Lohusalık Psikolojisi & Lohusalık Dönemi Cinsel İlişki

Lohusalık Psikolojisi & Lohusalık Dönemi Cinsel İlişki
16.11.201516:36

Gebelik sürecinde anne adayında meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişiklikler annede lohusalık döneminn başlamasına sebep olur. Peki, Lohusalık belirtileri nelerdir? Lohusalık psikolojisi nedir? Lohusalıkta cinsel ilişki ne zaman olur? İşte, detaylar.

Haber güncelleme tarihi 08.05.2018 15:51

LOHUSA DÖNEMİ

Doğumdan sonraki ilk dönem olarak nitelendirilen lohusa dönemi, 40 gün (6 hafta) devam eden bir süreçtir. Bu süreçte annenin gebelik döneminde değişen hormonları eski haline döner ve annelik duygusuyla birlikte bu hormon değişikliği kimi zaman lohusa depresyonuna yol açabilir.

Anne adaylarının gebelik sürecinde hissettikleri heyecan; doğumdan sonra yerini annelik duygusuna bırakınca ortaya çıkan ruh hali, annenin psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Sosyal yaşamınızdan aile içi düzeninize kadar neredeyse hayatınızın tamamına yakın bir bölümünün değişmesi kişide endişe ve korkuyu da beraberinde getirebilir.

lohusalik-donemi.jpeg


Özellikle annenin bebeğini kucağına almasıyla birlikte hissedilen o mükemmel duygunun yanı sıra artan sorumluluklar lohusa depresyonunu tetikleyebilir ve annede bebeğine karşı yetersizlik endişesi ortaya çıkabilir. Gerek hormonsal değişiklikler gerekse fiziksel değişiklikler doğum sonrasında kadınların psikolojisinde dalgalanmalara neden olabilir.

Anne doğumdan sonra bebeğine karşı yetersiz kalacağı hissine kapılır ve sürekli olarak endişe duyar. Ancak kimileri bu süreci hafif olarak atlatırken kimileri ise ağır bir depresyon sürecine girer. Bu nedenle lohusalık döneminde annenin yanında aile büyüklerinden tecrübeli ve bilgili biri refakat eder. Anneye lohusalık döneminde yardımcı olan aile yakını, anneye fiziksel ve manevi anlamda destek olarak bu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur.

Lohusalık döneminde babanın yardımı oldukça önemlidir. Tüm sorukluluğu ve yükü tek başına üstlenen annenin lohusa depresyonuna yakalanma riski oldukça yüksektir. Ancak bu süreçte anneye destek olan ve bebeğinin bakımıyla ilgilenen baba/eş, annenin lohusalık dönemini kolayca atlatmasına yardımcı olur.

lohusa-doneminde-babanin-rolu.jpg


LOHUSA PSİKOLOJİSİNDEKİ DEĞİŞİMLER

Lohusa döneminde birçok insanda psikolojik değişimler meydana gelmektedir. Bu durum kendi içerisinde de dallara ayrılmaktadır. Peki, lohusa dönemindeki depresyonlar ve değişimler nelerdir? İşte, lohusa dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

LOHUSA DÖNEMİ DEPRESYON

Lohusalık depresyonunu tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Annenin gebelik sürecinde yaşadığı sıkıntılar, beklenmeyen gebelik ve aile içi sorunlar gibi birçok etken lohusa depresyonuna karşı etkili bir rol oynamaktadır. Öncelikle ailenin annenin yanında olması ve gerek manevi gerekse ev işleri konusunda yardımcı olması depresyona karşı etkili bir önlem olacaktır.

Özellikle erken gebelikler sıkça karşılaşılan bir durum olan lohusa depresyonu, erken evliliğin getirdiği sorumluluklara annelik duygusunun eklenmesiyle birlikte hissedilen yük, ağır bir lohusa depresyonuna neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle eşlerin maddi ve manevi olarak hazır olmaları oldukça önemlidir. 

lohusa-depresyonu.jpg

Bazı kadınlar lohusalık dönemini hafif atlatırken bazı kadınlar oldukça ağır bir şekilde atlatmaktadır. Lohusa depresyonunu derecesine göre nitelendirmek gerekirse;

Lohusa Sendromu: Bir diğer değişle “annelik hüznü” olarak adlandırılan bu süreçte çabuk sinirlenme, unutkanlık, dikkat bozukluğu, ağlama isteği ve bunaltı gibi durumlar gözlenir. Psikolojik tedavi gerektirmeyen bu süreç ortalama 7 ile 10 gün arasında sürmektedir.

Lohusa Psikozu: Doğum sonrası depresyonun en ağır şeklidir. Lohusa sendromuna kıyasla oldukça ağır geçen ve uzun süren bir depresyon sürecidir. Mutlaka psikolojik bir destek gerektiren lohusa psikozunda halisünasyon görme ve sürekli olarak bebeğe zarar verebilme endişesi gibi durumlar görülmektedir.

lohusa-sendromu-006.jpg

Lohusa Depresyonu Belirtileri

 • Mutsuzluk

 • Sürekli ağlama isteği
 • Aşırı sinirlilik
 • Boşluk duygusu
 • Panik atak
 • Unutkanlık
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Kendini dışlanmış hissetme
 • Sosyal hayattan kendini soyutlama
 • Bebeğe zarar verebilirim korkusu/endişesi
 • Bebeği istememe
 • Bebekle ilgilenmeme

melankoli.jpg


LOHUSA DÖNEMİ MELANKOLİ

Lohusalık depresyonunda sıkça karşılaşılan bir durum olan melankolik ruh hali, doğum sonrasında kadınların yaklaşık %80’inde görülmektedir. Doğumdan sonraki ilk haftada yoğunluk gösteren lohusa dönemi melankolisinin 2-3 haftadan uzun sürmesi durumunda psikolojik destek almanız gerekebilir.

Genellikle 1-2 hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkan bu ruh hali; sürekli ağlama, üzgün görünme, sinirlilik ve iştahsızlığa varan bir tablo oluşturabilir. Bu dönemde annenin bir yakınından destek görmesi oldukça önemlidir. Ağlama krizleri, kendini mutsuz hissetme ve sinirlilik gibi durumların boy gösterdiği ilk haftada aile büyüklerinden birinin annenin yanında refakat ederek her konuda ona yardım etmesi oldukça önemlidir.

lohusa-psikozu-002.jpg


LOHUSA DÖNEMİ “PSİKOZ”

Lohusa dönemi depresyonlarının en ağır şekli olan psikoz; düşünce bozukluğu ve halisünasyon görmeye varabilen ağır bir depresyon sürecidir. Bu süreçte annenin mutlaka psikolojik destek görmesi gerekmektedir.

Annenin aşırı takıntılı olması ve hatta gerçek olmayan şeyleri duyup gördüğünü iddia etmesi bebek üzerinde aşırı korumacı bir görev üstlenmesine neden olabilir. Annenin bebeğine her an zarar verebileceğini düşünmesi nedeniyle ona karşı korkuyla yaklaşması bu durumun belirtilerindendir.

Psikolojik destek olmadan iyileşmenin sağlanamaması veya çok zor sağlanması nedeniyle mutlaka bir uzman yardımı alınması gerekmektedir. Aksi halde bu tip vakalarda intihara varan girişimler söz konusudur. Psikolojik destek alan annenin yaklaşık 2-3 haftalık bir terapi sürecinde hastanede yatması söz konusu olabilir. 


 

Lohusalık Döneminden Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere lohusalık dönemi, doğum işleminin gerçekleşmesinden sonraki süreci belirtmektedir. Doğum esnasında büyük bir yük taşıyan ve sonucunda da büyük bir yorgunluk ile karşı karşıya kalan anne bu yorgunluğun sanki sürekli süreceği hissiyatına kapılır.

lohusalık sonrası cinsel ilişki

Çocukla ilgilenme işleri, gece uykusuzluk, bebek ağlaması gibi sorunları kafaya takan anne, bu durumdan başka bir şey düşünmeme durumuna kadar gelir. Bu durum da cinsel ilişki eylemini aksatır ya da cinsel ilişki eyleminin istenmemesine sebep olur.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, doğumdan sonra vajinal bölgedeki tahrişten dolayı doğum gerçekleştiren anne, bölgenin ağrı ve acı vereceğini düşünür. Bu düşüncenin ise ortalama 4 ile 6 hafta arasında sürdüğü belirtilmektedir.

Kısaca belirtmek gerekirse, doğumdan sonra süren lohusalık dönemi en fazla 4 ile 6 hafta sürmektedir. Bu süre içerisinde kadın tekrardan cinsel ilişkiye girmek için kendisini hazır hissedebilir.


 

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Lohusalık döneminde hem annenin hem de onun en büyük destekçisi babanın lohusalık dönemde bazı şeylere çok dikkat etmelidir. Eğer, lohusalık döneminin kolay ve hızlı şekilde atlatılması isteniyorsa, her iki tarafta aşağıda yer alan gereksinimleri yerine getirmelidir. İşte, lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler…

 • Vajinal bölgedeki akıntılar ve kanamalar iyi gözlenmeli
 • Doğumdan sonra atılan doğum dikişlerine özen gösterilmeli ve dikkat edilmeli.
 • Doğum sonrası gidilmesi gereken rutin muayenelere kesinlikle gidilmeli.
 • Doğumdan sonra yaşanan tuvalete çıkma korkusu atılmalı, rutin olarak tuvalet ihtiyacı giderilmeli.
 • Bebeğe verilen anne sütünün yetmeyeceği düşüncesinden kurtulmalı.
 • Kesinlikle süt kanallarının tıkanmasını engelleyin. Gerekirse uzman doktordan bilgi alın.
 • Uzman doktorunuzla görüşerek, ilca kullanmanız gerekirse, hangi ilaçlar olacağını yeniden düzenleyin.
 • Vücudunuzda yer alan şişkin bölgeler psikolojinizi bozmasın. Doğum sonrası normal bir olaydır.
 • Bebeğinizi uyuttuğunuz süre içerisinde siz de kesinlikle uyuyun. Çünkü bir süre onunla uyuyup onunla uyanacaksınız.
 • Depresyona girmemek için çevrenizden yardım isteyin. Psikolojiniz bozulduysa kesinlikle yakınlarınız ile bir arada olun.
 • Doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmeme hissi sizleri korkutmasın. 4-6 haftalık bir süreç içerisinde cinsel ilişkiye girme hissi tekrar gelecektir.

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
25
23
17
20
16
73
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.