Koronavirüs Sürecinde Damak Dudak Yarıklı Hastalar

Dr. Hakan Ağır
Dr. Hakan AğırEstetik, Plastik ve Rekonstrüktif CerrahıBu içerik SAĞLIK kategorisine 16 Ekim 2020 07:20 tarihinde eklendi

Tüm dünya olarak bulaşıcılığı ve öldürücülüğü yüksek olan Koronavirüs (COVID-19) virüsünün yol açtığı olağanüstü ekonomik ve sağlık krizinden geçiyoruz. Bunun daha ne kadar süreceği ve ne zaman normale dönmeye başlayacağı ile ilgili net ve doğru bir bilgi vermek bugün için mümkün gözükmüyor ancak hakim uzman görüşü, bu sürecin yaza kadar devam edeceği yönünde. Peki, bu dönemde dudak damak yarıklı bebeklerin, çocukların ve hastaların durumu ne olacak?

Koronavirüs Sürecinde Damak Dudak Yarıklı Hastalar

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır, bu konuda üyesi olduğu ulusal / uluslararası dernekler ile dünyadaki meslektaşlarının ortak kararının şuan için bu ameliyatların durdurulması yönünde olduğunu belirterek, dudak yarıkların ameliyatlarının 6 ay süre ile bekletilebilir olduğunu düşündüklerini söyledi. Bu durumun olumsuz sonuçları olacağını düşünmediklerini dile getiren Prof. Dr. Ağır, şu an için sadece Nisan ayındaki tüm ameliyatların durdurulduğunu, sonrası ile ilgili olaraksa hastane ve bakanlıktan gelecek bilgilere göre hareket edileceğini aktardı.

Hasta Grupları İçin Son Durum Nedir?

Dudağı ameliyat edilmiş veya tek başına damak yarığı olan bebekler için eldeki verilerin en geç 12 ila 15 ay arasını işaret ettiğini söyleyen Prof. Dr. Hakan Ağır, ekip olarak 12. ayı sınır kabul ettiklerini, ancak şu an için mevcut şartların, hiçbir ameliyata yüksek riskler nedeni ile izin vermediğini vurguladı.

Koronavirüs Sürecinde Damak Dudak Yarıklı Hastalar

3-6 yaş arasındaki grupta yer alan estetik düzeltmeler için beklemekte herhangi bir sakınca olmadığını ifade eden Prof. Dr. Hakan Ağır, konuşma bozukluğu olan gruptaki hastaların ise gerekli şartlar oluştuğunda ilk ameliyata alınacaklar arasında olabileceğini belirtti. 7-12 yaş arasında yapılan diş kemeri ameliyatlarında ortodontistlerle konuşularak şartların izin vermesi durumunda bu operasyonların gerçekleştirilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Hakan Ağır: “12-20 yaş arası ameliyatlar ise estetik ya da çene düzeltici ameliyatlar olduğu için şartlar en sağlıklı hale gelene dek bekleyebilir. 20 yaş ve üzeri burun ve diğer dudak-çene düzeltme ameliyatları da aynı şekilde sağlık açısından olağandışı bir durum yaratmıyor ise ertelenecektir” dedi.

Bu Süreçte Beslenme Nasıl Gerçekleşecek?

Sonuç olarak hasta, yakınları ameliyathane çalışanlarını riske atmanın söz konusu olamayacağını ve ameliyatların bekleyebileceğini vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır, beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı.

Koronavirüs Sürecinde Damak Dudak Yarıklı Hastalar

Sadece dudak yarığı olan bebeklerde ameliyat bekleyene kadar beslenmenin bir zorluk yaratmayacağını dile getiren Ağır, sadece damak yarığı olan bebeklerde ise sorunun uygun yöntem ve biberon ile aşılabileceğini belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.