Kozmik Oda Bilirkişilerinde ByLock Çıktı!

Kozmik Oda Bilirkişilerinde ByLock Çıktı!
09.06.201715:15

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddialarıyla başlatılan ve kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak bilinen soruşturmayı yürüten bilirkişilerde ByLock çıktı.

Haber güncelleme tarihi 09.06.2017 15:53

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddialarıyla başlatılan ve kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak adlandırılan soruşturma sırasında Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığından alınan devlet sırrı değerindeki dijital bulguların incelenmek üzere verildiği bilirkişilerin ByLock kullandıkları tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "Kozmik Oda" soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerince kumpas kurulduğu gerekçe gösterilen çoğunluğu polis 121 kişi ile ilgili iddianame hazırladı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince onaylanan iddianamede, eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve darbe girişiminin sonrasında TSK'dan ihraç edilen eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse'nin yanı sıra dönemin terörle mücadele ve istihbarat kademelerinde görev yapan birçok emniyet personeli şüpheli olarak tespit edildi.

İddianame kapsamında, 19 Aralık 2009'da eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast gerçekleşeceği ihbarı üzerine, meslekten men edilen Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin kontrolündeki "Kozmik Oda" soruşturmasında TSK personeline kumpas kurulduğu bilgisi yer aldı.

Eski savcı Bilgili'nin, soruşturmada el konulan dijital materyallerin incelenmesi nedeniyle 2 bilirkişinin görevlendirilmesi isteğinde bulunulduğunu belirtilen iddianamede, dönemin TÜBİTAK BİLGEM Merkez Başkanı olan ve halen Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki çalışma ofislerine dinleme cihazlarının yerleştirilmesine yönelik davanın firari sanığı Hasan Palaz'ın, müzekkere doğrultusunda Burak Akoğuz ve Ebubekir Yalçınkaya'yı bilirkişi olarak görevlendirildiği bildirildi.

Dijital materyallere ait hafıza kartlarının, 30 Aralık 2013'te imajlarının çıkartılarak bilirkişiler Akoğuz ve Yalçınkaya'ya teslim edildiği belirten iddianamede, 16 Mart 2013'te savcı Bilgili'ye verilen "1,5 terabaytlık imaj hard disk" ile 18 Eylül 2013'te Bilgili tarafından Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında yapılan aramada alınan "silinebilir CD-RV, flash disk, hafıza kartı, fotoğraf makinesi ve içindeki hafıza kartının" bilirkişilerce incelenmesi sırasında "ikinci kez imajının alındığı" bildirildi.

Bilirkişiler tarafından incelenen dijital materyallerin, 20 Mart, 28 Nisan ve 2 Mayıs 2014'te bilirkişi Akoğuz’un Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiği söylenilen iddianamede, Genelkurmay Başkanlığında koruma altında olduğu zaman, 16 Mart 2013'te Bilgili tarafından yapılan aramada teslim alınan ve içerisinde devlet sırrı niteliğinde bilgi ve kayıtlar bulunan hard diskin teslim alındığı gün ve sonrasındaki 17 Mart ile 21 Mart tarihlerinde kopyalama işlemi yapıldığı tespit edildi.

Görevli Olmamalarına Rağmen Materyallere Ulaşmışlar

İddianamede, dijital materyallerle ilgili Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır tarafından 2014 yılında tutulan tutanakta, bilirkişilerden Ebubekir Yalçınkaya'nın beyanları da yer aldı.

Yalçınkaya, ifadesinde, söz konusu materyallerle ilgili Savcı Bilgili'nin odasına gelmeden önce, "materyallerin orijinali üzerinden imajlarının alınmış olduğunu"nu beyan ettiği vurgulandı. Yalçınkaya, konuyla ilgili TÜBİTAK'a verdiği savunmasında, kopya alma işleminin Bilgili'nin odasında TÜBİTAK görevlisi Ünal Tatar tarafından gerçekleştiği bilgisini verdi.

İddianamede, kopyalama işleminin gerçekleştiği günlerde, TÜBİTAK Bilişim Uzmanı Ünal Tatar ile eski savcı Bilgili arasında bağlantı sağlandığı ve Tatar'ın bu tarihler içerisinde Ankara Adliyesi bölgesinde olduğuna yönelik sinyal bilgisinin yer aldığı belirtildi.

Sanıklardan eski TÜBİTAK çalışanı Süheyl Mustafa Keskin'in "Kozmik Oda" soruşturması çerçevesinde herhangi bir görevinin olmadığı, buna karşın 7 Ocak 2014 tarihinde içinde askeri sırların yer aldığı dijital materyallere erişerek, Dijital Adli Analiz Birimi ağı ara yüzünün açıklama notunun düştüğü bilgisinin paylaşıldığı iddianamede, Keskin için "Devletin güvenliği, siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri askeri casusluk amacıyla temin ettiği belirlenmiştir." ifadesine yer verildi.

İddianamede, şüpheli olarak bulunan eski TÜBİTAK personellerinden Yakup Korkmaz'ın da soruşturma çerçevesinde herhangi bir görevinin olmamasına rağmen devlet sırrı değerindeki dijital verileri kopyasını aldığının sinyalini verdi.

Şüphelilerde ByLock Çıktı!

Hakkında dava açılan 121 sanıktan 54'ünün FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu belirtilen iddianamede, dijital materyalleri soruşturan bilirkişiler Yalçınkaya ve Akoğuz'un da ByLock kullandığının bilgisi verildi.

Eski Savcı Bilgili de ByLock Kullanıcısı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında ayrı bir dava açılan ve yargılamasına Yargıtay 16. Ceza Dairesinde devam edilen"Kozmik Oda" soruşturmasını yürüten eski savcı Bilgili'nin de ByLock programını kullandığı öğrenilmişti.

Hakkında Kabul Edilen Suçlamalar

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 121 sanığın "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetme", "özel hayatın gizliliğini i̇hlal", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "i̇ftira" suçlarından cezalandırılmaları isteniliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.