Bitcoin 24s 431.787,00₺ -1.84 %
Ethereum 24s 33.918,00₺ -4.79 %
Tether 24s 17,99₺ 0.26 %
USD Coin 24s 17,96₺ 0.05 %
BNB 24s 5.673,49₺ -2.64 %
Cardano 24s 9,99₺ -4.50 %
XRP 24s 6,65₺ -3.73 %
Binance USD 24s 17,96₺ 0.11 %
Solana 24s 788,92₺ -5.24 %
Polkadot 24s 157,91₺ -5.28 %
Dogecoin 24s 1,36₺ -3.18 %
Shiba Inu 24s 0,00₺ 2.10 %
Lido Staked Ether 24s 33.014,00₺ -5.16 %
Avalanche 24s 495,53₺ -4.74 %
Polygon 24s 17,14₺ -6.41 %
Ethereum Classic
1 ETC = 739,60₺ -38,03₺
1ETHEREUM CLASSIC SON 1 GÜNDE -4.89 %
1ETHEREUM CLASSIC SON 1 AYDA 182.00 %
1ETHEREUM CLASSIC SON 1 YILDA 29.81 %

ETHEREUM CLASSİC GRAFİK

1g
1h
1a
3a
6a
1y
Ethereum Classic Fiyat: 739,60₺ (-4.89%)
Günlük Hacim: 26.541.996.185₺
Piyasa Değeri: 100.343.060.911₺
Dünyanın en büyük borsası Binance'den %10 komisyon indirimi ile Ethereum Classic satın alabilmek için buraya Tıklayın

Ethereum Classic (ETC), 2016 yılında Ethereum’un (ETH) DAO (merkezsiz kendi kendine çalışabilen organizasyon) saldırısından sonra ETH’den hardfork yoluyla ayrılarak oluşturulan yeni bir blok zincir platformudur. 

Kripto paraların hızla artmaya devam ettiği 2016 yılında Ethereum (ETH) ağının hacklenmesi sonucunda ortaya çıkan Ethereum Classic (ETC), akıllı sözleşmeler kullanılarak yürütülen açık kaynaklı, merkeziyetsiz olarak ortaya çıkartılmış, blok zinciri tabanlı dağıtılmış bir kripto para platformudur. 

2016 yılında kripto paraların artması ve bununla birlikte hack olaylarının da artması ile birlikte bazı kripto paralar, ana ağlarından ayrılarak yeni yol haritası ile yollarına devam ettiler. Bunlardan biri de Ethereum ağından ayrılarak kendi ağını kuran ve Blockhain (blok zinciri) bütünlüğünü koruma çabası ile kurulan Ethereum Classic (ETC)’dir. 

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic (ETC), orijinal Ethereum’un geliştiricileri Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından kurulmuştur. 2016 yılında yaşanan hacklenme olayından sonra çalınan 3,6 milyon dolar değerindeki Ethereum olayından sonra hard fork yoluyla Ethereum’dan ayrılarak yeni bir blok zinciri olarak ortaya çıkan ETC, kurulduğu günden itibaren kendini Ethereum’dan ayırmaya çalışmıştır. 

Ethereum Classic (ETC)’in Avantajları Nelerdir?

Ethereum’dan farklı olarak çalışan ve amacı DAO (Decentralized Autonomous Organisation) hackine karşı yapay olarak karşı koymadan Ethereum blok zincirinin orijinalini koruma hedefi ile kurulan Ethereum Classic (ETC), bu yönüyle orijinal ETH’den ayrılıyor. 

Ethereum Classic, geleneksel Ethereum’da olduğu gibi madencilik (mining) yapılarak üretilmektedir ve son dönemlerde kripto paralarda daha popüler algoritma haline gelen Proof Of Stake (PoS) algoritmasına geçmeden madencilik ağının daha da geliştirilmesi planlanmaktadır. 

Blok zincir üzerine koyduğu hedefi, ETC için en büyük avantajıdır. Birçok kripto para borsasında işlemde olması, işlem çiftlerinde bulunması gibi yönleri, ETC’nin kulanıcılarına sağladığı en büyük avantajlardır. Ancak uzmanlara göre Ethereum Classic’in avantajlarından çok dezavantajları vardır. 

Ethereum Classic (ETC)’nin Dezavantajları Nelerdir?

Ethereum Classic, ETH’den hardfork yoluyla ayrıldıktan sonra da Ethereum ağını kullanmaya devam etmiş ancak asıl amacının blok zincirini korumak olarak belirtmiştir. Buna karşın yine de Ethereum kadar popülarite kazanmayı başaramamıştır. 

Ethereum (ETH), Bitcoin’den sonra en çok takip edilen ve en çok borsada yer alan kripto para iken ETC için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Tüm bunların yanında Ethereum Classic’in dezavantajlarından biri de ETC ağının saniyede 15 işlem gerçekleştirmektedir. Bu işlem sayısı göz önünde bulundurulduğunda Visa gibi ödeme ağları ile bile kıyaslanamayacak kadar düşük kalmaktadır. Bu da ETC için en büyük dezavantaj olarak değerlendirilmektedir. 

Ethereum Classic (ETC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum Classic madenciliği de ETH’de olduğu gibi ekran kartı (GPU) kullanılarak yapılmaktadır. Tamamlanan blok başına madencilere ödüllerin dağıtılması algoritması yani Proof of Work (İşlem kanıtı) mantığı ile çalışmaktadır. 

ETC madenciliği yapmak ve bu şekilde ETC kazanmak için tabi ki yüksek kapasiteli ekran kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır. ETH’de olduğu gibi “Rig” sistemi oluşturulduğunda, kazım oranı daha yüksek olacağından kazanç da buna göre artış gösterir. 

Ethereum Classic (ETC) Güvenilir mi?

Temelde kripto paraların yüzde 99’u için güvenilirdir demek yerinde olur. Çünkü doğrudan Blok zincirine saldırı yapılması mümkün değildir. Ancak her kripto parada olduğu gibi ETC için de bazı güvenlik sorunları, kullanıcıların almadıkları tedbirler sonucu ortaya çıkabilir. 

Örneğin kullanılan mobil cüzdanlar, mobil telefonlar ya da hesap güvenliğinin yeteri düzeyde olmamasından dolayı ETC’lerin riske girmesi durumu söz konusu olabilir. Bunun dışında Ethereum Classic yönünden herhangi bir güvenlik açığının olmadığını söyleyebiliriz. 

Ethereum Classic (ETH) Nasıl Alınır?

Birçok global kripto para takas platformunda yer alan ETC, Binance, Huobi Global, Bithumb, Coinbase, Bitfinex, KuCoin gibi kripto para borsalarında işlemde yer almaktadır. Satın almak için işlemde olan kripto para borsalarından birine üye olup doğrulama adımlarını başarılı bir şekilde geçmeniz yeterlidir. 

Ethereum Classic (ETC) Yorumları

İlk günden beri Ethereum Vakfı’nın çalınan ETH’lerden sonra güvenlik amacı ile hardfork kararı alması, buna karşı çıkanların sayısını arttırdı. Ancak buna rağmen yükselişi ile dikkat çeken bir kripto para olduğu için yatırımcıların pek olumsuz yorumda bulundukları söylenemez. Yatırım yapmadan önce güncel ETC haberleri ile ilgili bilgi almak için Twitter başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarını takip ederek yatırım yapmanız daha mantıklı olacaktır. 

Ethereum Classic (ETC) Ne Kadar?

Güncel fiyatların sürekli değiştiği kripto para piyasasında işlem yapmadan önce mutlaka güncel fiyatlara göz atılması gerekir. ETC ne kadar sorusuna net yanıt almak için de dalgalı bir piyasada olunduğu için güncel kripto para fiyatlarının paylaşıldığı platformları takip etmek gerekir. 

Ethereum Classic (ETC) Güncel Fiyatı / Grafiği

Sayfamızdan anlık olarak değişen ETC güncel grafiği ve güncel Ethereum Classic fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Yatırım yapmadan önce grafik analizi yapmanızı ve buna ek olarak temel analizde bulunarak ETC yatırımı yapmanın mantıklı olup olmadığını değerlendirmenizi öneririz. 


KOLAY HESAPLAMA ARACI

Türk Lirası
Bitcoin
Ethereum
Tether
USD Coin
BNB
Cardano
XRP
Binance USD
Solana
Polkadot
Dogecoin
Shiba Inu
Lido Staked Ether
Avalanche
Polygon
Dai
TRON
Wrapped Bitcoin
Ethereum Classic
OKB