Londra'da Ücretsiz Ziyaret Edilebilecek En Popüler 10 Müze

Londra'da Ücretsiz Ziyaret Edilebilecek En Popüler 10 Müze
03.11.201804:25

Londra, bilim ve sanat tarihi açısından oldukça dev bir arşive ev sahipliği yapmaktadır. Müzelerin ücretsiz olması turistler açısından her zaman önemli bir konu olmuştur. İşte Londra'da gezilebilecek 10 ücretsiz müze!

Haber güncelleme tarihi 04.02.2020 10:21

Londra'da Gezilebilecek Ücretsiz 10 Müze

1. İngiliz Kütüphanesi (British Library)

İngiliz Kütüphanesi, kitaplar, gazeteler, dergiler, eski el yazmaları vb. gibi 150 milyondan fazla eşya içeren bir arşive sahiptir. İnsanlık uygarlığının tarihi boyunca yaşadıklarından izler barındıran bu müze, çarpıcı koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu kütüphane aynı zamanda, en büyük pul koleksiyonlarından birine sahiptir. Burayı dolaşmak mükemmel bir deneyim olacaktır.

ingiliz-kutuphanesi.jpg


2. İngiliz Müzesi (British Museum)

İngiliz Müzesi, 1753 yılında Londra'da kurulmuştur ve 2 milyon yıllık insanlık tarihine ait dünyanın en eski koleksiyonlarını sergilemektedir. Bu müzeyi ziyaret ederek; Antik Yunanistan, Roma, Mısır, Çin ve Hindistan tarihini keşfetme imkanı yakalayabilirsiniz. Seçkin koleksiyonları arasında, Rosetta Stone, Parthenon heykelleri ve Mısır mumyaları gibi nadide eserler yer almaktadır.

ingiliz-muzesi.jpg


3. Londra Müzesi (Museum of London)

Londra Müzesi, Eski Taş Çağı'ndan başlayarak günümüze kadar kentin geçmişi ile ilgili ipuçları muhteşem bir müzedir. Bu müzede, özellikle merak ettiğiniz dönemlerde insanların nasıl giyindiklerini görebilirsiniz.

londra-muzesi.jpg


4. Ulusal Portre Galerisi (National Portrait Gallery)

Tarih boyunca yaşamış ünlü insanların portrelerinin yer aldığı dev bir koleksiyondan oluşmaktadır. Bu galeride öne çıkan ünlü isimlerden bazıları şunlardır: Kraliçe Elizabeth, William Shakespeare, Charles Darwin, vb.

-ulusal-portre-galerisi.jpg


5. Ulusal Galeri (National Gallery)

Avrupalı ressamlara ait 2200 tablonun ev sahibi bu müze, 13. ve 19. yüzyıl arasında yaşanan tarihe ışık tutmayı başarmaktadır. Ulusal Galeri müzesi, çok fazla sayıda ressama ait önemli eserleri bünyesine toplamaktadır.. Müzede daha çok Rönesans İtalya’sının yanı sıra Flaman ve İspanyol sanatçıların tabloları sergilenmektedir. 2. Dünya Savaşı sırasında National Gallery’deki tüm tablolar düşmandan gelebilecek olası bir hava saldırısına karşı Galler’e taşınarak orada bir madende korunmuştur.

ulusal-galeri.jpg


6. Wallace Koleksiyonu (The Wallace Collection)

Wallace Koleksiyonu Müzesi'nde, popüler müzelerden daha çok insana rastlayabilirsiniz. Güzel sanatlarda çok önemli olan zevk faktörü insanları buraya yönlendirmeyi başarmaktadır. Müze sanat koleksiyoncusu olan Sir Richard Wallace'a aitti. Öldükten sonra karısı koleksiyonu halka açtı. Koleksiyon, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yaratılmış güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

wallace-koleksiyonu.jpg


7. Welcome Koleksiyonu (Welcome Collection)

Tıp konusunda ilgili biriyseniz ve tıbbın gelişim sürecini daha yakından inceleme fikri sizi heyecanlandırıyorsa bu müze tam size göre! Modern tıbbın kurucusu Henry Welcome'ın koleksiyonunun sergilendiği bu müzede, 6. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan tıp tarihi sergilenmektedir.

welcome-collection.jpg


8. Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum)

İngiltere’nin en büyük müzelerinden birisidir. Burada yaklaşık 70 milyon mineral ve fosil bulunmaktadır. Müze; mavi, yeşil, kırmızı ve turuncu olarak renk bölgelerine ayrılmıştır. Mavi bölgede dinozorlar, kutup ayıları, mavi balinalar ya da ornitorenklerle ilgili bilgiler öğrenebilir, doğanın yarattığı muhteşem sanat eserlerini görebilirsiniz. Yeşil bölgede ise fosiller yer almaktadır. Bunların bazıları İngiltere’de yaşamış ve artık nesli tükenmiş olan hayvanlara aittir. Kırmızı bölgede heykeller bulunmaktadır. Değerli taşlar, elmaslar ve minerallerin yanı sıra aydan alınmış bir kaya örneği de bu bölgede sergilenmektedir. İnsanlığın dünyamızı nasıl etkilediğini gösteren sergi ise Kırmızı bölgede yer almaktadır.

natural-history-museum.jpeg


9. Bilim Müzesi (Science Museum)

1857’de Güney Kensington Müzesi bünyesinde kurulmuş Bilim Müzesi, 1909 yılında bağımsız bir müze haline gelmiştir. Bilimsel sanat cenneti olarak belirtilen bu müze internet üzerinden ‘online-bilim’ hizmeti de vermektedir.

bilim-muzesi-001.jpg


10. Victoria ve Albert Müzesi (Victoria and Albert Museum)

Dünyanın en geniş süsleme sanatları ve tasarım içeriğine sahip bu müze, 1852 yılında Kraliçe Victoria ve Prens Albert adına yapılmıştır. Tam 4,5 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır.

victoria-and-albert-museum.jpg


Önerilen İçerik: Dünyada Görülmesi Gereken Müzeler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
4
0
2
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.