Tezos
1 XTZ = 29,69₺ 1,94₺
1TEZOS SON 1 GÜNDE 6.99 %
1TEZOS SON 1 AYDA -33.47 %
1TEZOS SON 1 YILDA -3.23 %

Tezos (XTZ) Coin Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Alınır?

Tezos (XTZ) Coin Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Alınır?
22.03.202119:00

Tezos (XTZ) Coin, 2014 yılında Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğinde bir grup yazılımcı tarafından geliştirildi. 2017 yılında düzenledikleri bir kampanya ile Bitcoin ve Ethereum olarak toplamda 232 milyon dolar değerinde bir fon topladılar.

Haber güncelleme tarihi 20.05.2021 13:22

Tezos (XTZ), güncel kripto para birimleri arasında yüksek bir potansiyele sahip olan ve son dönemlerde trend altcoinler arasında yer almaktadır. Projesi ve amacı ile diğer kripto paralardan biraz daha farklı olması, yükselmesinde büyük bir etken oluşturuyor.

XTZ, Kathleen Breitman ve Arthur Breitman isimli yazılımcılar tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başladı. Peki, oldukça yaygın kullanılan Tezos coin (XTZ) nedir ve neyi amaçlar? İşte Tezos (XTZ) hakkında bilinmesi gerekenler…

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos Coin nedir

Tezos (XTZ), 2017 yılında Arthur Breitman ve Kathleen Breitman isimli yazılımcılar tarafından bir kampanya ile 232 milyon dolar kadar fon toplamayı başaran bir altcoindir.  Tezos (XTZ), platformlara özel inşa edilen bir kripto para birimi değildir. Tezos coin (XTZ), devrim niteliğinde bir projedir fakat onun farkını asıl ortaya koyan şeyler, Tezos’un karar alma ve yönetim biçimidir. Kripto para borsasındaki en demokratik özelliğe sahip olan projelerden biri olması, XTZ coinin başarılı olmasındaki en büyük etkendir.

Tezos’un yönetimi herhangi bir merkeze bağlı olmamakla birlikte tamamen topluluğa aittir. XTZ coin topluluğu, protokolde yapılması düşünülen her türlü yeni değişiklik ve kararlar hakkında oy kullanıyor ve belirtilen fikirler ve düşünceler kabul görürse o değişiklik gerçekleştiriliyor ve ücretler de token olarak ödeniyor.

Genel olarak kripto paralarda hardfork (sert çatallanma) yaygın şekilde görülse de aynı durumun XTZ için gerçekleşebileceğini söylemek çok zordur. Çünkü bu coinde her konu ve düşünce hakkında oylama yapılıyor ve genellikle de çoğunluğun söylediği ve verdiği kararlar kabul görüyor.


XTZ Coin’in Çalışma Mantığı Nedir?

Tezos (XTZ) coin, akıllı sözleşme platformu olarak bilinir ve Ethereum (ETH)’un akıllı sözleşme sisteminin aksine platformda değişiklikler yapılabilmesini kabul gören bir platformdur. Bu şekilde zaman geçtikçe ihtiyaçların oluşması, gereken düzenlemeler sert çatallama ile değil de dijital toplumun verdiği kararlar doğrultusunda yapılması amaçlanmaktadır. Akıllı sözleşme platformunda yapılmasının gerekli olduğu düşünülen geliştirmeler, Tezos (XTZ)’nin yazılım geliştiricileri coinin dijital topluluğuna bu talebini iletir ve bu talep kabul görürse yeni gelişmeler doğrultusunda çalışmalara başlanır.

Tezos (XTZ)’un gelişiminde etki sağladığından kaynaklı olarak bu talebe destek vermek isteyen Tezos (XTZ) toplumu, geliştiriciye token ile ödeme yapar. Bu durumun sonucunda yapılacak olan yeni gelişim, Tezos (XTZ) topluluğunun onayına sunularak en yüksek desteği alan geliştirmenin seçilmesi adına karar verme süreci başlatılır. Tezos (XTZ) tarafından yeni fikirler geliştiren ve Tezos’un gelişmesine katkıda bulunan yazılımcılara ödül verilmesi, yazılımcıları daha fazla teşvik eder.


Tezos (XTZ) Avantajları Nelerdir?

  1. Tezos (XTZ) platformunun diğer blockhain tabanlı kripto paralardan ayrılmasını sağlayan en önemli özelliği, geliştirilen projelerin Tezos Coin (XTZ) topluluğuna oylama şeklinde sunulması ve gerekli görüldüğü takdirde geliştirilmenin uygulanmasına olanak sağlamasıdır.
  2. Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinde sistem geliştirilmesi yapılamamaktadır. Bu nedenle bu ağlarda ihtiyaçlar ortaya çıktığında sert çatallanmalara sebep olur. Fakat Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) sistemlerinin aksine Tezos coin, ağında gerekli görülen geliştirmeler, Tezos (XTZ) yazılımcıları tarafından belirlenir ve yeni gelişim fikirleri Tezos dijital toplumunun onayına sunulur. Tezos (XTZ) toplumu, sunulan geliştirmelere bağış yaparlar ve en çok bağış toplayan yazılımcının gelişim projesi kullanılır.

Tezos (XTZ) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tezos (XTZ) platformunun madenciliğinde ilk ortaya çıktığı günden beri PoS sistemi kullanılmaktadır. Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC)’nin kullandığı PoW sistemi, oldukça yüksek miktarda elektrik harcar. Fakat Tezos’un kullandığı PoS madenciliğinde, cüzdanınızda yeterli miktarda Tezos (XTZ) olması yeterli olur. Tezos (XTZ) madenciliğinde herhangi bir cihaza ya da elektrik tüketimine gerek duyulmaksınız madenciliği sanal ortamda yapılabilir.


Tezos Coin Nasıl Alınır?

Global birçok kripto para borsasında  satışa sunulan XTZ coin satın almak için, işlemde olan bir borsaya kayıt olunması gerekmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra diğer kripto para alım satımları gibi işlem yapılarak satın alınabilir.


Tezos (XTZ) Yorumları

Kripto para alım satımında yatırımcıların en çok dikkat ettikleri şeylerden biri de coin hakkında yapılan yorumlardır. Genellikle Twitter sosyal medya platformunda ya da Telegram mesajlaşma servisinde coin ile ilgili yapılan yorumlar değerlendirilerek yatırım yapıp-yapmamaya karar verilir. XTZ coin yorumları, genel itibari ile segmentindeki diğer coinlere göre daha olumludur, bu da Tezos Coin’in fiyatının yükselmesini önemli oranda etkilemektedir. Ancak bir yatırımcı, coin hakkında ne kadar olumlu yorumlar olsa da yatırım yapmadan önce teknik analiz incelemesi yaparak yatırım yapma kararı almalıdır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 468.162,00₺
Ethereum ETH 31.416,00₺
Tether USDT 15,93₺
USD Coin USDC 15,95₺
BNB BNB 4.990,88₺
XRP XRP 6,57₺
Binance USD BUSD 15,95₺
Cardano ADA 8,43₺
Solana SOL 795,34₺
Dogecoin DOGE 1,34₺
Polkadot DOT 159,66₺
Wrapped Bitcoin WBTC 467.375,00₺
Lido Staked Ether STETH 30.609,00₺
Avalanche AVAX 466,11₺
TRON TRX 1,19₺