Köpeklerde En Çok Görülen 15 Hastalık

Köpeklerde En Çok Görülen 15 Hastalık
22.11.201810:54

Köpeğinizin hastalık kapmasına yol açabilecek bir çok durum söz konusu. Peki siz bu durumlardan ne kadar haberdarsınız? Biz sizler için araştırdık. İşte köpek hastalıkları hakkında bilmeniz gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 30.07.2022 10:25

Köpek Hastalıkları ile İlgili Bilmeniz Gereken 15 Hastalık

Köpekler, en iyi insan dostudur. Cinslerine göre değişkenlik gösteriyor olsalar da genel itibariyle şefkat ve sevilmeye muhtaç olan mükemmel varlıklardır. Günlük hayatımızda sokak ve caddelerde onlarca köpek görürüz ve muhteşem derecede sevimli olabiliyorlar. Yalnız, bu masum varlıklar da insanlar tüm canlılar gibi hastalığa yakalanabilmektedir. Biz onları köpek hastalıklarından mümkün olduğunca hayvanları koruyor olsak da gözle göremediğimiz bakterilerden dolayı hasta düşerler. Böyle bir durumda veterinere götürerek onlara ve kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Çünkü bildiğiniz üzere bazı hastalıklar, hayvanlardan size de bulaşma riski var.

Köpek sahiplenen bireylerin özellikle bilmesi gereken köpek hastalıkları vardır. İşte köpek hastalıklarının isimleri şunlardır;


1. Deri ve Cilt Sıkıntıları

Hemen hemen her tür köpek birbirinden farklı şekilde deri rahatsızlığı yaşar. Bu durumu özellikle çok kaşınmaları durumda anlayabilirsiniz. Şişlik ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bunun dışında normal olmayan bulgular olursa bir uzmana göstermenizde fayda vardır.

deri-hastaliklari.jpg


2. Kulağın Mikrop Kapması

Eğer köpeğiniz patileriyle kulağını kaşıyor ve başını sağa sola sallıyorsa muhtemelen kulak enfeksiyon kapmıştır. Üstelik ağrılı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle düzenli bir şekilde bakımı ve aşısı yapılmalıdır.

kulak-mikrobu.jpg


3. İdrar Yolunun Mikrop Kapması

Köpek cinsleri arasında en yoğun görülen rahatsızlıklardandır. Eğer sağa sola kontrolsüz bir şekilde idrarını yapıyorsa veterinere göstermeniz gerekmektedir.

cis.jpg


4. Kusma

En fazla sebebi bulunan rahatsızlıklardan biri de kusmadır. Bu durum zehirlenme ya da sindirim sisteminde meydana gelen bir sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Her seferinde uzmanına göstermeseniz de bundan haberdar olun. Fakat çok fazla kusuyorsa mutlaka götürmek zorundasınız.

kusan-kopek.jpg


5. İshal

Kusmanın yanı sıra en çok görülen diğer bir rahatsızlık da ishal olmasıdır. Eğer ishal olduktan sonra dışkısı normal dönerse sıkıntı geçmiş demektir. Ancak, bu durum bir günde iki defa oluyorsa uzmana göstermelisiniz.

ishal-kopek.jpg


6. Asalaklar (Parazit)

Maalesef ki bu asalaklar sadece köpeklerde değil bütün hayvanlarda görülür. Asalakların olduğu yerde pireler de olur. Köpeğin aşırı şekilde asalakların tacizine uğramaması için aşısını geciktirmemelisiniz. Her ne kadar gözle görülmeyen parazitler olsa da daha fazla yayılmadığı sürece sorun teşkil etmeyen ve kolay sonlandırılabilen bir rahatsızlıktır.

kasinan-kopek.jpg


7. Ağız ve Diş Problemleri

Genelde köpeklerin ağız kokusu dayanılmaz olabilmektedir. İşte bu durum diş hastalığının belirtilerindendir. İltihap kapan ağız içi ya da dişe bakteriler de bulaşınca köpek için zor günler olabilir. Bu nedenle bakımını yaptırmanız önemlidir. Ayrıca kemikle beslediğiniz küçük bir köpeğiniz varsa kesinlikle kemik vermeyi bırakın. Çünkü, kırdıkları kemik ağız içinde yara oluşturarak mikrop kapmasına neden olur.

kopeklerde-agiz-kokusu.jpg


8. Obezite Hastalığı

Obezite’nin en hızlı şekilde etkilediği ilk hayvanlardan biri de köpektir. Bu nedenle zamanında ve kıvamında besinler vermelisiniz.

sisman-kopek.jpg


9. Eklem Şişkinliği

Bir diğer adı Artrit olup, eklemde oluşan şişliklere denir. Daha çok ileri yaşlarda görülür.

kopeklerde-artrit.jpg


10. Zehirlenme

Eğer sağlıklı, düzenli ve her türlü besinle besleniyorsa karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklardan biridir. Bu nedenle köpeğinizin bakımına, aşılarına ve yemesi gereken besinlere dikkat ediniz.

kopek-zehirlenmeleri.jpg


11. Uyuz

Sağlıklı hayvan derisinde bekler durumda bulunan bu parazit, kötü bakım şartları, sıcak, kalitesiz besin gibi etkenler sonucu ortaya çıkmaktadır. Taşma, tarama fırçası gibi ortak kullanım eşyaları ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. 

kopeklerde-uyuz.jpg


12. Kisthiydatik

Sakatat gibi gıdalardan bulabilen bu rahatsızlık Echinocock denilen parazit nedeniyle oluşmaktadır. Kisthiydatik rahatsızlığı olan köpeklerde belirgin sorunlar görülmemekle birlikte dışkılamada halka yada yumurta şeklinde belirtiler görülebilmektedir.

kopek-sakatat.jpg


13. Toksoplazma

Hastalık özellikle oral yoldan buluşabilmektedir. Oral yolla alınan parazitler çoğalarak kan ve lenf yolu ile beyin, akciğer, karaciğer ve plasenta gibi yerlere ulaşabilmektedir. 

kopek-agzi.jpg


14. Aşırı Zayıflık

Mide ve bağırsakların aşırı dolu olması, yabancı cisim yutma, tümör, korku gibi durumlar nedeni ile ortaya çıkabiken iştah kaybı, özen gösterilmesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı zayıflık, halsizlik, kas kaybı, anemi gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Veteriner hekim kontrolünde dengeli beslenme, vitamin ve mineral takviyesi yapılması gerekmektedir. 

asiri-zayiflik.jpg


15. Raşitizm 

Köpeklerde raşitizm gelişim sürecinde daha fazla rastlanan bir kemik rahatsızlığıdır. Köpeğin yaşam kalitesini bozmaktadır. Kemik gelişimindeki aksaklığa dayalı olarak ya da daha sonraları ortaya çıkabilen bu hastalığın ilerleyen safhalarında köpeğin kemiklerinde gözle görülür deformeler, eğrilik problemleri, hatta kemiklerin güçsüz ve kolaylıkla kırılabilir bir hale gelmesi gözlemlenebilir.

rasitizm-004.jpg

Önerilen İçerik; Yavru Köpek Bakımı & Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
11
23
444
61
66
104
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.