Kripto Para Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto Para Grafik Analizi Nasıl Yapılır?
23.10.202118:34

Kripto paralarda grafik analizi yapmak için hem temel analiz hem de teknik analiz konularında yeteri kadar bilgi sahibi olmak gerekir.

Haber güncelleme tarihi 23.10.2021 18:35

Kripto paralara ilginin her geçen gün arttığı günümüzde, farklı yatırım alanları arayışında olanların ilk olarak baktıkları alan da kripto paralardır. Bir finansal işlem türü olan, para kazanılan ve kaybedilebilen bir ticaret türü olarak değerlendirilebilen kripto paralar, kazancı yüksek olduğu kadar riski de yüksek olan işlemlerdir. Bu yüzden kripto para ticaretine başlamadan önce mutlaka grafik analizi hakkında bilgi edinmek, grafik analizi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi konuları öğrenmek gerekir.

Kripto Para Grafik Analizi Nedir?

Grafik analizi, fiyatların geçmiş hareketlerini inceleyerek gelecek yöndeki fiyat hareketlerini tahmin etmeye yarayan bir yol haritası olarak da düşünülebilir. Örneğin 200 günlük BTC grafiğine bakılara, nerelerde fiyatın yükseldiğini, nerelerde düştüğünü görebilirsiniz. Buna göre gelecekteki fiyatı hakkında tahminde bulunabilirsiniz. Ancak grafik analizi yapmak, sadece fiyat hareketlerine bakılarak yapılabilecek bir şey değil, indikatörler, formasyonlar ve temel analiz konularını ilgilendiren alanlarda da bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Kripto Paralarda Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, adından da anlaşılacağı üzere fiyatların teknik olarak ne şekilde seyrettiğini anlatan haritalardır. Teknik analiz, kullanılan bazı araçlar yardımı ile yapılır. Bu araçların genel adı indikatördür. İndikatörlerin verdiği bilgiler sonucunda oluşan grafiğe ise “formasyon” adı verilir.

İndikatörler, geçmiş dönemlerde matematik ile ekonomiyi birleştiren bilim insanları tarafından bulunan ve bazılarında bulan kişilerin kendi adlarını verdikleri göstergelerdir. Mesela Bollinger Bantları, 1980'lerde John Bollinger tarafından önerilen bir formül ile geliştirilmiştir ve bulduğu bu indikatöre kendi adını vermiştir. RSI, 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından bulunmuştur.

İndikatörler Net Sonuç Verir mi?

Aslında indikatörlerin yapılan matematiksel işlemler sonucunda yapılan tahminlere dayandığını söylemek gerekir. Yani işin özünde indikatörlerin net bilgi vermesi beklenemez. Tek başına bir indikatör kullanmak ise kesinlikle doğru sonuca ulaşmak için mantıklı değildir. Birkaç indikatörü bir araya getirerek grafik analizi yapmak daha kesin sonuç almaya yardımcı olabilir.

Kripto Para Grafik Analizi

Kripto Paralarda Temel Analiz Nedir?

Piyasanın hareketli, durağan ya da yatay seviyede seyretmesinin altında yatan neden teknik analiz değil, temel analiz konularıdır. Yani temel analiz, teknik analizi tetikler. Bu ne demektir?

Piyasanın hareketli olduğu zamanlarda ekonomi dünyasında yaşanan gelişmeleri takip ettiğinizde, pozitif yönde haberlerin yayıldığını görebilirsiniz. Özellikle FED kararları, Çin kararları ve ülkelerin ekonomi alanında yaptıkları değerlendirmeler, getirdikleri kısıtlamalar ya da servestlikler, piyasanın hareketlenmesini önemli oranda etkiler. Bu konu, bir temel analiz konusudur.

Yukarıda teknik analizi açıklarken, “fiyatların geçmiş hareketlerine bakarak gelecek yöndeki fiyat hareketlerini tahmin etmeye yarar” ifadesini kullandık. Ancak temel analiz, bazen grafiklerin tam tersi istikametine dönmesini etkileyebilir. Örneğin kripto paralarda SEC kararları, çok uzmanlaşmış grafik analistlerini bile yanıltabilir. Ya da olumlu bir haberin olması durumunda, düşüş bekleyen yatırımcılar ya da traderler de yanılabilirler.

Temel analiz, sadece ekonomi dünyasında yayılan haberlere bağlı değildir. Aynı zamanda zengin kişilerin attıkları bir twit de temel analiz konusu olarak değerlendirilebilri.

Yakın bir geçmişte, hiçbir projesi olmayan DOGE Coin’in fiyatının birden yükselmesi ve dünyaca büyük kripto para borsalarında listelenmesinin nedeni Elon Musk’un DOGE coin hakkında sürekli attığı twitler oldu. Yani bu tip durumlar da yine grafik analistlerini yanıltabilecek durumlardır ki temel analiz konusuna bunu da almak mümkündür.

Kripto Para Grafik Analizi Nasıl Öğrenilir?

Teknik analizi öğrenmek için günümüzde kullanılabilecek birçok ücretli ve ücretsiz kanallar bulunmaktadır. Youtube başta olmak üzere, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında ücretsiz teknik analiz eğitimi veren kişiler vardır. Bunlardan yararlanarak grafik analizi yapmayı öğrenebilirsiniz.

Kripto para grafik analizi öğrenmek, biraz da matematik ile aranın iyi olmasını gerektirir. Formülleri okumak, grafikleri çizmek için matematik bilgisi olan kişiler daha kısa sürede öğrenebilirler. Ayrıca teknik analiz eğitimi satın alabileceğiniz bazı internet siteleri de bulunmaktadır. Bunları da değerlendirerek eğitim alabilirsiniz.

Kripto Para Grafik Analizi

Grafik Analizi Yapmak Tek Başına Yeterli mi?

Kripto para yatırımına yeni giren çoğu yatırımcının en çok yanıldıkları konulardan biri de teknik analizi öğrendiklerinde artık çok zengin olabileceklerini düşünmeleridir. Bu, kesinlikle doğru değildir. Teknik analiz, öğrenilmesi zor bir iş değildir. Bundan daha da önemlisi risk analizi yapabilmek ve psikolojiyi yönlendirebilmektir.

Örneğin 200 bin dolar para ile bir işlem açtınız ve paranızın 160 bin dolarını kaybettiniz. O işlemde kalır mısınız yoksa çıkar mısınız? Buna cevap verebilmek için teknik analizle birlikte risk analizini de iyi yapmanız gerekir. Eğer grafikler fiyatların daha da düşeceğini gösteriyorsa, kesinlikle 160 bin dolar zararı göze almak gerekir, çünkü diğer kalan paranızı da kaybedebilirsiniz. Aksine grafiğin iyi, haberlerin de olumlu olduğu bir durumda satmak ise pişmanlığa neden olabilir. Yani risk analizi ile psikoloji yönetimini iyi bir şekilde kullanmanız gerekir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 429.376,00₺
Ethereum ETH 33.678,00₺
Tether USDT 17,98₺
USD Coin USDC 17,97₺
BNB BNB 5.794,26₺
XRP XRP 6,80₺
Binance USD BUSD 17,97₺
Cardano ADA 9,49₺
Solana SOL 766,46₺
Polkadot DOT 164,20₺
Dogecoin DOGE 1,27₺
Avalanche AVAX 510,08₺
Lido Staked Ether STETH 32.695,00₺
Shiba Inu SHİB 0,00₺
Dai DAİ 17,98₺