Kün Feyekün Ne Anlama Gelir? Kelime Analizi

Kün Feyekün Ne Anlama Gelir? Kelime Analizi
15.09.201715:26

Kün feyekün son zamanlarda hemen herkesin sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir durum mesajı haline geldi. Peki Kün feyekün ne anlamı gelir? Anlamı nedir ve kelime analizi nasıl yapılır?

Haber güncelleme tarihi 09.04.2019 15:25

Kün Feyekün

Anlamı; ''Ol der ve olur!'' demektir. Kün, ''OL'' demektir.  ''Emr-i kün feyekün'' ise YÜCE ALLAH'ın yaratmayı dilediği şeye, ''OL'' diye emretmesi ve bu sayede o şeyin varlık sahasına çıkmasını ifade etmektedir. YÜCE ALLAH'ın akıl almaz kudretinin bir sınırı olmadığını göstermektedir.

Kün fe ye kün bir çok surede bulunan bir ayettir. YÜCE ALLAH'ın akıl almaz kudretinin bir sınırı olmadığını gösterir. 

Arapçada  “Ol” der ve olur, anlamına gelen كُنْ فَيَكُونُ ifadesi Türkçede “Kûn Fe Yekûn” seklinde yazılır çünkü iki fiil arasındaki “fe” bağlaç işlevi gören ayrı bir kelimedir.

Kün Fe Yekün'ün Geçtiği Ayetler

 • Bakara Suresi 117. Ayet
 • Ali İmran Suresi 47. Ayet
 • Ali İmran Suresi 59. Ayet
 • Enam Suresi 73. Ayet
 • Nahl Suresi 40. Ayet
 • Meryem Suresi 35. Ayet
 • Yasin Suresi 82. Ayet
 • Mumin Suresi 68. Ayet

Kün Fe Yekün Ayetleri Ve Mealleri

Bakara Suresi 117. Ayet Meali: O, gökleri ve yeri örneksiz yaratandır. Bir işe hükmetti mi ona sadece ''ol, der, o da hemen oluverir.'' (Kün feyekün)

 

Âli İmrân Suresi 47. Ayet Meali: (Meryem), “Ey Rabbim! Bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?” dedi. Allah, “Öyle ama, Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece ''ol, der, o da hemen oluverir.'' (Kün feyekün) dedi.

kun-feyekun.gif

Âli İmrân Suresi 59. Ayet Meali:  Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa’nın durumu, Âdem’in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona ''ol, dedi, o da hemen oluverir.'' (Kün feyekün)

 

En`âm Suresi 73. Ayet Meali: O, gökleri ve yeri, hak ve hikmete uygun olarak yaratandır. Allah’ın ''ol, deyip de hemen (Kün feyekün)  her şeyin oluvereceği günü hatırla. O’nun sözü gerçektir. Sûr’a üflendiği gün de mülk (hükümranlık) O’nundur. Gaybı da, görülen âlemi de bilendir. O, hüküm ve hikmet sahibidir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır.

 

Nahl Suresi 40. Ayet Meali: Biz bir şeyin olmasını istediğimiz zaman sözümüz sadece, ona, “ol” dememizdir. O da hemen oluverir.

 

Meryem Suresi 35. Ayet Meali: Allah’ın çocuk edinmesi düşünülemez. O, bundan yücedir, uzaktır. Bir işe hükmettiği zaman ona sadece “ol!” der ve o da oluverir.

 

Yâsîn Suresi 82. Ayet Meali: Bir şeyi dilediği zaman, O’nun emri o şeye ancak “Ol!” demektir. O da hemen oluverir.

 

Mu`min Suresi 68. Ayet Meali: O, yaşatan ve öldürendir. Bir şeye karar verdiğinde, ona sadece “ol” der, o da oluverir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1032
207
248
30
31
42
39
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.