Kriminoloji Nedir?

Kriminoloji Nedir?
02.09.201513:12

Kriminolojinin Türkçedeki karşılığı suç bilimi anlamına gelmektedir. Kriminoloji nedir, nasıl ortaya çıkmış, günümüzde hangi alanlarda faaliyet göstermektedir?

Haber güncelleme tarihi 02.09.2015 13:20

Kriminoloji kelime anlamı suç bilimidir. Uğraş alanı suçlular olan kriminoloji, suç olaylarını ve suçlu kişileri inceleyen bilim dalıdır. Günümüzde de oldukça etkili olan bu bilim sayesinde birçok suç unsuru yakalanmaktadır.

Bu bilimi ilk defa incelemelerde bulunan kişi Enrico Feri adında bir İtalyan’dır. Suç bilimi, işlenmiş olan suçların hangi nedenle işlendiğini ve suçu işleyen kişinin davranışlarından yola çıkarak bilimsel yolla inceleyip çıkarımlara varılır. Aslında bu bilimin ortaya çıkmasının fikir aracı İngiliz yazar Thomes More’dir. More, sınırı olmayan suçların daha az hukuki ve ahlaki değer taşıdıklarını fakat sosyolojik kavramın ne olduğunun arayışına varılması düşüncesi kriminoloji biliminin doğuşuna neden olmuştur. Bu düşünce gelişerek 19.yüzyılda bir bilim dalı olarak ortaya çıkmıştır.

Suç ve Suça Neden Olan Faktörlerle İlgileniyor,

kriminoloji

Kriminoloji sadece işlenilen suçun nasıl işlendiğini değil aynı zamanda bu suçun hangi nedenlerden dolayı incelemeler yaparak toplumun yararına çalışmaktadır. Bir suçun işlenmesi, sadece suçluları içeri atmakla bitmesi gereken bir süreç olarak görülmemelidir. Aynı zamanda suçluların bu suçu hangi nedenlerle işlediğini araştırarak bundan sonra bu gibi suçların önüne geçilmesi için ne gibi önlemler alınmasını araştırır.

Suçlunun Psikolojik Durumu

kriminoloji

İnsanlar ne olursa olsun bir suç işlemişse mutlaka bir psikolojik etken söz konusudur. Kriminolojide insanların işlemiş olduğu suçu her yönüyle ele alıp incelemektedir. Buradaki amaç suçun bütün yönleriyle alıp çözümlenmesini sağlamaktır. Suçları bütün çerçeveleriyle inceleyerek ileride doğacak suçların önüne geçilmesini sağlamaktır.

18. Yüzyıldan itibaren hep düşünülen suçu önleme arzusu düşüncesiyle yola çıkılmıştır. İşlenilen suçun cezasını hapse atıp yüzeysel bir şekilde yapmak yerine suç işleyenlerin bir daha bu suçları işlememesi için ıslah çalışmaları yapılmasına gerek duyulmuştur. Suçlu insanları toplumsallaştırarak bir daha suç işleme yönündeki eğilimlere girmemeleri için her türlü tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Önemli olan suçlu insanları cezalandırmaktan çok suç oranlarını düşürmektir.

Suç Bilimi Kendi İçerisinde İkiye Ayrılıyor;

Teorik Kriminoloji: Suç biliminin alt dalıdır. Suç psikolojisi, antropoloji, sosyoloji ve penoloji dallarında çalışmaktadır.

Uygulayıcı Kriminoloji: Bu alt dal suç siyaseti ve bilimsel polis dallarında topluma hizmet etmektedir.

Kriminoloji son yıllarda önemli ilerleme kaydetmiştir. Suçlular üzerinde geniş araştırmalar yaparak, işlenecek suçların önüne geçerek toplumdaki suç oranını azaltıyor. Bu açıdan toplumsal alanda oldukça önemli yararlar sağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.