Kyoto Protokolü Nedir? Amacı ve Hedefleri Nelerdir?

Kyoto Protokolü Nedir? Amacı ve Hedefleri Nelerdir?
24.11.201914:14

Kyoto Protokolü, sanayileşmiş ülkelere çeşitli hedefler belirleyen uluslararası bir anlaşmadır. Sera etkisi yaratan gazların salımlarını kısmak üzere yapılan bu anlaşma, Rusya’nın da katılmasıyla birlikte uluslararası hukukta bağlayıcı oldu.

Haber güncelleme tarihi 24.11.2019 15:10

Kyoto Protokolü Hakkında Bilgi

Sera etkisi yaratan gazlar, yapılan araştırmalara göre kısmi olarak da olsa küresel ısınmanın yeryüzündeki etkisinin hayatı tehdit edecek düzeyde artmasının nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve yapılan çalışmaların en büyük amacı, bu tehditte karşı yeryüzünü koruma altına alabilmektir. Ancak bilim insanlarının Kyoto'yu "sorunun yalnızca yüzeyine temas edebiliyor" demelerine karşın yine de vazgeçilmez olarak kabul ettikleri bir gerçektir.

Kyoto Protokolü, 1992 yılında oluşturulmuş, 1992'de imzalanan bir çerçeve anlaşmada belirlenen ilkelere dayan Kyoto Protokolü maktadır.

Kyoto Protokolü

Kyoto Protokolü Hedefleri Nelerdir?

Sera gazının etkisi ile yeryüzünü küresel ısınma tehdidi ile karşı karşıya bırakması, Kyoto protokolünün uluslararası alanda kabul görmesini sağlayan bir etkidir. Sanayileşmiş ülkelerde 1990 yılındaki salınım oranları, 2008 ile 2012 yılları arasında yüzde 5 oranında azaltmayı hedefleyen Kyoto protokolüne imza atan ülkeler, kendi özgün hedeflerini tutturmaya bir anlamda söz vermiş oluyor.  Buna göre Avrupa Birliği (AB) üyeleri yüzde 8 oranında, Japonya ise yüzde 5 oranında azaltılması beklenen ülkelerdir.

Anlaşma, sadece sera gazının azaltılmasına yönelik imzalanan bir protokol değildir. Aynı zamanda salınım oranı az olan ülkelerde ise tam tersine oranların yükseltilmesine de izin vermektedir.

Kyoto Protokolü

Kyoto Protokolü'nün Yürürlük Kazanması Ne Anlama Geliyor?

16 Şubat 2005 tarihinden itibaren yasal olarak bağlayıcı nitelik kazanan Kyoto Protokolü’nün imzalanması, sera gazı salınımının azalmasını hedeflemektedir. En az 55 ülke tarafından imzalanması ve anlaşmaya imza atan ülkelerin daha çok dünya çapındaki salımların en az yüzde 55'inden sorumlu olan ülkelerin olması, anlaşmanın bağlayıcı olmasını etkilemiştir. Bir diğer anlamı ile Kyoto Protokolü’ne imza atan ülkeler OECD üyelerinden ve Sovyetler Birliği içinde yer alan dünyanın en zengin ülkeleridir.

Kyoto Protokolü

Kyoto İyi Durumda Mı?

Protokol, ilkin ABD’nin destek vermemesi, daha sonra buna bağlı olarak Rusya’nın geri durması gibi bazı nedenlerden dolayı iyi yönde ilerlemedi. Ancak dünyanın iki büyük ülkesinin protokole imza atmasından sonra durumlar daha da düzelmeye başladı. İlk dönemlerde Kyoto Protokolü zor ayakta dursa da ikili ülkenin mutabık kalması sayesinde daha iyi bir duruma geldiği söylenebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
55
22
17
21
15
112
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.