Koray Aydın Kimdir? Kaç Yaşında? Hangi Partide?

Koray Aydın Kimdir? Kaç Yaşında? Hangi Partide?
13.05.201514:28

Koray Aydın, 5 Aralık 1955'de Trabzon'da doğmuştur. Koray Aydın hakkında ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.02.2023 14:44

Trabzon doğumlu Koray Aydın, 5 Aralık 1955 yılında dünyaya geldi. Babası Halil İbrahim Aydın memur olduğundan Anadolu'nun değişik yerlerinde eğitim gördü. 1978 yılında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina-Elektrik Fakültesi'nde Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Genç yaşta siyaset hayatına atılan Aydın, 1999-2001 yılları arasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini üstlenmiştir. Ayrıca, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2015 Türkiye genel seçimlerinde Meclis Başkanvekili olarak seçilmiştir. 2017 yılından beri İYİ Parti'de siyasete devam etmektedir.

Siyasi Hayatı

Koray Aydın Kimdir?

Aydın, siyasete erken bir yaşta atıldı ve 1976 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon Gençlik Kolları'nın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Zaman içinde Trabzon Gençlik Başkanlığına yükseldi ve 1977 Türkiye genel seçimlerinde aktif rol aldı.

Siyasi yasakların kalkmasıyla, 1985 yılında Milliyetçi Çalışma Partisi'nin kuruluş çalışmalarına katıldı ve MYK Üyesi ve Genel Muhasip Yardımcısı olarak görev aldı.

1991 yılında Trabzon milletvekili olarak meclise girdi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak önemli hizmetlerde bulundu.

1995 Türkiye genel seçimleri sonrasında, Aydın MHP Genel Sekreterliğine yükseldi ve bu görevi Alparslan Türkeş'in ölümüne kadar sürdürdü.

Devlet Bahçeli'nin 1997 yılında yapılan Milliyetçi Hareket Partisi 5. Olağanüstü Kongresi'nde yeni genel başkan olarak seçilmesinin ardından, Aydın tekrar MHP Genel Sekreterliği görevine başladı.

1999 Türkiye genel seçimlerinde ise Ankara milletvekili olarak meclise girdi.

DSP ve ANAP ile oluşturulan koalisyon hükümetinde Türkiye Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskan Bakanı olarak görev yaptı.

Bakanlık döneminde, 1999 Düzce ve İzmit depremlerinin ardından önemli projeler ve çalışmalar yürütmüştür. Bu projeler arasında, 1999 tarihinde tamamlanan ve "Türk Asrının Gurur Projesi" olarak tanımlanan Kalıcı Konutlar projesi bulunmaktadır.

2001 yılında bakanlık görevinden isteği ile ayrılan Aydın, 2002 Milletvekili seçimlerine kadar TBMM'de MHP Grup Başkanvekili olarak çalışmıştı.

Bakan olduğunda yaptığı işlemler nedeniyle, yargılanmış ve savcının kendisine 216 yıl 6 ay hapis cezasını uygun bulunmuştur. Ancak 2007 yılındaki karar duruşmasında tüm suçlamaların yersiz olduğu tespit edilmiş ve 11 hakimin kararı ile beraati verilmiştir. Aydın'ın eşi ve çocuklarının mal varlıkları üzerindeki ihtiyati tedbir kararı da kaldırılmıştır.

Koray Aydın Kimdir?

Koray Aydın, 2011 yılında Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Trabzon milletvekili olarak Meclise girdi. Bu dönem boyunca Milli Savunma Komisyonu Üyesi olarak görev yapmıştı.

2012 yılının Kasım ayında yapılan MHP'nin 10. Olağanüstü Büyük Kurultayı'nda, Bahçeli ile birlikte genel başkanlık adaylığı yarışmasına katıldı. Bahçeli 1,214 delegenin 725'inin oyunu alarak tekrar genel başkan seçildi, Koray Aydın ise 441 oy alarak 2. sırada kaldı.

Koray Aydın'ın oy alması parti içinde rahatsızlık ve muhalefet güçlenmesine neden oldu. 2015 yılının Kasım ayında gerçekleşen erken genel seçimlerin MHP açısından başarısız olduğunu düşünen Aydın, partinin yeniden yapılandırılması ve iç muhasebesi yapması için "Olağanüstü Kurultay" çağrısında bulundu. Aydın daha sonra, "Ülkücü Gelecek ve İktidar için Büyük Ankara Buluşması" programında "Ülkücü Gelecek" vizyonunu açıkladı ve genel başkan adaylığını açıkladı.

2015 yılında Trabzon'dan milletvekili olarak tekrar meclise girdi ve TBMM başkanvekilliğine seçildi.

2017 yılında kurulan İYİ Parti'ye katıldı ve Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

2018 yılındaki Türkiye genel seçimlerinde İYİ Parti'den Ankara'dan milletvekili seçildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.