Bitcoin
1 BTC = 429.299,00₺ 2.034,52₺
1BITCOIN SON 1 GÜNDE 0.48 %
1BITCOIN SON 1 AYDA 23.80 %
1BITCOIN SON 1 YILDA 9.24 %

ICO Nedir, Nasıl Çalışır? ICO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ICO Nedir, Nasıl Çalışır? ICO Hakkında Bilinmesi Gerekenler
04.05.202112:23

ICO (Initial Coin Offering), henüz piyasaya sürülmemiş bir kripto parayı satın alıp piyasaya sürülmesini beklemek olarak açıklanabilir.

Haber güncelleme tarihi 20.05.2021 14:39

Yatırım yaptığınız kripto para teknolojik olarak sağlıklı ve temel projesi de kaliteli ise piyasaya sürüldüğünde büyük kazanç elde edilebilir. Her kripto para piyasaya sürülmeden önce ICO (ilk para teklifi) düzenler. Projeye katılmadan önce hakkında net bilgileri edinmek ve projeye sponsor olacak şirketlerin büyüklüğü hesaplanmalıdır.

Piyasaya sürülmesi planlanan her kripto para için ICO düzenlenir. Özellikle 2013 yılından itibaren, bu daha sıklıkla tekrarlanmaya başladı. Bir ICO’a katılım için Bitcoin ya da Ethereum ile ödeme yapılır. Önceden oluşturulmuş simge, tüm şifreler değişim borsalarında işlem görmeye başlandığında ve kripto paraya talep varsa satılabilir veya işlem görebilir.

ICO Nasıl Çalışır?

Ico nedir

Kripto paralar hayatımızda yer edinmeye başladıktan sonra yeni projelerin tanıtımını yapmak, sponsor toplamak veya gelecekte kripto paranın yüksek değerlerden işlem görmesini sağlamak için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır ve genel olarak ilk kullanılan yöntem ICO olur. ICO “ilk para teklifi” anlamına gelir ve  İlk Halka Arz (IPO) ile eşdeğeridir.

Bir kripto para yatırımcısı ICO aracılığı ile para toplamak için öncelikle sunulan projenin detaylarını inceler. Proje neyi amaçlamaktadır, amaçlanan bu hedefin hayata geçirilme olasılığı nedir, projenin bitiminden sonra ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu, kurucuların kaç sanal token tutacakları gibi birçok detayını inceledikten sonra ICO’ya katılma kararı alınır.

ICO kampanyası, aslında bir şirketten hissesini satın almaya benzer. X adında bir şirketin kurulacağını düşünün. Bu şirketin ilerisini görebilmek için şirketin ne amaç doğrultusunda kurulduğunu, kurulum sonrasında insanlara ne vaatlerde bulunduğunu öğrenmeniz gerekir. Buna ek olarak şirketi destekleyen sponsorlar var mı varsa ne kadarlık bir yatırım yapmışlar gibi detaylar incelendikten sonra kazançlı bir iş ise yatırım yapılır. ICO’lar da bundan farksızdır. Bir kripto para piyasaya sürülmeden önce projesi ile insanların karşısına çıkar. Örneğin Ethereum, Blockhain teknolojisindeki açıkların iyileştirilmesini ve daha verimli şekilde kullanılmasını hedefleyen bir projedir. Ethereum’un böyle bir proje sunması, ICO düzenlendiğinde rağbet görmesini etkiler. Ya da bunu farklı projeler için de düşünebilirsiniz.

ICO düzenlendikten sonra toplanan para firma tarafından talep edilen asgari fonları karşılamıyorsa, toplanan paralar destekçilerine geri iade edilebilir.


ICO ve IEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto para dünyasında birbiri ile sık karıştırılan iki terim ICO ve IEO terimleridir. Aslında bu terimler birbirlerinden farklı fakat birbirini tamamlayan kavramlardır. Peki, ICO ile IEO arasındaki farklılıklar nelerdir?

  1. ICO, token düzenleyicilerinin web sitesi görevini görür, IEO ise borsa platformudur.
  2. ICOlar, farklı projeler arasında değişkenlik gösterebilir. IEO ise borsa kullanıcılarını AML(Risk Yönetimi) ve KYC(müşteri Tanıma)’ye göre yönlendirmeyi sağlar.
  3. ICO, şirketlere para ihtiyacını karşılamak için yüksek projeler üzerinden kullanıcıların bir şekilde dikkatini çekerek para toplamak zorundadır. IEO ise bu işlemi sadece borsalar üzerinden gerçekleştirir.

ICO Neden Düzenlenir?

Akılda kalıcı ve anlaşılması daha kolay olabilmesi açısından şöyle bir örnek verelim. Örneği, aklınızda uygulamaya geçirmek istediğiniz kaliteli bir projeniz var. Bunun için nelere ihtiyacınız olacak? Tabi ki büyük bir reklama ve maliyetlerinizi karşılayacak paraya ihtiyacınız var. Eğer projenizi hayata geçirmek için köşede biriktirdiğiniz paranız varsa ya da ailenizden bir miras kalmışsa kimseye muhtaç olmadan projeyi hayata geçirebilirsiniz. Ama bunu bir yere kadar devam ettirebilirsiniz. Bunun yerine ICO düzenlemeniz, daha uzun vadede projeyi ayakta tutabilecek bir parayı bulmanızı kolaylaştırır.

Kripto paralar için düzenlenen ICO’lar da yukarıda anlattığımız mantık çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Herkes kendine ait bir token kurabilir. Sağlam bir proje ortaya sunarak insanların dikkatini üzerine çekebilir. Ancak tokenlerin karşılığının para olduğunu düşündüğünüzde, bunu kendi ülkenizde yapmanız çok zor olur. Devletin yapacağı baskı, insanlar tarafından alacağı tepkiler vs. bu işe başlamadan sonlandırmanıza neden olabilir. Ethereum ise hiçbir devlet ve otoriteye bağlı kalmadan kendi tokenini oluşturmak isteyenlere Blockhain teknolojisi üzerinden gerekli desteği sağlıyor. Zaten günümüzde çok sayıda token projesinin olmasının nedeni de bu.

Diyelim ki “X coin” adında bir proje oluşturdunuz, gerekli Blockhain izinlerini de aldınız, sırada projenize destek verecek yatırımcıları bulmaya gelir. Burada ICO devreye girer. ICO düzenleyerek projenize destek toplayabilir ve daha ileri seviyeye çıkartma şansı elde edebilirsiniz. Mesela Dragon Coins düzenlediği ICO’dan 320 Milyon dolar fon toplamayı başarmıştır. Bunun gibi nice projeler, ICO sayesinde hayata geçirilmeyi başarılı bir şekilde tamamlamışlardır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 429.299,00₺
Ethereum ETH 33.573,00₺
Tether USDT 18,04₺
USD Coin USDC 17,95₺
BNB BNB 5.797,83₺
XRP XRP 6,81₺
Cardano ADA 9,53₺
Binance USD BUSD 17,85₺
Solana SOL 766,33₺
Polkadot DOT 164,72₺
Dogecoin DOGE 1,27₺
Avalanche AVAX 516,97₺
Lido Staked Ether STETH 32.584,00₺
Shiba Inu SHİB 0,00₺
Dai DAİ 18,05₺