Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?
18.03.201617:32

Vücut sağlığından temizliğe kadar pek çok alanda fayda sağlayan limon yağının özelliklerine dair tüm detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte herkes tarafında severek tüketilen limon yağının hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 30.04.2021 17:42

Limon Yağının 10 Mucizevi Faydası

4-520.jpg

Limon Yağı; yemeklerde, kozmetikte ve daha bir çok alanda kullanılan etkili ve faydalı bir yağ çeşididir. Bir çok hastalığın tedavisinde ilaç görevi gören limon yağı, bağışıklık ve sindirim sistemine destek sağlar. Cilt ve vücut sağlığı konusunda en etkili doğal besinlerden biri olan "limon yağı" ürünlerini uygun fiyatlarla ve güvenilir bir şekilde satın almak için buraya tıklayın. Antibakteriyel, antioksidan, anti enflamatuar özellikleri ile birçok faydası bulunan limon yağının mucizevi etkilerini sizlere sunuyoruz. İşte mucizevi etkileriyle kullanıcılarını şaşırtan limon yağının faydaları... 

1. Cildi besler ve nemlendirir.

2. Detoks etkisiyle vücudun toksinlerden kurtulmasını sağlar.

3. Mükemmel bir dezenfektandır.

4. Metal ürünlerin parlatılmasında "cila" görevi görür.

5. Sakinleştirici etkisiyle ruh halinizi pozitif olarak düzeltir.

6. Gribal enfeksiyonların giderilmesinde ve burun akıntısında faydalıdır.

7. Çamaşırların temiz ve ferah kokmasını sağlar.

8. Antibakteriyel özelliği sayesinde besinlerin korunmasını sağlar.

9. Metabolizmayı hızlandırır ve düzenler.

10. Bağışıklığı güçlendirir, öksürük ve bulantı gibi şikayetlerden kurtulmanıza yardımcı olur. 


Limon Yağı Nedir?

1-507.jpg

Mutfakların olmazsa olmazlarından biri olan limon yağı, yemeklerden salatalara ve cilt bakımlarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Limon yağı kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan limonun faydaları saymakla bitmez. Olgunlaşmış limon kabuklarının soğuk pres yöntemi kullanılarak sıkılmasıyla elde edilen limon yağı, limon suyu kadar faydalı ve etkilidir. %68 oranında d-limonen maddesi içeren limon, oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Limon ve limon yağı, vücut sağlığından cilt bakımına, temizlikten yemek yapımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

2-520.jpg

Oldukça güçlü bir yağ olan limon yağı, kullanılmadan önce mutlaka inceltilmelidir. Jojoba yağı ve zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar ile inceltildikten sonra kullanılması önerilmektedir. İster ağızdan alınsın ister cilde sürülsün, mutlaka inceltilerek kullanılmalıdır. Aksi halde çeşitli komplikasyonlar gelişebilir ve cildin tahriş olması söz konusu olabilir. Limon yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise boyun, yüz ve cilt diğer hassas noktalara doğrudan uygulanmamasıdır. Limon yağı kullanıldıktan sonra cilt güneş ışınlarından korunmalıdır. Ayrıca limon yağı hamilelere, çocuklara ve bebeklere önerilmemektedir.

3-514.jpg

Arındırıcı özelliğe sahip olan limon yağı, birçok kozmetik cilt temizleyici ürününün içeriğinde yer almaktadır. Limon yağı, cilt yüzeyini temizler ve ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Antiseptik  özelliğe sahip olan limon yağı, küçük yaralanmalarda ve aknelerin tedavisinde kullanılmaktadır. C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan limon yağı, cildi nemlendirir ve yumuşamasını sağlar. Limon yağını kuru havalarda el, ayak ve dirseklerde meydana gelen kuruluğa karşı kullanabilirsiniz. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler limon yağı ile gliserini karıştırarak yatmadan önce kuru olan bölgelere uygulayabilirler. Bu karışımın düzenli olarak kullanılması durumunda kuruluğundan şikayet ettiğiniz bölgenin daha yumuşak ve pürüzsüz bir hal aldığını görebilirsiniz.


Limon Yağının Vücut Sağlığına Faydaları

5-417.jpg

Limonun faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Limon yağının öksürükten böcek ısırmasına kadar pek çok alanda fayda sağladığı belirtilmektedir. Özellikle soğuk havalarda meydana gelen öksürük ve nefes yolları tıkanıklığı gibi durumlarda limon yağından faydalanabilirsiniz. Bunun için limon yağını koklayabilir veya taşıyıcı yağlar ile incelterek göğüs bölgenize sürebilirsiniz. Boğaz ağrısı söz konusu ise çayınıza bir iki damla limon yağı damlatabilirsiniz. Cilt sağlığı ve vücut sağlığı konusunda en etkili doğal besinlerden biri olan "limon yağı" ürünlerini uygun fiyatlarla ve güvenilir bir şekilde satın almak için buraya tıklayın.

6-409.jpg

Tansiyon dengeleyici ve ferahlatıcı etkileri bulunan limon yağını su ile birlikte tüketebilirsiniz. Bunun için bir bardak suya iki damla limon suyu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışım ile sindirim sistemi sorunlarının da azalmasını sağlayabilirsiniz.

thumbnail_7-028.jpg

Kanı pıhtılaştırma özelliği bulunan limon yağı, kanın çabuk durmasına yardımcı olur. Limon yağını hafif şiddetli burun kanamalarında kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa bir iki damla limon yağı damlattıktan sonra nazikçe burun deliklerinize yerleştiriniz. Bu sayede kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilirsiniz. Limon yağını ağız ve diş bakımında da kullanabilirsiniz. Haftada bir kez diş fırçanıza iki damla limon yağı ekleyerek diş fırçanızın ve ağzınızdaki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Limon yağı ağzın bakterilerden arınmasını sağladığı gibi ağız kokusunu da ortadan kaldırabilir. Ağız kokusu için bir bardak suya 4 damla limon yağı damlatarak gargara yapabilirsiniz.


Limon Yağının Cilt Sağlığına Faydaları

8-435.jpg

Cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan limon yağı, yağlı cilt tipine sahip kişilerin sıkça tercih ettiği yağlardan biridir. Ciltteki dengeyi sağlayan limon yağı, ciltteki yağ üretimini azaltmaktadır. Aynı zamanda leke problemi olan kişiler de limon yağından yararlanabilir. Esansiyel yağ grubunda yer alan limon yağını kullanmadan önce mutlaka inceltmeniz önerilmektedir. Bunun için jojoba yağına %1 oranda limon yağını ekleyerek cildinizin daha gençleşmesini ve tazelenmesini sağlayabilirsiniz. Dezenfektan özelliği olan limon yağı, pek çok kozmetik cilt temizleme ürününün içeriğinde yer almaktadır. Ek olarak cildinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesi için her zaman kullandığınız yüz temizleme ürününüze bir damla limon yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz.

9-256.jpg

Antiseptik özelliği olan limon yağı, hafif şiddetteki cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir. Bunun için bir kase suyun içine birkaç damla lavanta ve limon yağı ekleyiniz.  Hazırladığınız karışımı sorunlu bölgeye kompres uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda temiz bir bezi bu karışıma batırdıktan sonra 10 dakika boyunca sorunlu bölgede tutabilirsiniz. Limon yağının etkili olduğu sorunlardan bir diğeri ise dirsek kararmalarıdır. Omuz, ayak ve dirseklerin kararmış bölgelerinde de gliserin karıştırılmış limon yağını kullanabilirsiniz. Bu sayede sabah daha sağlıklı ve yumuşak bir ciltle uyanabilirsiniz. Cilt ve vücut sağlığı konusunda en etkili doğal besinlerden biri olan "limon yağı" ürünlerini uygun fiyatlarla ve güvenilir bir şekilde satın almak için buraya tıklayın.


Limon Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

thumbnail_10-018.jpg

Vücut sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok alanda fayda sağlayan limon yağı, aynı zamanda yemeklerde ve temizlikte de kullanılabilir. Limon yağını tavuk ve sebze yemeklerine rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Marine ettiğini tavuğa birkaç damla limon yağı ekleyerek lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda sebze ve meyveleri yıkarken sirke kullanmak yerine limon yağından faydalanabilirsiniz. Limon yağı vücut sağlığına katkıda bulunduğu gibi zihni de harekete geçirir. Sabah çayınıza bir iki damla limon yağı damlatarak güne daha zinde ve canlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Bazı esansiyel yağ kokularının zihni harekete geçirdiği ifade edilmektedir. Hafızayı güçlendirmek ve dikkati toplamak adına önerilen esansiyel yağlardan biri de limon yağıdır. Enerji kazanmak için bir parça pamuğa birkaç damla limon yağı damlatarak koklayabilirsiniz.

Dezenfektan özelliği de olan limon yağını temizlik yaparken kullanabilirsiniz. Birkaç damla limon yağı damlatılmış bir miktar pamuğu buzdolabınıza koyarak buzdolabındaki kötü kokuların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Limon yağını el temizleme jellerinin yerine kullanabilirsiniz. Ellerinize birkaç damla limon yağı damlatarak mikroplardan arınabilirsiniz. İyi bir dezenfektan olan limon yağı ile inatçı lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Yüzeye yapışmış sakız, tutkal, yapıştırıcı, boya veya yağ lekelerini limon yağı kullanarak çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda ortalama 4 litrelik halı temizleme malzemelerine 10-15 damla limon yağı damlatarak halıdaki lekelerin kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede halınızın parlaklık kazandığını ve daha güzel koktuğunu görebilirsiniz.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik; Limon Suyunun 13 Faydası!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
417
215
244
207
211
261
244
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.