Küreselleşme ve Bölgeselleşme

Küreselleşme ve Bölgeselleşme
21.06.201505:37

Son yılların en çok tartışılan konuları arasında küreselleşme ve bölgeselleşme bulunuyor. Peki, küreselleşme ve bölgeselleşme nedir? Ülkelerin bu sürece uyumu nasıl olacak?

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 17:05

Son yıllarda ‘küreselleşme’ ve ‘bölgeselleşme’yi çok konuşulan mevzular olarak takip etmekteyiz. Yalnız, küreselleşme ve bölgeselleşme tam olarak nedir? Ülkelerin bu sürece entegresi nasıl gerçekleşecektir? 

Bugün neredeyse her alanda küreselleşmenin ortaya çıkardığı etkilere şahit oluyoruz. Bu yüzyılda dünya ülkelerinin iktisadi bütünleşmelerine, diğer taraftan ise bölgesel uyum sistemleri kurarak grup haline geldikleri izlenmektedir. Bölgeselleşme adımları da 1970’li yılların ortalarından başlayarak bugüne kadar küreselleşme ile birlikte ekonominin en önemli konuları olarak değerlendirilmektedir.

‘Küreselleşme’

Birçok otoriteye göre küreselleşme, soğuk harp devrinin kapanmasıyla su yüzüne çıkan politik ve iktisadi sistemin ortaya çıkışı olarak değerlendirilmektedir. Yani küreselleşme, dünyadaki güç dengelerini ABD’ye doğru yöneltecek ve Amerika’nın tekelinde bulunacak bir düzenin yeni ismi olarak açıklanabilir. Bazıları soğuk savaş döneminin bitmesi sonucunda ABD’nin kazandığı siyasi ve iktisadi bir galibiyet olarak görüyor küreselleşmeyi. Bazı gruplar ise küreselleşmeyi kamunun özelleştirilmesi, pazarların serbest hale gelmesi, devletlerin ekonomiden uzaklaştırılması olarak düşünmektedir. Küreselleşmenin teknolojik ve sosyal bir devrim niteliği taşıdığını öngörenler de vardır.

kuresellesme-003.jpg

‘Küreselleşmenin Sebepleri’

Küreselleşmenin ortaya çıkardığı rekabet koşullarıyla mücadele edemeyen ülkeler kendi aralarında bölgesel entegre oluşturma seçeneğini tercih etmişlerdir. Bunu destekleyenler; bölgeselleşmenin ticari sorunları yok etme ya da en aza indirgeme konusunda büyük çaplı anlaşmaların hayata geçmesine imkan tanıdığını ifade ediyor. Bu şekilde çok yönlü ticareti teşvik ederek küreselleşme sürecinin ivme kazandığı düşünülüyor. Aslında ülkeleri küreselleşmeye iten 1970’lerde dünya ekonomisinin büyümesinin yavaşlaması, işsizliğin artması gibi sebeplerin artmasıdır.

 

‘Bölgeselleşme’

Birçok ülke öncelikle ekonomik olmak üzere farklı kulvarlarda işbirliğine gidiyor. Dünyada bir yandan küreselleşme hareketleri gelişirken diğer yandan bu anlayışa tamamen zıt olan bölgeselleşme büyüme kaydediyor. Bölgeselleşme, ekonomilerin bölgeler biçiminde bir araya gelmesi olarak açıklanabilir. Bölgeselleşme ekonomik faaliyetler bakımından günden güne değerleniyor.

bolgesellesme.jpg

‘Küreselleşme ile Bölgeselleşmenin Farkları’

Küreselleşme ile dünyada ticari sıkıntılar yok olurken aynı zamanda bölgeselleşme ile bir çeşit ‘kutuplaşma’ ön plana çıkmaktadır. Küreselleşme ile bölgeselleşme hemen hemen aynı hızla ilerlemektedir. Halen ülkelerin ya tüm dünyayla bütünleşme ya da bölgesel bir bloktan yana tercih yaptığı gözlenmektedir. Avrupa’da oluşturulan Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi (EFTA) ile Avrupa’da bölgeselleşme sürecine start verilmişti. Ancak Asya, Afrika ve Güney Amerika’da da uygulanan bölgeselleşme adımları başarıya ulaşamamıştır. Bu başarısızlığın en önemli nedeni ABD’nin sürece katılmamasıdır. Daha sonra bölgeselleşme ülkemiz ve etrafında da önem kazandı. Türkiye’nin önderlik ettiği Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) kuruldu. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin katılımıyla oluşturulan birlikte; Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve ilerleyen dönemlerde Sırbistan yer aldı. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
0
1
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.