Madımak'a Giden Yollar Kapalı

Madımak'a  Giden Yollar Kapalı
18.06.201513:58

1993 yılı Türkiye için hiç iyi geçmeyecekti. Ocak ayından itibaren başlayan suikast girişimleri, temmuz ayına kadar hız kesmeden devam edecekti. Madımak ya da Sivas katliamı nasıl yapıldı, neler yaşandı ayrıntılılarla anlattık

Haber güncelleme tarihi 19.10.2015 22:15

1993 yılı Türkiye tarihinin en karanlık yıllarından biridir. Suikastların, katliamların olduğu bu yıl; hiç akıllarda gitmeyecek. Ocak ayından, Aralık Ayına kadar oldukça hareketli geçen, bu yıl unutulacak gibi değil. 24 Ocak gazeteci Uğur Mumcu, evinin önündeki arabasına yerleştirilen bomba patlaması sonucu suikast’e kurban giderek yaşamını yitirdi. “Balık baştan kokuyor” derler ya atalarımız. Evet, 1993 yılına bu şekilde “merhaba” demiştik.

Şubat ayında  ANAP Millet vekili Adnan Kahveci, şüpheli bir trafik kazası sonrası hayatını yitirdi. 17 Nisan’da Türkiye halkları, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın acı haberini aldı. Evet, bir kara buluttur çöktü. Madımak katliamına kadar onca şey yaşandı, yaşananlar Madımak’ın habercisiydi. 1993’ü anlatırsam, Madımak katliamına bir satır yer ayırabilirim ancak.

 

2 Temmuz 1993/ Madımak Katliamı

Tansu Çiller, çiçeği burnunda iki aylık Başbakan, Süleyman Demirel, Turgut Özal’ın yerine Cumhurbaşkanı olduğu, Erdal İnönü’nün, Başbakan Yardımcısı olduğu bir dönemdi. Madımak, kimine göre Sivas katliamıdır.Ozanların şehri; Pir Sultan’ın, Aşık Veysel’in Şehri, Ozanlara mezar oldu. Kahraman Maraş, Çorum’dan sonra bekleniyor muydu? 2 Temmuz Cuma günü, güneş bütün yanıltıcı kozlarını oynuyordu.

Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen,  Pir Sultan Abdal Şenlikleri yapılıyordu. Bu şenliğe katılan Aziz Nesin, Kuran-i Kerim hakkında söyledikleri, Hazreti Muhammed hakkındaki eleştirileri ve Allah’a inanmadığını söylemesi ile gündeme bomba gibi düşmüştü. Gazetelerde verilen haberlerde insanların daha da alevlenmesinde neden olmuştu. Sivas’ta sadece Aziz Nesin yoktu. Yaklaşık 60; gazeteci, şair, bilim insanı kapsayacak geniş bir aydın kitlesi vardı. Cuma günü olması, kitlelerin birleşmesini kolaylaştırdı. Cuma namazı sonrası, önce yüzler, sonra binler ve sonrasında beş binler Aydınların kaldığı Madımak oteline doğru,” Sivas Azize Mezar olacak” sloganlar atarak ilerlediler. Artık fitilin ateşi yanmıştı. İnsanların önüne geçmek mümkün olabilirdi, ama mümkün kılınmadı. Ateş gittikçe baruta dönüşüyordu.

Sloganlar değişmişti,Kahrolsun laiklik” “ diye tek ağızdan bağırılıyordu. Madımak otelinde Aydınlar tutsak kalmışlar ve kendilerine uzanabilecek bir yardım eli bekliyorlardı. Bekledikçe umutlar yitirildiği gibi, kendilerini nasıl bu cehennemde kurtaracaklarını düşünmeye başlamışlardı. Yoksa başkaları onları kurtarmaya gelmeyeceklerdi.

 

 Basamaklarda Oturulurken Konuşulanlar

“Hangimiz ölürsek, kalanlar ölenler için şiir yazacak” Bu anda bunu konuşmuşlardı.

Metin Altıok (Gri takım elbiseli) Hasret Aytekin ( kareli gömlekli) Behçet Aysan (önde oturan)

 

madımak oteli

 

Sivas’tan Madımak’a Giden Yollar Kapandı

Evet, artık öfkeli insanlar yığını, radikal dincilerden başka kimse Madımak oteline yanaşamıyordu ya da yanaşmak istemiyordu. Dünya ile ilişkileri kesilen aydınlar, aralarında konuşuyor ve bir yol arıyorlardı. Üst yetkililerle iletişime geçenler, gerekli olan yardımı ne yazık ki göremediler. Sürekli bir şeyler ertelendi ve yaşananların önüne geçilemedi. Artık Madımak’a giden yollar kapanmıştı. Ahşap malzeme ile yapılan otel, bir çok aydının mezarı olacaktı. Ve otel bir grup radikal insan tarafından ateşe verildi.

 

Madımak’ta Aleviler Değil, İnsanlık Ateşe Verilmişti

sivas katliamı

 

Sonrasında;

Yaklaşık 33’ü  aydın, 2 otel görevlisi ve 2 göstericinin öldüğü bu olay Türkiye tarihinin kara lekesi olacaktı.

Madımak’ta Ölenlerin Listesi

madımak katliamında ölenler

 

O Günden Sonra

Enkaz Bir şehir

Öfke ve nefretin kusulduğu bir meydan

Ve bir yığın suçlu

Ancak 2001 yılında görülen davada, 124 kişiye, önce idam kararı verildi. Bu karar değiştirilerek Ağırlaştırılmış hapis cezası oldu.

Editör’ün Görüşü

Saman çabuk alevlenir, ve bir anda yok eder. Madımak katliamında da insanlar bir anda öfkelerine yenik düşerek, hiç gözlerini kırpmadan, otelde bulunan insanları ateşe verip ve ölmelerini beklediler. Madımak otelinde bağıran, cayır cayır yanan insanların hiç mi sesi duyulmadı?  Kusura bakmayın, İslamiyet bunu  öngörmüyor. Dinimizce, bir insanı yakarak öldürmek günahtır. Hiç okumamışız, hiç okumuşuz. Allah samana zeval vermesin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
3
0
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.