Tether
1 USDT = 17,99₺ 0,10₺
1TETHER SON 1 GÜNDE 0.53 %
1TETHER SON 1 AYDA 3.70 %
1TETHER SON 1 YILDA 109.27 %

Tether (USDT) Nedir?

Tether (USDT) Nedir?
22.03.202118:30

Tether (USDT), kripto para piyasasında sabit coinler arasında yer alır. Fiyatı her zaman 1 dolar ile eşdeğer olan USDT, yatırımcıların sermayelerini korumak için kullandıkları merkezi bulunan bir kripto para birimidir.

Haber güncelleme tarihi 20.05.2021 13:14

Tether (USDT), yatırımcıların alım-satım işlemlerinden sonra kullandıkları sabit coindir. Fiyatı her zaman 1 dolarla eşit olan USDT, global ölçekte hizmet sunan birçok kripto para borsasında işlem görmektedir.

Kripto para piyasasında olmasına rağmen geleneksel coinlerden daha farklı bir yapıya sahip olan Tether (USDT), 2014 yılından bu yana birçok global borsada işlem görmektedir. USDT’yi diğer altcoinlerden ayıran en temel özelliği, değerinin hiçbir zaman değişmemesi, Dolar (USD) kuru ile paralel gitmesidir. Yani 1 Dolar her zaman 1 Tether’e (USDT) eşittir ve bu değişmez.

Tether nedir

Yatırım yapılırken özellikle de satış işlemlerinden sonra BTC, ETH ve diğer kripto paraların değer kazanıp düşürme riskine karşı, yatırımcıların varlıklarını Tether (USDT) kullanarak koruma altına alırlar. Günümüz yatırımcılarının yüzde 80’i USDT kullanmaktadır.

Her kripto para biriminde olduğu gibi Tether’de de bazı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Fakat bunlara geçmeden önce Tether’in ne olduğunu ve neyi amaçladığını görelim.


Tether (USDT) Nedir, Neyi Amaçlar?

2015 yılında ticarete açılan Tether (USDT), 1 dolarla aynı değere sahip olan sabit bir kripto paradır. Fiyat değeri her zaman 1 dolara eşit değerde sabit bir şekilde kalır ve farklı bir değişiklik göstermez.

Sabit kripto paralar, geleneksel kripto paraların yarattığı dezavantajları yok etme amacıyla ortaya çıkan coinlerdir. Bu nedenle de Tether gibi coinler, varlıkların saklanma ve değiştirilme işlemlerinin yapılması hususunda oldukça avantajlıdır.

Tether (USDT), kripto paralar ve geleneksel varlıklar arasındaki bağı oluşturmak ve minimum komisyon ücreti ile işlemlerin gerçekleşmesini sağlamayı amaçlayan sistemdir. Tether (USDT), Amerikan dolarına eşitlenerek, dolar ile aynı değere sahip olmuştur. Tether şirketi, herhangi bir Tether’in fiziksel paralar ile değiştirilebilmesi hususunda bir güvence sunmamıştır. Bundan dolayı da Tether’in ABD doları ile takasının sağlanamayacağını söylemek doğru olur.

“RealCoin” adıyla ortaya çıkan USDT, daha sonralarda isminin Tether olarak değiştirilmesiyle yeniden kripto para piyasasının markalarından biri haline geldi.


Tether’in Avantajları Nelerdir?

Geleneksel yani değişken kripto paraların aksine değerini sürekli koruyan ve sabit tutan USDT, kullanıcıları açısından birçok avantajı beraberinde getirir. Bu avantajlar arasında dikkate değer en büyük avantajları ise şunlardır;

1. Tether Dolar Cinsinden Yatırım İmkanı Sağlar

Tether’in yatırımcılara kripto para borsasında dolar cinsinden alım-satım yapabilme imkanı sunuyor olması, bu coinin sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi olmuştur.


2. Transferler Minimum Ücret Karşılığında Gerçekleştirilebilir

Fiziksel paraların Tether (USDT) sayesinde minimum ücretle transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesi, Tether’in avantajlarından biridir. Aynı zamanda Tether’in diğer kripto paralara kıyasla daha düşük ücretlere sahip olduğunu görebiliyoruz. Kripto para yatırımcılarının işlem yaptığı borsalara göre fiyat değişiklikleri olacağını da belirtmeden geçmeyelim.


3. Tether (USDT) Kolaylıkla Anlaşılabilir

Kripto para yatırım piyasasına yeni yeni atılmaya başlamış olan yatırımcılara birebir destek sağlaması sebebiyle, teknik bilgisi olmayan kullanıcıların bile Tether’i anlaması oldukça kolaydır.


4. Tether’in Volatilitesi Düşüktür

Sabit bir değere sahip olduğundan, yani 1 Tether’in her koşulda 1 ABD dolarına eşit değere sahip olması, volatilitesinin diğer coinlere kıyasla daha düşük olmasını sağlar.


5. Fiyatlandırma ya da Kısıtlama Bulundurmaz

Tether’i tercih eden yatırımcılar, ani fiyat değişikliği endişelerine kapılmadan ister çok düşük miktarda isterse de çok yüksek sayıda Tether (USDT) satabilirler.


6. Kolay Entegre Olur

Sabit bir değere sahip olma özelliğiyle tanınan Tether (USDT), farklı kripto para birimine ait cüzdanlara da kolayca uyum sağlama avantajına sahiptir.


7. Tether (USDT) Güçlü Ortaklara Sahiptir

Tether (USDT), çok fazla gücü ellerinde bulunduran bir grup endüstri destekçisine sahip bir coindir. Güçlü ortaklara ve destekçilere sahip olması, Tether’e büyük bir avantaj sağlamıştır ve bu sayede yatırımcıları bünyesinde toplamak çok daha kolay bir hale gelmiştir.


8. Tether’in Dezavantajları Nelerdir?

Tether’in çok iyi avantajlar sağladığını gördük, fakat her kripto para biriminde olduğu gibi Tether de bünyesinde bazı dezavantajlar barındırıyor. Peki, Tether’in dezavantajları nelerdir?

  1. Merkezi Otoriteye Bağlıdır

Sabit kripto para birimi olarak da bilinen Tether (USDT), merkezi otoritesi bulunan bir kripto para birimidir. Tether, rezervlerinin tamamen merkezileştirilmiş olması, bu coinin dezavantajları arasında yer alıyor.

  1. Anonimlik

Kripto para yatırımcıları, Tether’e anonim olarak yatırım yapabilir fakat geri çekmek istediğinde ya da para alım-satımı yapmak istediğinde kullanıcıların hesaplarının onaylanması ve doğrulanması gerekir. Bu da yeterli gizliliği sağlamaması nedeniyle Tether’in dezavantajlarından olmasını kabul ettiriyor.

  1. Tether (USDT) Belirsiz Denetimlere Sahiptir

Tether (USDT) tarafından yapılan son denetleme 2017 yılının Eylül ayında gerçekleşmiştir. Web sitesinde şirketin sürekli güncelleme yapmasına rağmen, yeni denetimler hakkında hiçbir şeyden söz etmiyorlar. Tether şirketi, daha önce yaptığı açıklamada detaylı bir şekilde kamu denetimi yapacağına söz vermesine rağmen hiçbir zaman söz verdikleri gibi bir denetim söz konusu olmadı. Bunun yanı sıra döviz rezervi için de tam profesyonel kamu denetimi gerçekleştirmiyor olması, Tether’in dezavantajlarından biridir.

  1. Yasal Otoritelere Bağlıdır

Sabit bir kripto para birimi olan Tether (USDT), birlikte çalıştığı bankaların haricinde bazı yasal kurumlara da çok fazla bağımlı olması, dezavantajlarındandır diyebiliriz.


1 Tether (USDT) Kaç Türk Lirasıdır?

1 Tether (USDT), 1 Amerikan dolarına eşit olduğu ve her zaman sabit kalacağı için yalnızca dolar fiyatına bakarak Tether’in kaç TL’ye denk geldiğini görebilirsiniz.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 429.876,00₺
Ethereum ETH 33.643,00₺
Tether USDT 17,99₺
USD Coin USDC 17,97₺
BNB BNB 5.801,46₺
XRP XRP 6,83₺
Cardano ADA 9,53₺
Binance USD BUSD 17,95₺
Solana SOL 764,77₺
Polkadot DOT 164,84₺
Dogecoin DOGE 1,27₺
Avalanche AVAX 513,09₺
Lido Staked Ether STETH 32.694,00₺
Shiba Inu SHİB 0,00₺
Dai DAİ 18,00₺