Korona (Corona) Virüs Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Çözüm Önerileri

Korona (Corona) Virüs Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Çözüm Önerileri
11.03.202023:33

Türkiye’nin yanı sıra 118 ülkede salgın olarak yayılan koronavirüs hakkında en temel bilgileri aşağıda yer alan içerikte bulabilirsiniz. Bu sayede Koronavirüs nedir, belirtileri nelerdir ve çözüm önerileri için neler yapılmalıdır? İşte, tüm cevaplar…

Haber güncelleme tarihi 26.10.2020 09:44

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs; 2019 yılında ilk kez Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen ölümcül bir salgın hastalıktır. Son olarak Türkiye’de de ortaya çıkmasıyla beraber dünyanın 188 ülkesinde yayılmış durumdadır. Ülkemizde ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde görülmüştür.


Koronavirüs İlk Kez Ne Zaman Ortaya Çıktı?

koronavirus-hakkinda-bilgi-001.jpg

Koronavirüs ile ilk kez karşılaşılması 1960 yılına kadar dayanmaktadır. Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkmasının ardından internette de en çok aranan konu olduğu bilinmektedir. Koronavirüs, toplamda 400 adet türe sahipken, bu türler arasında sadece 4’ü insanlar olumsuz durum oluşturacak parazitlere sahiptir.


Korona (Coronavirüs) Belirtileri Nelerdir?

koronavirus-hakkinda-bilgi.jpg

Koronavirüsün son olarak Türkiye’de bir kişide pozitif çıkmasıyla beraber, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok aranan ve merak edilen konular arasında yerini aldı. Birçok kişi, Koronavirüs hakkında bilgi sahibi olmak isterken, aynı zamanda “Koronavirüs belirtileri nelerdir?” sorusuna da cevap aradı. Bizler de Covid-19 ismi verilen virüsün belirtilerini aşağıda listeledik.

 1. Yüksek Ateş
 2. Baş Ağrısı
 3. Hapşırma
 4. Kuru Öksürük
 5. Nefes Darlığı
 6. Solunum Yollarında Zorlanma
 7. Böbrek Yetmezliği

Koranavirüse yakalanan insanlarda ilk olarak ortaya çıkan rahatsızlık yüksek ateştir. Ardından gelen rahatsızlıklar ise kuru öksürmeler ve 3-5 sonrasında nefes darlığı baş göstermektedir. 14 sonrasında ise hastalık daha da ilerlediği takdirde akciğer ve böbrek yetmezliğine kadar gitmektedir.


Coronavirüs (Covid-19) Çeşitleri

Koronavirüs grubuna bağlı çeşitli virüs türleri mevcuttur. Bu türler arasında en bilinenleri;

coronavirus-(covid-19)-cesitleri.jpg

Covid-19

Ülkemizin yanı sıra 118 ülkede görülen Covid-19 virüs türü yani Coronavirüs, soğuk algınlığına benzeyen bir yapıya sahiptir. Sonrasında ise üst solunum yollarında büyük rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Virüs içerisinde yer alan semptonlarda burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş görülmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü insanlar hastalığı atlatabilirken, bağışıklık sistemi düşük olanlar ise büyük risk yaşamaktadır.

MERS Virüsü

Covid virüsünün bağlı olduğu en bilindik virüs çeşitlerinden olan MERS 2012 yılında ilk kez Ortadoğu da ortaya çıktı. Oldukça şiddetli bir virüs olan Mers, salgın olarak yayıldığı dönemde her 10 kişinin 4/3’nün hayatını kaybetmesine neden oldu.

SARS Virüsü

Şiddetli Akut Solunum Sendromu Covid-19 virüsüne bağlı bir türdür. Dünya üzerinde ilk kez Güney Çin’deki Guangdong Eyaleti’nde ortaya çıkmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre bu virüsünde solum yolu hastalıklarında ciddi riskler oluşturduğu belirtilmiştir. Bu problemin yanı sıra ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilmektedir.


Korona Virüs Nasıl Bulaşır?

Başta Çin'in Vuhan kenti olmak üzere dünyanın dört bir yanını kasıp kavuran 2019 n-CoV, şuana kadar 121 binden fazla kişide görülmüştür. Öte yandan bu virüse bağlı olarak dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4.500'e ulaşmıştır. Araştırmalar koronavirüs zoonotik yani hayvandan insana bulaşabilen bir çeşit virüs olduğunu söylese de 2019 n-CoV insandan insana da kolaylıkla bulaşabiliyor. Tüm dünyada giderek artış gösteren ve Türkiye'de dahil olmak üzere 100'ün üzerinden ülkede bulunduğu görülen koronavirüs nasıl bulaşır?

korona-virus-nasil-bulasir-007.jpg

 • Birbiriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında,
 • Enfekte kişiye ait solunum damlacıklarıyla
 • Hava yoluyla öksürme veya hapşırma;
 • Dokunmak veya el sıkışmak gibi yakın kişisel temas,
 • Bazen dışkı kontaminasyonuyla
 • Virüsün bulunduğu eşya veya yüzeye dokunulduğunda ( dokunmanın ardından elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize götürmeniz durumunda)

Yukarıda belirtilen durumlar COVID-2019 virüsün insanlara ne şekilde bulaştığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar her ne kadar yüzeyler veya nesnelere temas yoluyla bulaşmasının zor olduğunu gösterse de, koronavirüsün bulaşmasında ki temel sebep enfekte olmuş bireyin solunum damlacıklarının yakınlarda bulunan insanlara solunum yoluyla geçerek akciğerlerine inebilmektedir. İnsandan insana kolayca geçebilen bu virüsün bulaşıcılığı hakkında detaylı bilgi için Koronavirüs Nasıl Bulaşır? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 


Koronavirüsten Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

koronavirusten-korunmak-icin-yapilmasi-gerekenler.jpg

Koronavirüs salgınına yakalanmamak için hayati önem taşıyan bazı kurallar vardır. Evde, işyerinde, toplumda bu kurallara dikkat edersek, virüsün kendimize bulaşmasına engel olur ve salgının büyümemesine katkı sağlamış oluruz. Peki, seyahat ederken, iş yerinde, evde ve dışarıda koronavirüs bulaşmaması için neler yapılmaladır.

Seyahat Edenler Koronavirüsten Nasıl Korunmalı

Koronavirüs belirtileri arasında yer alan ateş, öksürük, kas, eklem ağrıları, baş ağrıları, solunum problemi olan herkesin öncelikle seyahatlerini ertelemesi gerekmektedir. Bu dönemde seyahat ertelenmiyorsa mutlaka ama mutlaka bağışıklığınız güçlü olmalı uykunuzun düzenli olması gerekmektedir. Bu durumlar sadece Koronavirüs için değil aynı zamanda Nezle rahatsızlığı yaşayanlar için de geçerlidir.

seyahat-edenler-koronavirusten-nasil-korunmali.jpg

 

İş Yerinde Çalışanlar Koronavirüsten Nasıl Korunmalı

Koronovirüs salgının artmasının en temel nedenleri arasında toplum içinde yer alan insanların günlük temizliklerini yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır. Öncelikle imkanınız varsa işlerinizi evden halledebiliyorsanız, ofise gitmemeye özen gösterin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kapalı alanda maske ile çalışın ve çalıştığınız odayı sürekli olarak havalandırın. Ofis ortamında kimseyle tokalaşmayın, öpüşmeyin ve en fazla 1 metre kadar yaklaşmaya dikkat edin.

Toplum İçinde Olan Kişiler Koronavirüsten Nasıl Korunmalı

Koronovirüs, solunum yolları rahatsızlığını en şiddetli şekilde yaşatan bir virüs. Bu da toplum içerisinde hava yoluyla ve temas ile bulaşabildiğini ortaya çıkartıyor. Salgın olduğu dönem içerisinde çok fazla evden çıkmamaya önem gösterin. Dışarı çıktığınızda maske kullanmayı ihmal etmeyin. Toplu taşıma araçları kullanıyorsanız yanınızda ıslak mendil, dezenfekte ilaçları ya da kolonya kullanın. Toplum içerisinde hapşırırken peçete kullanın ya da dirsek içine hapşırmaya özen gösterin.


Koronavirüs (Coronavirüs) Aşısı Var mı?

koronavirus-(coronavirus)-asisi.jpg

Covid-19 virüsün ilk çıktığı günden itibaren, bağışıklık sistemini güçlendiren aşı çalışmaları henüz sonuca ulaşmamıştır. Virüsün tedavisinde geleneksek yöntemler uygulanmaya devam etmektedir.


Koronavirüs (Coronavirüs) Tedavisi Var mı?

koronavirus-(coronavirus)-tedavisi.jpg

Bilim insanları her gün hızla yayılan ve binlerce insanın ölümüne sebep olan korona virüs tedavisi üzerinde çalışmalarına devam ettiği bilinmektedir. Bazı bilim insanları tarafından virüsün tedavi yönteminin bulunduğu açıklansa da, dünya genelinde kabul görülmüş net bir tedavi yöntemi ne yazık ki henüz bulunamamıştır. Bu sebeple sağlık kurumları hastalarda beliren klinik semptomları (örneğin ateş, kusma, nefes darlığı) tedavi etmektedir. Öte yandan bu gibi semptomlara sahip hastalara destekleyici bakım (sıvı yönetimi, oksijen tedavisi, vb.) yöntemler son derece etkili olabilmektedir. Koronavirüs tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.


Koronavirüs Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, Koronavirüs ilk olarak 1960 yılında bilim insanları tarafından keşfedildi. Covid-19 virüs gurubu içerisinde Koronavirüs sadece bir tür olarak karşımıza çıkarken, geçmiş yıllarsa SARS ve MERS virüsleri ile aynı aile grubuna bağlıdır. Corona virüsü özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Koronavirüs Özellikleri adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

koronavirus-ozellikleri-003.jpg

 • Elde edilen verilere göre Korona virüsünün toplamda 400 türü bulunmaktadır. 400 tür arasında insan hayatını tehdit eden toplam türün sayısı ise 4’tür.
 • Koronavirüs hakkında en bilindik özelliklerden bir tanesi de Covid-19’un kuluçka süresidir. Kısaca belirtmek gerekirse enfeksiyonun kapılmasından sonra 2 ile 14 gün içerisinde hastalık kendisini göstermeye başlamaktadır.
 • Koronavirüs, ilk olarak yüksek ateş olarak kendisini belli ederken, sonrasında ise öksürme, baş ağrısı ve az da olsa ishal tanılarıyla baş göstermektedir.
 • Hastalığın ilerlemesi durumunda ise böbrek ve akciğer yetmezliği ile karşılaşılmaktadır.
 • Farklı ülkelerin bilim insanlarının açıklamalarında göre, Korona virüsü en çok 60 yaş ve üzeri insanlarda kendisini göstermektedir.


Koronavirüs Kuluçka Süresi Ne Kadar?

koronavirus-kulucka-suresi.jpg

Her geçen gün binlerce can almaya devam eden yeni tip koronavirüs, Çin başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında hızla yayılım göstermeye devam etmektedir. Peki ya koronavirüs kuluçka süresi nedir? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar, virüse maruz kalan bireylerin 14 gün içerisinde çeşitli semptomlarla ortaya çıktığını belirtmektedir. Yani koronavirüs şüphesiyle karantinaya alınana bireylerin 14 günlük izlenme ve takip edilmesinin sebebi budur. 

 

Daha fazla bilgiler için instagram 'dan;

Diyetsiyen Seda Sağbaş'ı  instagram.com/dytsedasagbas/ takip edebilirsiniz.


Koronavirüs Tedavi Yöntemi ve Çözümleri

koronavirus-hakkinda-bilgi-003.jpg

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2020’nin Mart ayı içerisinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından “salgın” olarak nitelendirilen Koronavirüs tedavi yöntemleri, hastalığa yakalanma korkusu yaşayan insanların sürekli olarak aradığı konuların arasında yer almaktadır. Peki, Koronavirüs’ün tedavisi var mı? Covid-19 yakalanan insanlara hangi tedavi yöntemi uygulanıyor?

Bilim insanları koronavirüs’ün tedavisinde geleneksel yöntemleri aynı şekilde uygularken, aynı zamanda virüse karşı yeni bir çözüm yöntemi bulmak için geniş çaplı araştırmalar yapmaktadır. Hastalığa yakalanın kişinin virüse karşı bağışıklık kazanması  ve virüsü yenmesi için sonuna kadar tedavi edilmektedir. Bu süre içerisinde vücut fonksiyonlarının işler halde tutulması, nefes desteği sağlanması amaçlanmaktadır. Koronavirüs tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.


Koronavirüsten (Coronavirüs) Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeli

koronavirus-hakkinda-bilgi-004.jpg

Koronavirüs, dünyada çok fazla kişide görülmüş olsa da Sağlık Bakanlığı verilerinde Türkiye’de sadece 1 kişide pozitif sonuç vermiş durumda. Bu durum çok büyük bir tehdidin olmadığı gösterse de vatandaşlar olarak Coronavirüsten korunmak için dikkat etmemiz gereken oldukça önemli alışkanlıklar kazanmamız gerekmektedir. İşte, Koronavirüsten (Coronavirüs) korunmak için dikkat edilmesi gerekenler;

 1. Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.
 2. Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın.
 3. Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
 4. Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.
 5. Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
 6. Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.
 7. Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
 8. Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.
 9. Hasta hayvanlarla temastan kaçının.
 10. Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.


Koronavirüs İnsandan İnsana Nasıl Bulaşır?

koronavirus-hakkinda-bilgi-002.jpg

2019’un son aylarında Çin’in Wuhan kentinde çıkan Koronavirüs’ün ilk olarak hayvanlardan insanlara bulaştığı açıklanmıştı. Sonrasında ise birçok yol üzerinden insandan insana da bulaştığı belirtildi. Bu virüsün solunum yollarını etkiliyor. O nedenle öksürük ve temas yoluyla bulaşıyor olması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.


Coronavirüs Bulaşan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

coronavirus-bulasan-kisiler.jpg

 

 • Coronavirüs, insandan insana bulaşan bir yapıda olduğu için hemen en yakındaki sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Ancak hekime gitmeden önce elleri dezenfekte edin ve mutlaka ama mutlaka maske kullanın.
 • Sağlık kuruluşlarında kimseyle temas etmemelisiniz. Genel olarak yaşlıların olduğunu düşünürsek, eğer sizde küçük bir belirti olsa bile yaşlı insanlara bulaştırıp onların da sağlığını tehlikeye atmamalısınız. Çünkü, Koronavirüsün en ölümcül olduğu kesiminin 60 yaş üstü kişilerin olduğu belirtilmektedir.
 • Virüsün temas, solunum yolu gibi bulaşıcı yollarının olduğunu düşünürsek, hapşırma esnasında ya bir kerelik peçeteler / kağıt mendiller kullanılmalı ya da dirsek içine doğru hapşırılmalıdır.
 • Elimizde hapşırdığımızda bir yere dokunursak, başka birisi bizim dokunduğumuz yere dokunarak bu virüsü kapabilir ve salgını hızlandırabilir.

Coronavirüs Öldürür Mü? Coronavirüs Ne Kadar Ölümcüldür?

coronavirus-oldurur-mu.jpg

Coronavirüsün ortaya çıkmasıyla beraber vatandaşlar, ‘Coronavirüs öldürür mü’ ve ‘Ne kadar ölümcüldür’ gibi soruların cevaplarını aramaya başladı. Coronavirüs en basit tabirle normal bir soğuk algınlığı şeklinde kendini gösteriyor. Ancak bu hastalık normalden daha ağır seyrediyor. Çünkü solunum sıkıntısına neden olan Coronavirüs, akciğerlerde viral pnömaniye yol açıyor. Bu süreç sonunda solunum yetmezliği meydana geliyor. Hastalığın ileriki seviyesinde hastanın hayatını kaybetmesine kadar gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dünya genelinde 44 bin hastaya dayandırdığı araştırma verilere göre corona virüsün bulaştığı kişilerin; %81'i hafif atlatıyor, %14'ü ciddi geçiriyor, %5'i ise ağır şekilde hastalanıyor. Coronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin oranı %1 ila %2 arasında değişiyor.


Koronavirüs İçin Kimler Risk Kategorisine Girmektedir?

koronavirus-icin-kimler-risk.jpg

 

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs'ün, ölümcül bir virüs olduğu ve eğer erken tedbir ile erken tedavi yöntemi uygulanmazsa salgın yüzünden çok sayıda insanın hayatını kaybedeceği belirtilmektedir. Ancak, elde edilen veriler ışığında 60 yaş ve üzeri kişilerde, virüsün daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Gençlerin ve çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu için virüsün etkisi hafif düzeyde atlatılırken, yaşlıların, kronik hastalıların ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ise hastalık süreci daha zor atlatılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 44 bin hasta üzerinde yaptığı incelemeler doğrultusunda; 

 • %81'i hafif atlatıyor
 • %14'ü ciddi geçiriyor
 • %5'i ağır hastalanıyor

Covid-19'dan ölenlerin oranı ise %1 ila %2 arasında. Hastalığın 9 yaşın altındaki çocuklarda pek görülmediği 80 yaş üzerinde ve solunum yolları hastalıkları olanlarda ise ölümcüllük oranının çok yükseldiği anlaşılıyor. Koronavirüs salgınının risk faktörlerini incelemek ve detaylı bilgi için buraya tıklayın.


Koronavirüse Ne İyi Gelir?

koronaviruse-ne-iyi-gelir.jpg

Dünya üzerinden binlerce insanda görülen ve giderek yayılan koronavirüs, son olarak ülkemizde 1 vatandaşta ortaya çıkmıştı. Önlemlerin giderek arttırıldığı Türkiye'de, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok sağlık çalışanı alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Peki koronavirüse ne iyi gelir? Öncelikle her hastalıkta olduğu gibi bu salgınında size gelmesine engel olmak için almanız gereken önlemler olduğunu unutmayın. Öte yandan koronavirüs vakalarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak besinler tüketmeniz gerekmektedir. Henüz net bir tedavisi ya da aşısı bulunmayan bu virüse karşı nelerin iyi geldiği tam anlamıyla netlik kazanmış değil ancak siz vatandaşların beslenme ve çevresel faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir.


Koronavirüs Sebebiyle Türkiye'de Alınan Önlemler

koronavirus-.jpg

Tüm dünyada hızla yayılan ve 4 binin üzerinde kişini ölümüne sebep olan koronavirüs, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 11 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklamalar doğrultusunda ilk defa Türkiye'de 1 vatandaşta görüldüğünü açıklamıştı. Hastanın ismini ve şehrini söylemeyen Koca, hastalığın Avrupa'dan ülkemize geldiğini ve zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkılmaması gerektiğini belirtmişti. Peki Çin'den kalkıp Avrupa'ya gelen ve Türkiye dışında tüm Avrupa'yı kasıp kavuran koronavirüs için Türkiye ne gibi önlemler alıyor?

 • Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.
 • Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi 7/24 hizmete açıldı.
 • Hastalığa yönelik semptomlara sahip bireylere uygulanacak prosedürler ve kontroller için rehber oluşturuldu.
 • Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada tüm personelin ikinci bir emre kadar izinlerini iptal ettiğini duyurdu.

Koronavirüs Türkiye'de Hangi İlde

koronavirus-turkiyede-hangi-ilde.jpg

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs 11 Mart öncesine kadar Türkiye dışında tüm Avrupa'yı adeta ağ gibi sarmıştı. Özellikle Avrupa ülkeleri arasında İtalya'nın en çok ölüm vakası yaşadığı koronavirüs, ülkemizde 11 Mart günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda yalnızca 1 vatandaşımızda görüldüğü ve pozitif çıktığını belirtmişti. Öte yandan hastalık taşıyan birey ve ailesinin karantinaya alındığını söyleyen Koca, bu hastalığı taşıyan kişinin Türkiye'de hangi ilde yaşadığı veya hangi ilde göründüğü bilgisini vermedi. Bilinen tek şey Türkiye'de koronaviris salgınına yakalanan vatandaşımızın yakın zamanda yurt dışı seyahatine çıktığı belirtildi.


Zatürre (Pnömoni) Nedir?

zaturre-(pnomoni).jpg

Halk arasında zatürre olarak da bilinen Pnömoni hastalığı, akciğer dokusunda meydana gelen iltihaplanmalara verilen genel isimdir. Genellikle bakterilerin sebep olduğu bu iltihaplanma, çeşitli mikroorganizmlara bağlı olarak da gelişim gösterebilmektedir. Peki zatürre yani pnömoni bulaşıcı mıdır? Zatürre hakkında detaylı bilgi için Pnömoni Nedir? adlı içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Hastalık bazen türlere bağlı olarak kişiden kişiye doğrudan bulaşabilmektedir. Genellikle hastanın ağızi boğaz ve sindirim kanalıyla akciğerlerine ulaşan bu enfeksiyon, miktopların akciğere gelerek iltihap oluşturmasına sebep olmaktadır. İltihaplanma genellikle vücut savunması düşün bireylerde görülürken mikroplar her zaman pnömoniye sebep olmamaktadır. 


Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

solunum-yolu-enfeksiyonu.jpg

Genellikle kış aylarında sıklıkla görülen solunum yolu enfeksiyonları, alt ve üst solunum yollarını etkilemektedir. Bilim insanları solunum yolu enfeksiyonuna sebebiyet veren virüslerin 200'den fazla olduğunu söylerken bunların çoğunun üst solunum enfeksiyonlarına yol açtığı görülmektedir. Genellikle çok hızlı yayılan bu virüsler, son derece bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Genellikle solunum yoluyla bulaşan bu enfeksiyon, tokalaşma, direk temas, yiyecek ve içecek paylaşımları, öpüşme gibi temas yollarıyla kişiden kişiye geçmektedir. Peki solunum yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Üst solunum yolları enfeksiyonlarında sıklıkla görülen grip, larenjit, farenjit, soğuk algınlığı, difteri, bademcik iltihabı ve sinüzit çoğu bireyin yaşadığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen bu enfeksiyonun belirtileri arasında;

 • Üşüme
 • Öksürük
 • Boğaz Ağrısı
 • Burun Akıntısı
 • Burun Tıkanıklığı
 • Balgam
 • Yutkunmada Zorluk
 • Baş Ağrısı
 • Ateş
 • Yüzde Basınç
 • Hapşırma ve Öksürme
 • Kulak Ağrısı

Soğuk ve Sıcak Havalara Hassasiyet durumlar görülmektedir. Bu gibi semptomlara sahip bireylerin en yakın sağlık merkezine giderek KBB birimine muayene olması gerekmektedir. Bu enfeksiyon hakkında detaylı bilgi için Solunum Yolları Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 


Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?

solunum-yolu-enfeksiyonlarindan-nasil-korunulur.jpg

Solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan bireylerin ilk etapta doktor kontrolünden geçmiş olması son derece önemlidir. Tedavi ilk aşamada allopathic ilaç olarak adlandırılan yöntemlerle başlamaktadır. Zorunlu kalınmadığı sürece antibiyotik kullanımının zararlı oldığunu söyleyen sağlık çalışanları, solunum yolu enfeksiyonlarından genellikle bu tedavi yöntemini de kullanabilmektedir. Öte yandan bazı önlemleri alarak solunum yolu enfeksiyonundan kolayca korunabilirsiniz. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın yolları arasında;

 • Bol su tüketimi ve düzenli uyku
 • Bol miktarda C vitamini içeren besinler
 • Hasta bireylerle aynı ortamda bulunmama 
 • Çevrenizle olan iletişiminizi 1 metre mesafeden gerçekleştirme
 • Öksürük veya hapşırık durumlarına karşı maska takma
 • Zencefil ve bal karşımı
 • Balgamlı öksürükler için bal ve meyan kökü karışımı
 • Ilık su ve limon karışımı
 • Protein miktarı yüksek gıdalar tüketmek
 • Boğaz ağrısına karşı tuzlu gargara 

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın yolları hakkında detaylı bilgi için Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunur? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
0
1
2
4
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.