Bitcoin 24s 499.684,00₺ 0.83 %
Ethereum 24s 33.281,00₺ -0.06 %
Tether 24s 13,51₺ -1.09 %
Binance Coin 24s 5.210,56₺ 3.07 %
USD Coin 24s 13,54₺ -1.16 %
Cardano 24s 13,97₺ -1.67 %
Solana 24s 1.235,77₺ -0.77 %
XRP 24s 8,13₺ -1.98 %
Terra 24s 657,15₺ -15.64 %
Polkadot 24s 243,02₺ -2.05 %
Dogecoin 24s 1,89₺ -2.09 %
Avalanche 24s 882,36₺ -0.51 %
Binance USD 24s 13,53₺ -0.93 %
Shiba Inu 24s 0,00₺ -1.69 %
TerraUSD 24s 13,47₺ -0.99 %
Filecoin
1 FİL = 260,19₺ -0,76₺
1FILECOIN SON 1 GÜNDE -0.29 %
1FILECOIN SON 1 AYDA -39.52 %
1FILECOIN SON 1 YILDA 63.71 %

FİLECOİN GRAFİK

1g
1h
1a
3a
6a
1y
Filecoin Fiyat: 260,19₺ (-0.29%)
Günlük Hacim: 4.942.049.852₺
Piyasa Değeri: 40.208.525.710₺

Filecoin (FIL) Nedir, Nasıl Alınır?

Kripto para piyasasında sahip olduğu proje ile yapılan ICO ile 1 saatte 205 milyon dolarlık yatırım alan Filecoin (FIL), 2017 yılında, Protocol Labs tarafından yaratılan bir açık kaynak yazılım olarak piyasadaki yerini aldı.

Blockhain (blok zinciri) çok önceleri kurulan bir sistem olmasına rağmen Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) kurulmasından sonra daha fazla rağbet görmeye başlayan bir alan haline geldi ve farklı doğrultularda temeli atılmak istenen ve bunu gizlilik ve merkeziyetsizlikle yapmak isteyen berrak zihinlerin akın ettiği bir sisteme dönüştü. Filecoin (FIL) de 2017 yılında Protocol Labs tarafından, açık kaynaklı yazılım olarak merkezi olmayan data deposu olarak hayata geçirilen bir proje oldu. Kısa sürede büyük rağbet gören FIL, ICOnun yapıldığı ilk 1 saatte 205 milyon dolarlık yatırım alarak tüm kripto para yatırımcılarının dikkatini üzerine çekti.

Filecoin (FIL) Nedir?

Filecoin, güvenli ve güvenilir merkeziyetsiz bir depolama ve kurtarma ağı olarak Blockhain (blok zinciri) sistemini kullanan ve buna teşvikin artması için yerel kripto para birimi olan FIL’i kullanan bir projedir. Amazon, Microsoft ve Dropbox  gibi merkezi depolama sağlayıcılarına karşı büyük bir alternatif olarak kurulan Filecoin, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Kullanıcılar verilerini ağı kolaylaştırmaktan sorumlu olan depolama madencilerinde depolamak için FIL öderler. Özellikle merkezi depolama sistemlerinden sıyrılmak veya gizlilik ilkesi bulunan dataların daha rahat kamufle etmek isteyenler için alternatif bir sistem olan Filecoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmadığı için gelecek dönemde Amazon, Microsoft ve Dropbox  gibi merkezi depolama şirketlerine karşı büyük bir rekabet içerisine girecek. Tüm bu sistemin maliyetini karşılamak için alım-satım yapılabilen FIL de bu sistemin en büyük parçası.

Filecoin (FIL) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto paralarda geleneksel üretim yöntemi, madenciliktir. Ancak madenciliğin özellikle Bitcoin ve Ethereum madenciliği, her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Buna karşın Filecoin (FIL) madenciliği, çok daha rahat bir şekilde ve daha az enerji sarfiyatı ile yapılabilmektedir. FIL madenciliği, herhangi bir kullanıcının Filecoin yazılımını çalıştırarak “Depolama Pazarı” üzerinde disk alanı sunmaya başlayabilir. Projenin Filcoin madencilerine verdiği isim “Depolama Madencileri”dir.

Filecoin madencilerinin aldıkları ödül de yine sundukları depolama alanına bağlı olarak belirlenmektedir. FIL madenciliği yapmak isteyen biri; yedek disk ile internete bağlı bir ortamda kullandığı bilgisayarı ile ya da özel olarak Filecoin madenciliği için üretilen yüksek depolama alanına sahip cihazlarla madencilik yapabilir.

Filecoin (FIL) Avantajları Nelerdir?

Projenin ICO’su yapılırken bir saat gibi kısa bir sürede 205 milyon yatırım fonu toplamasının elbette önemli nedenleri vardır. Kullanıcılarına vaat ettikleri ve projenin kaliteli olması elbette bundaki en büyük etkenlerdendir. Peki, FIL avantajları nelerdir, kullanıcılarına ne vaat ediyor?

Kullanılmayan data depolama alanları, Filecoin madenciliği için ayrılarak kullanılabilir ve bunun karşılığında FIL token ödülü alınabilir. Bu avantajı, FIL Coin’in en büyük avantajlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Diğer kripto paralarda madencilikte harcanan enerjinin çok daha altında bir enerji ile üretilmesini kolaylaştırdığı için avantajlı bir kripto para olduğunu söylemek gerekir.

Filecoin’in (FIL) en büyük avantajlarından biri de çok sayıda yerel ve global borsada işlemde olmasıdır. Huobi Global, Binance, Coinbase Pro, Bitfinex, Kraken, Kucoin ve Korbit gibi global ölçekli borsalarda işlem görmesi ve birçok kripto para ile takas edilebilir özelliğe sahip olması, FIL coin alım-satım işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Filecoin (FIL) Güvenilir mi?

Blockhain sistemini kullanarak oluşturulan açık kaynak yazılımı FIL de diğer kripto paralarda olan riskleri taşımaktadır. Yani cüzdana yapılabilecek bir hack ya da cüzdanın kaybedilme durumu karşısında, riskli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durumun diğer kripto paralar için de geçerli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bunun haricinde FIL coinin güvenlik noktasında herhangi bir açığının bulunmadığını ifade etmek gerekir.

Filecoin (FIL) Nasıl Alınır?

Birçok yerel ve global ölçekte hizmet veren kripto para borsalarında işlemde olan FIL, satın alma işlemleri için borsalardan birine kayıt olmayı gerektirir. Kayıt işlemi ve doğrulama işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra desteklediği cüzdanlar ya da itibari paralarla FIL coin alım-satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Filcoin (FIL) Yorumları

Yatırımcıların gözde kripto paralarından biri olmayı başaran FIL coin yorumları, genel olarak olumludur. Piyasa değişkenliğini göz önünde bulundurarak yatırım yapmadan önce, FIL yorumlarının incelenmesinde yarar vardır. Özellikle traderlerin grafik analizleri ve yorumları, acemi yatırımcılar için bir yatırım tavsiyesi olmasa da karar verme noktasında işlerine yarar.

Filecoin (FIL) Güncel Fiyatı / Grafiği

Fileceoin (FIL) almadan önce güncel grafik bilgilerine ve fiyatına ulaşmanız yatırım yapmada önemli bir detaydır. Sayfamızdan güncel FIL fiyatları hakkında bilgi alabilir, FIL grafiği üzerinden analizinizi yapabilirsiniz.


KOLAY HESAPLAMA ARACI

Türk Lirası
Bitcoin
Ethereum
Tether
Binance Coin
USD Coin
Cardano
Solana
XRP
Terra
Polkadot
Dogecoin
Avalanche
Binance USD
Shiba Inu
TerraUSD
Polygon
Crypto.com Coin
Wrapped Bitcoin
Dai
Cosmos