LED, OLED, AMOLED Ve LCD Nedir?

LED, OLED, AMOLED Ve LCD Nedir?
23.05.201517:45

LED, OLED, AMOLED Ve LCD ekran teknolojileri her yerde karşımıza çıkmaktalar. Peki LED, OLED, AMOLED Ve LCD nedir? Hangisi daha iyidir? Sorularınızın cevabı yazımızda.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 12:42

LED OLED AMOLED ve LCD Nedir? Hangisi Daha İyidir?

 

Bir teknoloji markete gittiğinizde televizyonların önünde yazan LCD, LED ya da son dönemle OLED yazılarını görüyorsunuzdur. Hangisinin ne anlama geldiğini birçok insan bilmiyor. Bu kadar çok seçenek olunca da kafası karışıyor.

Ekran teknolojileri son yıllarda çok hızlı gelişim gösteriyor. Neredeyse birkaç ayda bir paneller geliştiriliyor. Halihazırda kullanımda olan ekran teknolojilerini tek tek başlıklar altında inceleyerek hangisinin üstün yanları nelerdir bunlara bakacağız.

1) LCD Nedir?

lcd.jpg

LCD, Liquid Crystal Display kelimesinin baş harflerinin kullanılmasıyla oluşturulan kısaltmadır. Sıvı Kristal Ekran elektrikle yüklenerek istenen renklerin elde edilmesine dayalı bir sistemdir.

Nasıl çalıştığına bakarsak, LCD’ler görüntülediği pikselleri üç alt piksele ayırıp her birini RGB renkleriyle tanımlar. RGB renkleri yani kırmızı(red), yeşil(green) ve mavi(blue) ana renklerinden oluşur. Bu renklerin farklı varyasyonları sayesinde ara renkler oluşturulur. Üç rengin tam birleşimi beyaz, pikselin ışığı yansıtmaması ise karanlık yani siyah rengi oluşturur.

LCD ekran teknolojisinde bu renkleri ortaya çıkarabilmek için arka aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Yani arkadan tek bir ışık verilir ve her piksel bu ışığı kullanır. Bunun yarattığı dezavantajlar vardır. Arkadan verilen ışık yüzünden güç tüketimleri daha yüksektir. Güneş ışığı altında arka ışık yetersiz kalmakta ve net görüntüler alınamamaktadır. Bir de siyah rengi üretmek için tüm pikseller kararsa dahi arka aydınlatma sebebiyle koyu siyahlarda tam gerçek siyah renk elde edilememektedir. Bir de ölü piksel olayı LED ekranlara göre daha yüksek orandadır..

 

2) LED Nedir?

 

led.jpg

LED, Light Emitting Diode yani Işık Yayan Diyot anlamına gelmektedir. Yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Ana maddeleri silikondur üzerlerinden akım geçtiğinde foton açığa çıkararak ışık oluşturular.

1920'lerde Rusya'da icat edilmiştir. Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etmiş ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayımladıktan sonra kayıtlara geçmiştir. 1962 yılında Amerika'da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirilmiştir.  

LED’ ler Başlangıçta yalnızca zayıf kırmızı ışık verebilecek şekildeydi. Daha sonra geliştirilerek görünür ışık, morötesi ışık ve kızılötesi ışık gibi çeşitli dalga boylarına ulaşmışlardır. Günümüzde ise her rengi verebilen ve gözün ayırt edemeyeceği kadar küçültülerek telefon ekranlarında kullanılmaya başlamışlardır.

Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi avantajı vardır. Ama maliyetleri daha yüksektir. LED’ ler LCD’ ye göre daha az enerji tüketirler. Her piksel kendisi ışık ürettiği için daha canlı renkler ve daha yüksek parlaklık üretebilmektedirler. Ayrıca güneş ışığı altındaki görünürlükleri de daha yüksektir. LCD’ ye göre daha küçük ve hafiftirler.  Derin ve gerçek siyah renklerin üretiminde LCD’ ye göre başarılıdırlar.

Normal LED teknolojisi cep telefonu ekranlarında kullanılamamaktadır. Daha çok alışveriş merkezlerindeki büyük reklam panolarında ya da stadyumlardaki skor durumunu gösteren tabelalarda kullanıma uygun yapıdadırlar. Telefonlarda kullanılan ise OLED teknolojisidir.

 

OLED Nedir?

oled.jpg

OLED(Organik LED) Kodak tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Bu teknoloji normal LED’ den ayrılarak ışık yaymak için karbon temelli maddeler kullanırlar. Daha küçük yapıdadırlar. Bu sayede cep telefonu, tablet gibi küçük ekranlarda kullanılabilirler. OLED’ ler düşük pil tüketimleriyle telefonlarda LCD ye daha başarılıdırlar. Genelde cam olarak üretilseler de esnek malzemelerden de üretilebilmektedirler. OLED' lerin LED’ lere göre daha düşük güç tüketimi, daha iyi görüntü kalitesi, daha yüksek dayanıklılık gibi avantajları vardır. Görüş açıları geniş olduğu için övgü alsalar da zamanla mavi ışığı oluşturmak için kullanılan maddenin diğer renklere göre çabuk eskimesi sorunu vardır. Buna istinaden kullanıldıkça renk dengesi ve parlaklığını yitirdikleri konusunda eleştiri almaktadırlar. Hala geliştirilmekte olan OLED teknolojisi mavi ışık konusunu çözmek konusunda büyük adımlar kaydetmiştir.

AMOLED Nedir?

amoled.jpg

AMOLED, Active Matrix Organic Light-Emitting Diode yani “Aktif Matrisli Organik LED” ekranlar adından da anlaşılacağı gibi OLED’ lerden yapılmaktadırlar. Samsung tarafından geliştirilmiştir. OLED ekrana göre daha ince bir yapıya ve daha yüksek parlaklığa sahiptirler. Görüş açıları ve siyah rengi göstermeleri konusunda daha başarılıdırlar. Super AMOLED ve Super Amoled Plus ile gelişmeye devam eden bu ekranlar esnek yapısı ve yüksek çözünürlük değerleriyle en keskin görüntüleri sunmaktadırlar.

 

Hangisi Daha İyi?

Bu soru belki de herkesin kafasını kurcalayan bir soru. Fakat kimse kesin bir cevap veremiyor. Birkaç madde ile iyi ve kötü yanlarını anlatarak kararı size bırakıyoruz.

-LCD ekran teknolojisinde IPS LCD ve Retina LCD olarak geliştirilmekteyken, OLED teknolojisi de Super AMOLED ve Super AMOLED Plus ile geliştirilmeye devam etmektedir.

-LCD teknolojisi daha yüksek pil tüketirken OLED’ ler daha tasarrufludurlar.

- OLED’ ler daha keskin görüntü ve daha yüksek parlaklık sunarlar.

- LCD’ ler arka aydınlatmaları sebebiyle daha soluk renk veriyor gibi görünse de gerçek renge daha yakın renkler üretmektedirler.

-OLED’ ler ise siyahta başarılı olsalar da mavi renk ve tonlarında daha başarısızdırlar.

-OLED ler daha dayanıklı ve daha ince yapıdadırlar. Ayrıca esneyebilen yapılarıyla farklı şekillerde kullanılabilmektedirler.

-LCD’ ler daha uzun ömürlüdür.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
109
5
6
5
5
6
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.