Logonuz Hangi Renk Olmalı?

Logonuz Hangi Renk Olmalı?
06.08.201509:58

Logo renkleri, en az logonun tasarımı ve ürünün adı kadar önemlidir. Renklerin diline kulak verelim, kuracağımız şirket ya da diğer kuruluşların logo rengi seçiminde şunlara dikkat edelim;

Haber güncelleme tarihi 23.02.2019 09:59

Logonuz Nasıl Olmalıdır?

Renklerin dili oldukça önemlidir. İnsanlar isimlerden çok logonun rengine bakıp o ürün ya da firma hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Eğer başarılı olmak istiyorsanız kurumunuz için en doğru rengi ve tasarımı yapmanız gerekecektir. Mesela şirketinizin felsefesini romantizm ve seksilik üzerine kuruyorsanız burada yeşil tonlarında bir logo kullanmanız insanların kafasını karıştıracak ve başarılı olmanızı engelleyecektir.

Onun için logo tasarımı kadar en az logo rengi de önemlidir. Renkler insanların bilinç altında çağrışımlarda bulunacak ve insanın o yer hakkında düşüncesini bile etkileyecektir. Tabi renk sadece müşteriye ulaşmanızı sağlayan bir araç değildir. Logonuzdaki font, şekil, harfler ve harfler arasındaki boşluklar da ayrıca ilk izlenim olarak önemlidir.

Renklerin Kışkırtıcı Gücü

  • İnsanların %93’ü görsel algıdan kaynaklı olarak bir şeyi satın alma yoluna gider.
  • Tüketiciler bir ürünü satın alırken %84.7 renkler etkili olmaktadır.
  • Tüketicilerin %80’i renklerin bir şey hakkında bilgi verdiğini savunurlar.
  • Renk kavrayışı da artırır.


Markaların Renk Seçimi

Markalar kendi kurumsal kimliklerine göre renklerini seçmeli ve renk seçerken mutlaka amaçlar, yapılan işler göz önünde bulundurulmalıdır. Şirketinize en uygun rengi seçmelisiniz.

markalarin-renk-secimi.jpg


1. Mavi

Mavi, güvenlik, sakinlik, dürüstlük, güç, değer ve koruma anlamları taşıyor. Eğer bunları anlatmak istiyor ve imajınızı bu yönde çizmek istiyorsanız sizin logonuzun rengi mavi olmalıdır. Buna en iyi örnek Facebook, Ford, Visa gibi markalar örnek gösterilebilir.


2. Kırmızı

Enerji, aşk, heyecan, hareket, yoğunluk ve tutku anlamlarını veriyor. Cocacola, Redbull ve Disney buna örnek olarak gösterilebilir.

-kirmizi-renk-.jpg


3. Yeşil

Organik, doğallık, büyüme, doğa, sağlık, dünya ve koruma ile alakalıdır. Özellikle gıda sektöründe oldukça fazla kullanılır. Buna en iyi örneği Starbucks, Greenpeace veriyor.

yesil-004.jpg


4. Siyah

Sofistike bir renktir. Gücü, otoriteyi ve baştan çıkartmayı temsil ediyor. Genellikle ciddi kurumlarda ve elektronik sektöründe kullanılıyor.

siyah-001.jpg


5. Renklilik

Farklı renklere açık olmak, özgürlüğü ve sonsuzluğu ifade ediyor. Ebay, NBC buna örnek teşkil ediyor.

renklilik.jpg


6. Font

Font seçmek de markaların logoları için oldukça önemlidir. Fontlar, yani yazının şekli hareketliliği de insanların bilinç altına önemli kodlar gönderiyor ve o ürüne bakış açımızı oldukça etkiliyor.

font-yazisi.jpg

Önerilen İçerik; Dünyaca Ünlü 10 Markanın Logo Evrimi!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.