Kulak Çınlaması Nedir ve Neden Olur?

Kulak Çınlaması Nedir ve Neden Olur?
25.04.201614:16

Rahatsız edici bir durum olan kulak çınlamasının nedenleri ve tedavisine dair bazı araştırmalar yaptık. İnsanların günlük hayatında karşısında çıkan sorunlardan bir tanesi olan kulak çınlaması hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 19.02.2020 09:30

Kulak çınlaması insanların günlük hayatta karşısına çıkan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kişilerin pek dikkate almadığı nasıl olsa geçer dediği kulak çınlaması, aslında hafife alınacak bir durum değildir. Hatta bazen çeşitli hastalıkların habercisi de olabilmektedir. İnsanların dert yandığı kulak çınlaması sorunu, beraberinde şu soruları da getirdi. Kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlaması nasıl geçer? Kulak çınlaması ne kadar sürer? Kulak çınlaması nedir? Kulak çınlaması nedenleri nelerdir? Kulak çınlaması tedavisi nasıl olur? Kulak çınlaması tetkikleri nelerdir? Kulak çınlaması tanısı nasıl konur? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

kulak çınlaması


Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir?

Tıp dilinde “tinnitus” olarak adlandırılan kulak çınlaması, halk arasında “biri beni andı” şeklinde yorumlanır. Ancak kulak çınlaması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Genellikle altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan kulak çınlaması, uzun süre devam etmesi halinde uykusuzluğa, baş dönmesine ve dikkat bozukluğuna yol açar.

kulak-cinlamasi-.jpg

Kulak çınlaması genellikle dışarıdan duyulmaz. Ancak nadiren de olsa dışarıdan duyulan kulak çınlamalarına da rastlanılır. Kulak çınlaması genellikle dışarıdan duyulmadığı için herkes tarafından farklı şekilde yorumlanır. Kulak çınlamasından şikayetçi olan kişiler kendilerince bu durumu izah ederler. Kimileri kulak çınlamasını uğultu olarak tanımlarken kimileri ise vızıldama olarak tanımlamaktadır. Ayrıca kulak çınlaması, kişinin ara ara veya sürekli olarak duyduğu kuş sesi, ıslık sesi, zil sesi veya metale vurulmuş gibi seslerle oluşabilir. Hemen hemen her yaş grubundan bireyde görülen kulak çınlaması, daha çok yetişkinlerde görülen bir durumdur. Ancak çocukların küçük yaşta yüksek gürültüye maruz kalması durumunda erken dönemde kulak çınlaması meydana gelebilir. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuda bilinçli olmaları ve çocuklarını yüksek gürültülü ortamlardan uzaklaştırmaları önerilmektedir.

kulak-cinlamasi-nedenleri.jpg

Sürekli devam eden kulak çınlaması genellikle işitme kaybı ile birlikte görülür. Bu nedenle kulak çınlaması araştırılması gereken bir konudur. İki taraflı olan kulak çınlamaları genellikle yaşlılığa bağlı işitme kaybı ile birlikte görülür. Bu tip kulak çınlamaları özellikle geceleri olmak üzere sessiz ortamlarda hastayı rahatsız edecek kadar şiddetli olabilir. Kulak çınlaması tek tarafta meydana geliyorsa, bu durum bir an önce BT, MR ve odiolojik testler gibi çeşitli tetkiklerle araştırılmalıdır. Bu tip vakalarda çınlamanın altından tümör yatabilir.

kulak-cinlamasi-nasil-anlasilir.jpg


Kulak Çınlaması (Tinnitus) Neden Olur?

Kulak çınlaması çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. İşitme kaybı ile birlikte görülen kulak çınlamaları genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte görülür. İşitme sinirlerinin hassasiyetinde meydana gelen azalma sonucunda kulak çınlaması ortaya çıkar. Gençlerde ise yüksek gürültülü ortamlarda bulunma, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinleme ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmanın sonucunda işitme kaybından kaynaklı kulak çınlaması görülebilir.

kulak-cinlamasi-nedeni.jpg


Kulak Çınlamasının Nedenleri

Günlük hayatta pek çok kişinin yaşadığı bir rahatsızlık olan kulak çınlaması, tıp dilinde bir diğer adı Tinnitus'dur. Peki ya kulak çınlamasının nedenleri nelerdir? İşte kulak çınlamasının nedenleri;

 • İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi
 • Kulak kiri
 • Kulak kemiğindeki değişimler
 • Kulağı etkileyen hastalıklar
 • Anemi
 • Meniere hastalığı
 • Kadınlardaki hormonsal değişimler
 • Bazı ilaçlar
 • Telefon
 • Yüksek tansiyon
 • Baş ve boyun yaralanmaları
 • Hipertiroidi
 • Damar tıkanıklığı
 • Akustik nöroma
 • Baş ve boyun tümörleri
 • İç kulağa yakın damarlardaki veya şah damarındaki anormal kan akışı

kulak çınlaması nedenleri


Kulak Çınlaması Tanısı Nasıl Konur?

Kulak çınlaması ile karşılaşılması durumunda öncelikle kulak burun boğaz (KBB) uzmanına başvurulmalıdır. KBB uzmanı öncelikle orta kulak iltihabı veya çene problemi olup olmadığını inceler. Kulak çınlaması teşhisi için tetkikler yapılmadan önce çınlamanın öyküsü dinlenir. Hasta tarafından kulak çınlamasının öyküsü anlatıldıktan sonra çeşitli tetkikler ile detaylı bir inceleme yapılır.

kulak çınlaması tanısı


Kulak Çınlaması Teşhisi Tetkikleri

 • X-Ray
 • Odyogram
 • Uyarılmış cevap odyometrisi
 • Tinnitus perde eşleşmesi
 • Tinnitus ses şiddeti eşleşmesi

kulak-cinlamasi-teshisi.jpg


Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıldır?

Kulak çınlaması tedavisinde en önemli nokta bir uzman tarafından konulan kesin teşhistir. Yapılan test ve tetkikler sonucunda çınlamaya neden olan faktörler belirlenir ve altta yatan nedenlere göre bir tedavi uygulanır. Hastalığın gerçek nedeninin belirlenmesi tedavinin seyrini kolaylaştırır. Kulak çınlaması tedavisinde öncelikle altta yatan neden ortadan kaldırılır. Ancak bazı vakalarda kulak çınlaması tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Bu tip vakalarda hastaya “yapabilecek bir şey yok” ve “bu sese alışmalısın, başka çare yok” şeklinde cümlerler kesinlikle kurulmamalıdır. Tedavide nedene yönelik çeşitli ilaçlar ve psikiyatrik destek şeklinde uygulamalar söz konusudur.

kulak-cinlamasi-tedavisi.jpg

Kulak çınlaması tedavisini etkileyen unsurlardan bir diğeri ise erken teşhistir. Erken teşhis edilen ve erkenden müdahalede bulunulan vakalarda iyileşme oranı daha yüksektir. Ani oluşan ve ağır seyreden vakaların %70’inde acil müdahale ile tamamen iyileşme görülür. Ancak çınlama uzun süredir devam ediyor ise tedavi daha da zorlaşır. Kulak çınlaması bazı durumlarda kişiyi psikolojik anlamda olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı hastalarda kulak çınlaması ciddi anlamda psikolojik etkilere yol açabilir. Bu tip vakalarda depresyon, anksiyete, dikkat bozukluğu ve uyku problemleri görülebilir. Hatta hastayı intihara sürükleyebilecek derecelere varabilir.

kulak çınlaması tedavisi

Önerilen İçerik;

 Tarihin 5 Büyük Filozofunun 5 Çılgın Özelliği!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.