Kuvvetler Ayrılığı Nedir?

Kuvvetler Ayrılığı Nedir?
22.08.201512:54

Yasama, yürütme ve yargı güçlerinin dengesi olarak ifade edilen kuvvetler ayrılığı nedir? Ne zaman ortaya çıkmış ve anayasamızda ne şekilde ifade ediliyor?

Haber güncelleme tarihi 11.04.2017 15:17

Kuvvetler ayrılığı, devleti oluşturan üç mekanizma; yasama, yürütme ve yargının birbirlerinden ayrılmasıdır. Devlet niteliği kazanmış toplumlarda birbirinden farklı üç görev söz konusudur. Bu görevler şunlardır: yasama, yürütme ve yargı. Bu görevlerin kesin çizgilerle birbirlerinden ayrılması kuvvetler ayrılığı şeklinde ifade ediliyor.

Yasama; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yetkisi içindedir.

Yürütme; Cumhurbaşkanın elindedir.

Yargı; Bağımsız mahkemelerin kontrolü altındadır.

kuvvetler ayrılığı

Birbirlerinin karşısında bağımsız bir statüye sahip bu güçlerin ayrı olması güçler dengesinin kurulmasını sağlar. Bir ülkede yürütme gücünün ve ülkede doğan bir uyuşmazlığın giderilmesini sağlayan yargı gücünün ayrı organlara verilmesi, bu organların birbirinden bağımsız olması gerekir. Aksi halde ülke çıkmaza girer ve diktatörlüğün esas olduğu bir yönetim biçimi kaçınılmaz olur.

 

Anayasada Kuvvetler Ayrılığı

Türkiye’nin 1921 ve 1924  anayasasında kuvvetler ayrılığına dair bir madde yer almıyordu. İşlevleri tanımlanan güçler ayrılığına ortam hazırlanmış, 1961 ve hala yürürlükte olan 1982 anayasaları kuvvetler ayrılığı ilkelerine göre düzenlenmiştir. Mevcut anayasanın 7,8 ve 9. maddelerinde kuvvetler ayrılığı belirtilir. Haksızlıkları ve halkların haklarını güvence altına alınması için kuvvetler ayrılığı kesin çizgilerle ayrılmış olması gerekir. Devlettin bir bütün olarak sahip olduğu güçler üç kola ayrılır. Böylelikle devletin işlevi dengeli ve güçlü bir şekilde çalışılması amaçlanır.

Kuvvetler ayrılığı ilkesinin sahip olduğu devletin dikkat etmesi gereken en önemli unsur “bağımsız yargı” Yargı, yürütme ve  yasamadan uzak tutulması gerekir ve siyasal çekişmelerin dışında kalarak bağımsızlığını koruması gerekir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1184
236
1043
111
86
118
248
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.