Bitcoin
1 BTC = 619.926,00₺ 66.697,00₺
1BITCOIN SON 1 GÜNDE 12.06 %
1BITCOIN SON 1 AYDA 13.82 %
1BITCOIN SON 1 YILDA 24.76 %

Kripto Paralarda Piyasa Değeri (Marketcap) Nedir?

Kripto Paralarda Piyasa Değeri (Marketcap) Nedir?
27.05.202114:55

Kripto para grafik analizinde sık duyduğumuz market cap ya da Türkçesi ile “Market değeri” aslında her finansal değer için kullanılabilen bir terimdir. Market cap, bir varlığın piyasadaki büyüklüğü demektir.

Haber güncelleme tarihi 29.05.2021 10:17

MarketCap ya da “piyasa değeri” Kripto para dünyasında yer alan bitcoin ve diğer alt coinlerin değeri demektir.

Market Cap kavramı, kripto paraların hayatımıza daha fazla girmeye başlamasından sonra daha sık duyulmaya başlandı. Her değerli varlığın içinde bulunduğu piyasaya göre bir değeri vardır. Bitcoin, kripto para piyasasında yer alan bir varlıktır ve dolayısıyla değeri de bu piyasada ölçülmesi gerekir.

Marketcap (Piyasa Değeri) Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde 5000’in üzerinde farklı alt coin bulunmaktadır ve bunların tamamının bir piyasa değeri vardır. 0’dan başlayarak alt coinin zirve fiyatı neresi ise oraya kadar bir piyasa değeri vardır. Peki, bir coinin piyasa değeri neye göre hesaplanır?

Marketcap nedir

X bir coin üzerinden hesaplayalım;

1 X Coin = 1000$

Piyasaki toplam X coin miktarı = 50 Adet

Örnekteki değerlere göre;

X coin market cap değeri = 1000*50=50.000$ olacaktır.

Market Cap Ne İşe Yarar?

Herhangi bir alt coine yatırım yapmadan önce bakılması gereken önemli bazı kriterler vardır. Bu kriterler arasında en çok üzerinde durulması gereken noktalardan biri de marketcap yani kripto paranın piyasa değeridir. Peki, piyasa değeri neden önemlidir?

X bir kripto paranın piyasa değerinin yüksek ya da düşük olması, alt coinin ne kadar istikrarlı olduğunu gösterir aynı zamanda. Tabi piyasa değeri analizi yaparken buna da takılı kalmamak gerekir. 2009 yılından bu yana piyasada olan ve ilk kripto para olmasına rağmen Bitcoin’in piyasa değerinde sürekli dalgalanmaların yaşandığını görebiliyoruz. Yani sadece anlık verilere dikkat ederek yatırım kararı almak kesinlikle yanlıştır.

Her yatırımcı, yatırım yapmadan önce piyasanın genel koşullarını inceler ve buna göre karar verir. Marketcap değeri, buna ek olarak toplam arz, maksimum arz gibi değerlerin de içine girdiğini varsaydığımızda bir yatırımcının psikolojisini iyi yönlendirmesi ve duygusal hareketlerden kaçınması için mutlaka yatırım yapacağı kripto paranın; marketcap değeri, maksimum arz ve dolaşımdaki arzına ve 24 saatlik hacmine mutlaka bakmalıdır. Yani aslında bir anlamda marketcap değeri, sadece yukarıda verdiğimiz örnekle sınırlı değil, aynı zamanda genel güncel bilgilerin de elde edilmesini sağlayan bir alandır.

Piyasa Değeri (Marketcap) Neden Önemlidir?

X bir coinin fiyatının çok yüksek olması ya da çok düşük olması yatırım yapmak için tek başına yeterli değildir. Her kripto paranın bir değeri vardır. Örneğin X bir alt coinin anlık fiyatı 10 dolar olabilir, bu tek başına o kripto paranın değerinin yüksek olduğunu anlatmaya yetmez. Aynı zamanda o coinin piyasa değeri de önemlidir. Yani toplam piyasa değeri, maksimum arz ve dolaşımdaki arzı gibi değerlerin de yan yana getirilerek hesaplanması gerekir. Tabi tüm bunlara ek olarak tek başına bir coinin piyasa değerine bakarak yatırım kararı alınmaz. Temel ve teknik analizlerde bulunmak da yatırım kararında önemli bir yer tutmaktadır.

Piyasa Değeri Nasıl Ölçülür?

Piyasa değerini ölçmeye yarayan bazı kriterler vardır. Bunların bir araya gelmesiyle birlikte coinin piyasa değeri (marketcap) ortaya çıkar. Peki, bu ölçüler nelerdir ve hesaplama nasıl yapılır?

 1. X coinin dolaşımda 400.000 coin'i varsa ve her coin 1$ değerindeyse, piyasa değeri 400.000 $ olur.
 2. Y coinin dolaşımda 100.000 coin'i varsa ve her coin 2$ değerindeyse, piyasa değeri 200.000 $ olur.

Yukarıda verdiğimiz örneği incelediğinizde, ikisi arasındaki marketcapın farkını görebilirsiniz. Aslında X coinin fiyatı 1$, Y coinin fiyatı ise 2$’dır. Ama piyasa değeri bakımından X coin daha yüksektir. Bunun nedeni de toplam dolaşımdaki arz ile ilgilidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir kripto paranın sadece fiyatı, coine yatırım yapmak için yeterli bir neden değildir.

Piyasa Değeri ile Ne Yapılır?

Teknik analiz konuları aslında sadece grafik okumak ya da uzmanların söylediklerine bakmak yatırım yapmak için yeterli değil. Aynı zamanda yatırım yapılacak kripto para hakkında değer analizi de yapmak gerekir. Örneğin X ve Y kripto paraları karşılaştırmak için piyasa değeri (marketcap) verileri kullanılmalıdır. Yukarıda verdiğimiz örnekte de görüldüğü gibi, fiyat yanıltıcı olabilir.

Kripto paralar, piyasa değerine göre 3 birime ayrılır;

 1. Büyük Ölçekli Kripto Para Birimleri: Bunlar Bitcoin, Ethereum, gibi kripto paralardır ve bu paraların piyasa değeri 10 milyar dolardan fazladır.
 2. Orta Ölçekli Kripto Para Birimleri: Bu kripto paralar, kısa ve uzun vadeli yatırım yapmak için tercih edilen paralardır. Ortalama piyasa değerleri 1 Milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında değişir. Bu kripto paralar olumlu yönde gelişseler de riskli olarak kabul edilen alt coinlerdir.
 3. Küçük Ölçekli Kripto Para Birimleri: Bu kripto paraların piyasa değeri 1 milyar dolardan daha azdır. Fiyat hareketlerinde değişiklik, bu kripto paralarda piyasanın seyrine göre değişir. Özellikle de Bitcoin ve Ethereum hareketlerinden çok daha fazla etkilenirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir kripto paraya yatırım yapma kararı almadan önce coinin piyasa değerine, maksimum arzına ve toplam dolaşımdaki arzına bakmak gerekir. Ancak tek başına bunların yeterli olmadığını, daha derin araştırmalar içerisine girerek; ilgili kripto para ile ilgili çıkan haberlere, yorumlara ve bunlarla birlikte kripto paranın grafik analizine baktıktan sonra yatırım kararı almak gerekir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 619.926,00₺
Ethereum ETH 43.290,00₺
Tether USDT 23,14₺
BNB BNB 6.417,60₺
USD Coin USDC 23,14₺
XRP XRP 12,28₺
Lido Staked Ether STETH 43.266,00₺
Cardano ADA 7,92₺
Dogecoin DOGE 1,61₺
Solana SOL 463,56₺
Polygon MATİC 18,63₺
TRON TRX 1,80₺
Litecoin LTC 2.089,66₺
Polkadot DOT 119,88₺
Avalanche AVAX 336,87₺