkında hiç bir yerde bulamayacağınız en ilginç bilgileri derlediğimiz makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Güneş Sistemi Nasıl Oluştu?

Güneşin ve güneş sisteminin oluşumu milyarlarca yıl önceye dayanan ve kütle çekim kanunu ile açıklanabilen bir olaydır. Araştırmalara göre güneş ilk başlarda toz ve gaz bulutsusundan ibaretti. Bu bulutsunun dönmeye başlamasıyla birlikte oluşan kütle çekim kuvveti uzayda salınık halde olan hidrojen, helyum ve benzeri gazları etrafına toplayarak bir ışık ve ısı kaynağı haline geldi. Bu sırada kütle olarak daha ağır olan kayalar ve yeryüzü parçacıkları güneşten uzakta karasal gezegenleri ortaya çıkardı.

Güneş sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve şok etkisi yaratacak gerçeklere ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Güneşte Ateş Var Mı?

Güneşin Ne Kadar Ömrü Kaldı

Güneşin bir ateş topundan oluştuğunu düşünmek yaydığı sıcaklıktan dolayı ne kadar mantıklı gelse de asıl olay ağır kütlesi sebebiyle merkezde biriken atomların ortaya çıkardığı enerjinin ışık kaynağına dönüşmesidir. Son yıllarda güneşe bolca su dökülerek söndürülmesi gibi basit bir teori ortaya atıldı. Bu teorinin gerçeği yansıtmadığını ve güneşe atılacak her şeyin kütleye dahil olacağını söylememiz gerekiyor. Bu durumda bir kısım teorisyenlere göre güneşin ömrünü arttıracak bir olaydır.

Uzayda Hava Olmamasına Rağmen Güneş Nasıl Yanıyor?

Güneşin ortaya çıkardığı sıcaklık enerjisi kütle çekimi ve gezegenin dönüşüyle birlikte oluşur. Bunun yanı sıra oluşan enerji hidrojen çekirdeklerinin füzyona uğramasıyla helyuma dönüşür ve ortaya hidrostatik denge çıkar. Kısacası güneşin bir enerji açığa çıkarması ve güneşi ömrünün ne kadar kaldığı, uzayda oksijenin bulunup bulunmaması ile alakalı değildir.

Güneşin Sıcaklığı Ne Kadardır?

Araştırmalar sırasında güneşin sadece en dış katmanı olan Fotosfer kısmını gözle görebilmekteyiz. Bu da yüzeyden 500km daha yüksek bir alanı kapsamaktadır. Güneşin dış kısmı tamamıyla gazlardan oluşmaktadır. Hidrojen ve helyumun yoğunlukta olduğu bu gazlar kütle çekimi ile birlikte bir enerji açığa çıkarırlar. Güneşin sıcaklığı ise 5840k'dır.

Güneşin Yakıtı Ne Zaman Bitecek?

Güneşin Ne Kadar Ömrü Kaldı

Güneş kütlesinin %73'ünü oluşturan hidrojen gazı aynı zamanda güneşin yakıtı olarak bilinmektedir. Reaksiyonlar ve çekirdeklerin tepkimeye girmesiyle birlikte hidrojen gazı helyuma dönüşür ve ortaya enerji çıkar. Burada akıllara gelen ilk soru ise sürekli olarak yakılan hidrojen nasıl olur da bitmez? Reaksiyonlar ve başı bol olarak salınan hidrojen atomları sürekli olarak tepkimeler sırasında açığa çıkan boşlukları doldurur ve bu sayede enerji devamlılığı sağlanır. Güneşin yakıtının bitmesi ise hidrojenin ortadan kalkmasıyla mümkün olabilecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3389
983
876
1616
3058
1051
3260
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 27
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.