Mahkeme Sorunlarına Çözüm Tasarısı

Mahkeme Sorunlarına Çözüm Tasarısı
19.06.201716:23

TBMM Adalet Komisyonunda, Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin işleyişinde ortaya çıkan sorunların giderilmesi için kanun tasarısı kabul edildi.

Haber güncelleme tarihi 19.06.2017 19:29

TBMM Adalet Komisyonu, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanarak, Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başladı.

Tasarının tümü üzerinde söz alan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, herhangi hukuki gerekçesi ve maddi kanıt olmaksızın CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklandığını belirtti. Türkiye'nin gündeminin CHP'nin Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşü ve adalet ihtiyacı olduğunu dile getiren Yılmaz, Adalet Bakanı Bozdağ'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından söylediği sözlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamayı eleştirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, istinaf mahkemelerinin uygulama sırasında ortaya çıkan aksaklıkları daha yakından görme imkanı doğduğunu belirtti. Bir heyet oluşturduklarını ve mahkemelerle görüşmeler yaptıklarını, toplantılar düzenlediklerini ifade eden Bozdağ, bu mahkemelerden beklenen yararın daha iyi olabilmesi için bazı yasal değişiklikler yapılması gereği görüldüğünü aktardı.

İstinaf mahkemelerinin, önlerine gelen kararları incelerken kararın esasını ele alıp her yönüyle ele aldıklarını, adeta ilk derece mahkemesi gibi yeniden karar verme hak ve yetkisine sahip olduğunu söyleyen Bozdağ, "İstinaf mahkemeleri güçlü ve etkin yargılama yapan mahkemeler durumunda. Zaman içinde istinafın bu gücü daha iyi anlaşılacaktır. Karar verme, vaka inceleme, bilirkişiye başvurma gibi bütün usul imkanlarını kullanarak karar tesis ediyor. Bu istinafı güçlü kılıyor." dedi.

İstinaf mahkemelerinin, yargı içindeki en etkin ve güçlü mahkeme konumunda olduğunu hatırlatan Bozdağ, "İstinaf mahkemelerine sadece hukuki denetim yetkisi verirsek, onu istinaf olmaktan çıkarırız, Yargıtay ve Danıştay gibi bir üst mahkeme olur." diye açıkladı.

Bozdağ, temyiz ile ilgili bir aylık sürenin geçerli olmasına ilişkin bir önerge sunacaklarını belirtti.

CHP'nin Hem HDP'nin Mühürsüz Zarflar Geçerli Olsun Diye Müracaatları Bulunuyor

Milletvekillerinin eleştirilerini de cevap veren Bozdağ, hakim ve savcıların kendilerine yönelik eleştirilere karşı siyasiler ya da STK başkanları gibi kendilerini savunmalarının beklenemeyeceğini söyledi. Bozdağ, "Onların hukukunu korumak da Adalet Bakanı ve HSK Başkanı olarak benim görevim." diye konuştu. Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yargıya, hakim ve savcılara yönelik eleştirilerini, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararının ardından söylediği sözlere ilişkin yaptığı açıklamayı hatırlattı. YSK Başkanı ve üyelerinin her birinin çok saygın insanlar olduğunu ve her birinin farklı görüşleri olduğunu kaydeden Bozdağ, YSK Başkanı ve üyelerine çok büyük haksızlık yapıldığını vurguladı. Zarfın dışarıdan getirilmediği belirlenmedikçe mühürsüz oyların geçerli olacağına ilişkin YSK'nın kararlarının olduğunu aktaran Bozdağ, 2015'te İstanbul'da hem CHP'nin hem HDP'nin mühürsüz zarflar geçerli olsun diye müracaatlarının bulunduğunu söyledi.

“ESAS AHLAKSIZLIK”

Bozdağ, "İstanbul İl Seçim Kurulu kararları var. O oylar geçerli sayıldı ve biz çıkıp bağırdık mı? Hayır. Geçerli sayılınca oyları cebine koyuyor. Daha sonra YSK Başkanı'na 'çete' demek... İşte ahlaki olmayan budur. Dün öyle, bugün böyle. Esas ahlaksızlık tam bu." dedi.

“ADALET ARAMAYIP DE NE YAPACAĞIZ?”

Bozdağ'ın bu sözlerine CHP'li milletvekilleri eleştirdi. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, "(Ahlaksızlık) sözü size yakışmıyor. Sözünüzü geri alın." diye ifade etti. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Bozdağ'ın kullandığı üslubun hiç hoş olmadığını söyledi. Gökdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Anayasa Mahkemesini tanımıyorum." sözlerini hatırlatan Bozdağ, "Orada net eleştiri var. Hakaret ve tehdit yok." cevabını verdi. Mehmet Gökdağ, "Yargıya güvenin yüzde 30'un altına düştüğü dönemde adalet aramayıp de ne yapacağız?" şeklinde soru yöneltti.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, "Mühürsüz zarfların kabul edilmesiyle ilgili asıl sorun, YSK'nın bu kararı Türkiye'yi kapsayacak şekilde vermiş olmasıdır. Lokal olarak bu kararlar verilseydi hiçbir sorun olmazdı." dedi.

“BİZ GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Bozdağ, Adil Öksüz'ün serbest kalması hakkında HSYK'nın inceleme başlattığını, savcılığın adli tahkikat sürdürdüğünü, İçişleri Bakanlığının da polisler ve jandarmayla ilgili adli tahkikat yaptığını belirtti. Bozdağ, "Himaye kesinlikle söz konusu olmaz. Biz gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz." diye aktardı.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.