Bitcoin
1 BTC = 566.228,00₺ 7.667,83₺
1BITCOIN SON 1 GÜNDE 1.37 %
1BITCOIN SON 1 AYDA 1.39 %
1BITCOIN SON 1 YILDA 14.78 %

Arbitraj Alım Satımı Nedir, Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arbitraj Alım Satımı Nedir, Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?
23.05.202110:04

Kripto para piyasasında herkesin merak ettiği konuların başında arbitraj alım satım işlemi gelir. Peki piyasada bu alım satım ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, detaylar...

Haber güncelleme tarihi 23.05.2021 17:32

Abritaj, nispeten daha düşük fiyatlı bir borsadan bir kripto paranın alınarak daha yüksek bir piyasada satılarak kâr edilmesine denir.

Kripto paralarda değişen ve gelişen modeller birbiri ardına yatırımcıların deneyimine sunulmaya devam ediyor. Abritaj alım satım, aslında daha öncelerinde farklı yatırım alanlarında kullanılsa da kripto paraların sayısında yaşanan artış ile birlikte daha fazla kullanılmaya başladı. Genellikle aynı kripto paranın fiyatın düşük olduğu bir borsadan satın alınarak, fiyatın yüksek olduğu bir borsaya transfer edilmesi ve akabinde satılması ile gerçekleşen işlemlerdir.

Abritaj Hakkında Genel Bilgiler

Finansal piyasalarda eskiden beri kullanılan abritaj alım satım, daha çok büyük şirketlerin ya da diğer bir deyişle büyük para sahiplerinin kullandıkları bir alım satım stratejisidir. Örneğin, A borsasında X coinin anlık fiyatı 10 dolar B borsasında ise 11 dolardır. Yatırımcı, A borsasına girerek X coini satın alır ve B borsasına transfer edip satım emri verir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli etken, satın alınan kripto paranın B borsasına transfer süresinin kısa olmasıdır. Aksi halde ucuzdan alınsa bile transfer süresi uzun ise fiyat düşüş ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.

abritaj alım satımı

Finansal piyasalarda işlem yapmanın temel mantığı kâr elde etmektir ve yatırımcılar bunun için birbirleri ile adeta yarışırlar. Tabi ki her yatırımcı garantili bir kazanç stratejisi uygulamak ister. Ancak kripto paralar ve diğer finansal alanların hiçbirinde garantili bir yatırımın söz konusu olduğu görülmemiştir. Piyasanın en uzman kişileri bile yaptıkları analizlerde yanılabilirler, çizdikleri grafiklerin ters yüz olduğuna tanıklık edebilirler. Abritaj ise uygulanan kazanç stratejileri arasında belki de en garantili yöntemdir. Tabi nasıl yapıldığı önemlidir.


Abritaj Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Abritaj alım satımı, eş zamanlı olarak bir borsadan alınan kripto paranın farklı bir borsaya transfer edildikten sonra satım işleminin gerçekleştirilmesine denir. Abritaj yapılırken, olması gereken tek şart, aynı kripto paranın olmasıdır. Yani Bitcoin için abritaj yapılacak ise A borsasından alıp B borsasına transfer edilecek kripto paranın Bitcoin olması gerekir.

Abritaj yapanlar (abrijatör) sadece varlıkları tespit etmekle sorumluluklarını tamamlayamazlar. Aynı zamanda buldukları kripto paranın transfer süresini de iyi incelemeleri gerekir. Tabi transfer süresinin sadece kripto paraya bağlı olmadığının bilinmesi gerekir. Borsa platformlarının transfer hızı da abritaj yaparken büyük bir etkendir. Garantili kazanç yöntemi olsa da abritaj yaparken çok büyük farklılıkların olmadığını bilmek gerekir. Bu yüzden yazımızın başında belirttiğimiz gibi özellikle abritaj yapanlar, büyük şirketler ve büyük meblağda parası olan kişilerdir.


Abritajda Kâr Oranı Yüksek mi?

Yeni yatırımcıların genel olarak düştükleri en büyük hatalardan biri abritaj yaparken büyük para kazanmayı beklemeleridir. Ancak bu stratejiden çok büyük kazançların elde edilebilmesi için elinizdeki sermayenin de çok yüksek olması gerekir.

Yüksek kazanç bırakmayan ancak risk oranı diğer ticari stratejilere göre daha düşük olan abritaj, büyük sermayelerle yapıldığında elbette yüksek oranlarda kâr elde edilebilir. Yani işin özetinde şunu söylememiz doğru olacaktır; “Yüksek miktarda sermayeniz yoksa abritaj yapmak için çok da çabalamanın bir anlamı yoktur. Transfer süresi ve komisyon kesintilerini hesaba kattığınızda kârınızın çok yüksek olmayacağını bilmeniz gerekir.”


Abritaj Alım Satım Türleri

Abritaj, yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece kripto para alım satımında kullanılan bir strateji değil. Forex piyasasında, borsalarda ve çeşitli finans alanlarında kullanılan bir tekniktir ve dünyanın farklı yerlerinde hizmet veren finansal alanlarda, farklı abritaj yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak söz konusu kripto paralar olduğunda, abritaj yöntemlerinde en sık kullanılan bazı türler kendini daha fazla gösterir. Peki, bunlar nelerdir?

1. Borsa Abritajı

Kripto para fiyatları genel olarak her borsada birbiri ile aynı fiyatlara yakın olsa da hiçbir zaman bir borsadaki fiyat, diğer bir borsa ile eşit olmazlar. Buna ek olarak kripto paraların fiyatları saliseler içinde değişir. Market tahtalarını takip ettiğinizde de bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Özellikle piyasada yükseliş ya da düşüş yönünde belirsizlikler varsa, borsalar arasındaki fiyat farklılıkları çok daha net şekilde görülebilir. Burada devreye giren abrijatörler, bunu bir fırsata dönüştürerek aynı kripto paranın düşük olduğu borsadan alım yaparak fiyatın yüksek olduğu borsaya transfer ederek kâr elde ederler.

Borsa Abritajı Nasıl Çalışır?

Örneğin Huobi Global’de XRP coinin fiyatı 1,14$ seviyesinde, Binance borsasında ise 1,117$ seviyesinde. Abritaj yapmak isteyen biri, Huobi Global’den satın aldığı XRP Coin’i eş zamanlı olarak Binance’a gönderir ve burada satım işlemi yapar. Arada çok düşük farkların olmasından dolayı kazanç oranı çok düşük olur. Ancak risk neredeyse sıfırdır.


2. Fonlama Abritajı

Kripto para abritajında en sık kullanılan abritaj türlerinden biri de fonlama abritajıdır. Borsa abritajından biraz daha karmaşık olsa da yapılması zor bir işlem değildir. Fonlama abritajı; satın alınan bir kripto paranın satın alma maliyetinden daha düşük bir miktarda bir vadeli işlem sözleşmesiyle fiyat hareketlerine karşı riskten korunmaya denir.

Daha açık bir ifade kullanmak gerekirse örneğin elinizde Bitcoin var. Yaptığınız yatırım şimdilik beklentilerinizi karşılıyor olabilir ancak Bitcoin fiyatının çok fazla dalgalanacağı bir zamana geldiğinizde memnuniyetiniz tersine dönecektir. Bu durumda kullanılan fonlama abritajı yöntemi ile Bitcoin yatırımınız ile eş değer bir yatırımı vadeli işlem sözleşmesi satın alırsınız. Bu size yüzdelik bir oranda kâr bırakır. Yani yaptığınız alım işleminden memnun kalmaya devam edersiniz.


3. Üçgen Abritaj

Kripto para abritajında en sık kullanılan stratejilerden biri de üçgen abritaj türüdür. Bu işlem, aslında basit olmakla birlikte biraz karmaşık bir işlem olduğu için yapılırken çok dikkatli olunması gerekir. Peki, üçgen abritaj nasıl yapılır?

Yatırımcının üç farklı kripto para arasında fiyat aralıklarını takip ederek takas yapması ile oluşan işleme üçgen abritaj denir. Buradaki mantık, çapraz para birimi farklılıklarından yararlanarak kazanç elde etmektir. Bir örnek vermek gerekişe; örneğin Bitcoin ile Ethereum alabilirsiniz, Ethereum ile XRP fiyat dalgalanmasını fırsat bilerek XRP alabilir, bunu da yeniden Bitcoin’e çevirebilirsiniz. Aradaki fiyat farklılıkları size kazanç sağlayacaktır.


Abritaj Yapmak Mantıklı mı?

Finansal alanlarda sıkça kullanılan bir strateji olmasına rağmen daha çok büyük para sahiplerinin yaptığı bir yatırım türüdür abritaj. Risk, diğer stratejilere göre daha düşüktür ve kazancı da buna göre daha düşüktür. Doğru bir hesaplamaya ek olarak iki borsa arasında abritaj yapılacak ise en azından daha öncesinden transfer etmiş olmanız gerekir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi transfer süresi sadece kripto paralara bağlı değil aynı zamanda borsalar arasında eş zamanlı transfer süresi de değişebilmektedir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 566.228,00₺
Ethereum ETH 39.457,00₺
Tether USDT 20,88₺
BNB BNB 6.420,12₺
USD Coin USDC 20,88₺
XRP XRP 10,74₺
Lido Staked Ether STETH 39.424,00₺
Cardano ADA 7,79₺
Dogecoin DOGE 1,51₺
Polygon MATİC 18,92₺
Solana SOL 440,42₺
Litecoin LTC 1.975,96₺
TRON TRX 1,59₺
Polkadot DOT 110,01₺
Binance USD BUSD 20,88₺