Cardano
1 ADA = 7,65₺ 0,13₺
1CARDANO SON 1 GÜNDE 1.76 %
1CARDANO SON 1 AYDA 4.96 %
1CARDANO SON 1 YILDA -26.15 %

Cardano (ADA) Coin Nedir?

Cardano (ADA) Coin Nedir?
21.03.202110:10

Cardono, merkezi olmayan uygulamalar için dağıtılmış bir hesaplama platformudur. Belli bir merkeze bağlı kalmayan ve “Cardano prof-of-stake konsensus” mekanizmasıyla kendine özgü pos algoritmalara sahiptir.

Haber güncelleme tarihi 20.05.2021 12:51

Cardano (ADA), Blockhain sisteminde oluşan tüm sorunları, ölçeklenebilirliği ve esneklikleri bir çözüme kavuşturma amacıyla ortaya çıkan bir coindir. Cardano coin, diğer kripto para birimlerine göre daha farklı bir sisteme ve avantajlara sahiptir. Avantajlarına geçmeden önce bu coinin ne olduğuna ve neyi amaçladığına bakalım.

Cardano (ADA), bilimsel bir bakış açısı ve akademik çalışmalar bünyesinde ortaya çıkartılmış bir platformdur. Akıllı sözleşmesi bulunan ve oldukça karmaşık bir hal alan DApp’leri bile bünyesinde tutmayı başaran ADA Coin aynı zamanda DApp’lerin kullanım özelliğine sahip olmayı amaçlayan bir sistemdir.

Cardano (ADA), merkezi bulunmayan yepyeni bir finans piyasasını block zincirine dayalı olarak oluşturmayı amaç edinmiştir. Zamanla daha da gelişen piyasalardaki finans durumunun en demokratik şekilde sürdürülmesini amaçlar. 

Cardano (Ada) Coin

Kripto para piyasasındaki block zincirinin uluslararası finans piyasasındaki gücünden faydalanmayı amaçlayan Cardano (ADA); yönetim, güvenlik ve daha birçok noktada ortaya çıkan sorunları mevcut durumdaki block zincir tabanlı çözümlerin aksine daha yenilikçi yazılımlar aracılığıyla çözmeyi amaç edinmiştir. Kullanıcıların gizliliğini korurken, gözetim konusundaki hususlarda da çözümleri öne sürüyor.


Cardano’nun Kurucuları Kimlerdir?

Charles Haskinson tarafından kurulan ve 2015 yılında geliştirilmeye başlanan ADA, piyasaya sürülmeden önce 2017 yılında bir ICO’Da 60 milyon dolar toplamıştır. Hopkins ayrıca Ethereum kurucu ortağıdır.

Cardono (ADA), bilimsel bir felsefe disiplininden ve detaylı araştırmaların sonucunda ortaya çıkmış ilk blok zinciri platformudur. Daha önce geliştirilmiş coinlerden farklı olarak gelişmişlik özellikler sunmayı amaçlayan akıllı bir sözleşme platformu geliştirmekle birlikte uzman mühendis ve araştırmacılar tarafından büyük bir kadroya sahiptir.

Cardano (ADA)’yu geliştiren ve düzenleyen üç yer vardır.

1. Jeremy Wood ile birlikte kurdukları IOHK şirketi. Bu şirket ADA’nın en temel geliştirilmesinde katkı sağlan organlardan bir tanesidir.

2. Cardano Vakfı; düzenleyici otoritelerle destek, amaçlamayı hedefler. ADA kendini sürekli geliştirmekte olan bir sistem üzerinden yazılım sağlar.

3. Emurgo; Cardano’nun Blockchain ekosistemine ticari girişlerini ve iş entegrasyonunu sağlar. Cardano satışı tam olarak 2 yıl sürdü ve 1 Ocak 2017 yılında yaklaşık 63 milyon dolarlık bir kâr sağladı.


ADA’nın (Cardano) Diğer Coinlerden Farkı Nedir?

 1. Cardano bilimsel bir yaklaşım ile geliştirilen ilk kripto para projesidir. Tamamen finanse edilen bir gelişim ekibine sahip olan ekip ile çalışır.
 2. Yazılım geliştirmede katkıda sağlayan mühendislerinin hepsi birbirinden benzersiz özelliklere sahiptir.
 3. Cardano farklı katmanlarda muhasebe gibi teknik işleri ve hesaplarını birbirinden ayırmaya çalışan özelliklere sahiptir. Bu katman aynı zamanda ölçeklenebilirliğe de sahiptir.
 4. Pozoloji algoritmalarına sahip olan Ouroboros’un Uluslararası Kriptografi Konferansı’nda kriptografi topluluğu tarafından değerlendirilip kabul gören ilk coin olarak kabul edildi.
 5. ADA Coin’i diğer kripto paralardan ayıran en temel etkenlerden biri de Ouroboros protokolüdür.  Ouroboros protokolü, bir sonraki blok üreticisinin, seçildiği zincir tabanlı bir POS protokolüdür. Bir blok üreticisi olarak seçilme olanağı ADA’ da token sayısının büyüklüğüne orantılı olarak artar. Ayrıca ADA geliştiricileri bir değişikliğe gidildiğinde oy kullanma hakkına sahiptirler.
 6. Cardano 2018 yılının başlarında 1 dolar üzerinde bir fiyat artışlı göstererek piyasaya sürüldüğünden bu yana tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Kripto para borsalarında kullanılan Cardano (ADA), 2 milyar dolarlık piyasa değeri ile ilk 10 kripto para arasında yerini alıyor.
 7. Günlük olarak 10 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapabilmesi ile ön plana çıkan ADA coini yerel veya global kripto para borsasında satın alabilirsiniz.

Cardano (ADA) Neyi Amaçlar?

Block zincirinde oluşan sorunları, daha yenilikçi yazılım ve çözüm fikirleriyle giderme amacıyla ortaya çıkan Cardano’nun amaçları şunlardır:

 1. ADA, düzenleyici kurumlar ile tam anlamıyla uyum içerisindedir ve bunu sürdürmeyi amaçlar.
 2. Cardano platformu, hakemli araştırma sistemini kullanmayı amaçlar.
 3. Aynı defterde bulunan mevcut varlıkların değerlendirilmesi gerektiğini kabul eder.
 4. Mevcut protokollerin hepsinden daha gelişmiş ve daha yeni yazılım ve güncellemeler sunmayı amaçlar.
 5. Cardano (ADA) kripto para birimi, Japonya’da çok fazla ATM’de işlemlerin gerçekleştirilebilmesini de hedefliyor.
 6. Kripto para piyasasında 26 milyar olan mevcut coin miktarını 45 milyara çıkarmayı hedefliyor.

Cardano’nun Avantajları Nelerdir?

Cardano platformu, birçok coinin aksine, block zincirinde oluşan sorunların tamamına köklü çözümler sunmayı amaçlar. Bu platformun birçok kripto para biriminin sahip olmadığı avantajları vardır. Peki, Cardano’nun avantajları nelerdir?

 1. Cardano projesinin arka planında etkili bir isme sahip ve oldukça güçlü kurum ve şirketler vardır.
 2. Finans piyasasının geleceğini oluşturacak DApp‘ler için merkeziyetsiz ve kritik görevler üstlenmeyi hedefleyen oldukça etkili bir platformdur.
 3. Sağlam alt yapıya sahip olan bir platformdur.
 4. Cardano (ADA), birçok alanda oldukça uzman ve lider olan bir ekip tarafından tasarlanan bir platformdur.
 5. Cardano projesi, bir arada çalışabilme özelliği ve sürdürebilirlik ilkesini benimser.
 6. Cardano (ADA), kripto para kullanıcılarının gizliliğine oldukça önem veren Ouroboros’u madencilik alanında kullanır.
 7. Proof of Work sistemi ile çalışan bir platformdur.
 8. Kripto para piyasasında yüksek maliyet gerektiren işlemleri bankalar ile değil de Blockhain teknolojisini kullanmayı tercih eder.
 9. Madencilikteki en büyük sorunlardan biri olan elektrik maliyetlerindeki giderlerin minimum seviyede olmasını sağlar.
 10.  Cardano (ADA), kripto para piyasasında tam tamına 26 milyar coini bulunduruyor.
 11. Kripto para piyasasında işlem yapan yatırımcılar, dolar üzerinden Cardano (ADA) satın alamaz fakat Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) gibi kripto para piyasasının dev coinleri ile satın alabilirler.

Cardano (ADA) Coininin Madenciliği Yapılabilir mi?

Cardano’nun madenciliğinin yapılması mümkün değildir çünkü Cardano’nun sistemi bir kanıt niteliğindedir. Bu nedenle Cardano coin platformundaki tokenların madencilik yapılarak çıkarılması durumu söz konusu değildir.


Cardano’nun Diğer Coinlerden Farkı Nedir?

Cardano coin, tamamen bilimsel bir bakış açısıyla ortaya çıkan, gönüllü bir ekibe ve çalışma sistemine sahip olmayan bir kripto para sistemidir. Birbirinden ayrılmış olan hesaplama ve muhasebe işlemleri, aynı zamanda ölçeklenebilir bir özelliğe de sahiptir.

Cardano’yu diğer coinlerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de, kripto para yatırımcılarının tüm verilere sahip olmasına ihtiyacı olmadıklarını düşünmesidir. Cardano (ADA) sisteminin bu düşüncesi, piyasadaki verimliliğin artmasını, işlemlerin verimini ve hızını arttırmayı sağlıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 616.352,00₺
Ethereum ETH 42.877,00₺
Tether USDT 23,18₺
BNB BNB 6.026,19₺
USD Coin USDC 23,18₺
XRP XRP 12,22₺
Lido Staked Ether STETH 42.858,00₺
Cardano ADA 7,65₺
Dogecoin DOGE 1,57₺
Solana SOL 451,94₺
Polygon MATİC 18,05₺
TRON TRX 1,78₺
Litecoin LTC 2.062,48₺
Polkadot DOT 117,55₺
Binance USD BUSD 23,30₺