Kubital Tünel Sendromu Nedir ve Neden Olur?

Kubital Tünel Sendromu Nedir ve Neden Olur?
05.04.201614:10

Dirsekte uyuşmaya neden olan kubital tünel sendromunun belirtilerine, fizik tedavisine, nedenlerine ve ameliyatına içeriğimizde yer verdik.

Haber güncelleme tarihi 29.12.2022 09:15

Dirsekte meydana gelen sinirlerin sıkışmasına denen kubital tünel sendromu, günümüzde çok fazla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Çoğu zaman duruş bozuklukları yüzünden ortaya çıkan bu hastalık hakkında bilinmesi gerekenlere yazımızda yer verdik. İçeriğimizde kubital tünel sendromu nedir, neden olur, hangi sinirde oluşur, hangi bölüme gidilir, belirtileri nelerdir ve fizik tedavi nasıl olur gibi soruların cevabını vereceğiz.

İşte kubital tünel sendromu hakkında her şey...

Kubital Tünel Sendromu Nedir?

Kubital Tünel Sendromu

Dirsekte sinir sıkışması olarak tanımlanan kübital tünel sendromu, dirsek seviyesinde ulnar sinirin sıkışmasına bağlı olarak serçe ve yüzük parmağında uyuşukluk meydana gelmesidir. Bu sendrom daha çok eli başının altında uyuyanlarda ve masada otururken sürekli dirseğine dayananlarda görülmektedir.

Kemiğin yanında duran ve dış müdahaleye açık olan ulnar sinirinde ortaya çıkan bir basınç sinirin işleyişini bozacak duruma gelirse bazı problemler oluşabilir. Dirsek, ön kol, el bileği ve parmaklarda uyuşukluk meydana gelir. Uyuşukluk hissine ağrı ve karıncalanma da eşlik eder.

Kubital Tünel Sendromu Neden Olur?

Kubital Tünel Sendromu

Kubital tünel sendromu, ulnar siniri üzerinde meydana gelen herhangi bir basınç nedeniyle oluşmaktadır. Kemiğin hemen yanında yer alan ulnar sinirinin üzerinde çok az bir koruyucu örtü bulunmaktadır. Bu nedenle bu bölgeye uygulanan basınç doğrudan siniri etkiler.

Ders çalışırken ya da masada bulunurken dirseğe dayanılması durumunda sinir üzerinde bir baskı oluşur. Bu baskı yüzünden ağrı çekebiliriz. Travmanın ya da baskının sürekli olması durumunda ağrı ile birlikte uyuşukluk hissi gelir. Bu his de kalıcı olabilir.

Kubital Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kubital Tünel Sendromu

Kubital tünel sendromunun temel belirtisi elin serçe ve yüzük parmağında meydana gelen uyuşukluk ile birlikte görülen ağrıdır. Bunun yanında karıncalanma, el kaslarında zayıflama, kavrama yeteneğinin azalması ve elde koordinasyonun düşmesi de görülmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendinizde görüyorsanız sizde de kubital tünel sendromu oluşmuş olabilir. Bu durumda bir an önce doktora başvurmanızı öneririz. Doktorunuz gerekli tetkikleri ve muayeneyi yaptıktan sonra tedaviye başlayacaktır.

Kubital Tünel Sendromu Teşhisi

Kubital Tünel Sendromu

Kubital tünel sendromu tanısında öncelikle fiziksel muayene uygulanır. Duyu ve kas gücü muayenesi ile hastalığın derecesi belirlenir. Kubital tünel sendromu teşhisinde çeşitli testler uygulanır. Bu testler sonucunda hastaya teşhis koyulmaktadır.

Kubital tünel sendromunda yapılan testler fleksiyon, EMG, dirsek testi ve MR taramasıdır. Bu testler yapıldıktan sonra doktorunuz sonuçları inceleyecektir. Daha sonra da rahatsızlığın kubital tünel sendromu olup olmadığını teşhis edecektir.

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

Kubital Tünel Sendromu

Sinir hasarının çok olmadığı durumlarda ameliyat yöntemi dışındaki tedavi yöntemleri tercih edilir. Bu süreçte hastanın dirseğini sert zemine dayamaktan kaçınması önem taşıyor. Bu sebeple hastanın dirsekten destek alma alışkanlığını bırakması gerekiyor. Ayrıca hastanın gece uyurken atel kullanması dirseğini düz tutması bakımından faydalı olacaktır.

Belirtilerin şiddetlenmesi durumunda ameliyat uygulanabilir. Uygulanan ameliyat da doktordan doktora değişiklik gösterebilmektedir. Ancak çoğu uzman cerrahi müdahale ile siniri dirseğin ön kısmına almaktadır. Bu sayede gerginlik ve basıncın en düşük seviyeye inmesini sağlar.

Kubital Tünel Sendromu

Bazı cerrahlar ise kemik çıkıntısının düzeltilmesi gerektiğini öne çıkartmaktadır. Bu durumda uygulanan ameliyat sonrasında hastanın hareketlerini kısıtlaması önerilir. Bu yüzden elde birkaç ay boyunca uyuşukluk ve karıncalanma devam edebilir.

Ameliyat sonrasında el terapisinin birçok faydaya sahip olduğu da tespit edilmiştir. Ancak çok ağır vakalarda, uygulanan ameliyata rağmen düzelme olmayabileceğini söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Siyatik Ağrısı Neden Olur?Elde Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi
Nevralji Nedir ve Neden Olur?Bacakta Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?
Sinir Sıkışması Nedir?Guillain Barre Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Kubital tünel sendromu semptomları nelerdir?

Kubital tünel sendromu bazı belirtilerle kendisini göstermektedir. Bunlar ağrı, karıncalanma, el kaslarında zayıflama, elde koordinasyonun kısıtlanması, his kaybı ve kavrama yeteneğinin azalmasıdır.

Kubital tünel sendromu ne demek?

Ulnar sinirinin dirsek bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı sıkışmasına bağlı olarak kubital tünel sendromu gelişmektedir. Bu sendrom uyuşukluk, elektriklenme ve karıncalanma gibi belirtilere sahiptir.

Kubital tünel sendromu iyileşir mi?

Kubital tünel sendromu iyileşebilen bir rahatsızlıktır. Doktor tarafından yapılan tedavi sonucunda bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Hastalığın neden olduğu uyuşukluk ve karıncalanma hemen geçebilmektedir. Ancak el ve bileğindeki güçsüzlüğün geçmesi birkaç ayı bulabilmektedir.

Kubital tünel sendromu ne iyi gelir?

Kubital tünel sendromunu geçirmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Bunlar dirseği bükmek gibi durumu kötüleştiren şeylerden uzak durmak, geceleri atel ya da köpük dirsek korsesi giymek, dirsek pedi kullanmak, antiinflamatuar ilaçlar ve sinir egzersizleridir.

Kubital tünel sendromu tedavi edilmezse ne olur?

Kubital tünel sendromu tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde sinirlerin fonksiyonlarının bozulmasına yol açar. Bu da o bölgenin yumuşak ve hissiz kalmasına neden olur. Bu yüzden de hastanın yaşam kalitesi düşer.

Kubital tünel sendromuna kim bakar?

Kubital tünel sendromu şüphesine sahipseniz uzman bir nöroloğa görünmeniz gerekiyor. Doktorlar fiziki muayenede hastalığın bulgularına rastladığı zaman tedavi sürecini başlatacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
78
7
8
18
11
6
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.