Köpek Saldırılarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Köpek Saldırılarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?
01.08.201514:29

Zaman zaman insanlar köpek saldırısına uğramaktadırlar. Bu saldırıların boyutları bazen çok ağır olduğu gibi bazen küçük müdahalelerle kontrol altına alınabilir. Köpek saldırısına maruz kalanlara nasıl ilk yardım uygulanır?

Haber güncelleme tarihi 11.02.2019 15:44

Köpek Isırmasında Nasıl İlk Yardım Yapılmalıdır?

İnsanların en yakın dostu olarak bilinen köpekler bazen o kadar da masum olamayabiliyor. Her yıl içgüdülerini frenleyemeyerek insanlara saldıran köpekler yüzlerce kişinin yaralanmasına hatta hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor. Ara sıra köpekler nedeni açıklanamayacak bir şekilde sahibine dahi düşmanca tavırlar sergileyebiliyor. Günlük yaşamınızda en çok rastlayabileceğiniz olaylardan birisi köpek ısırmasıdır. Peki, köpek ısırmalarında ilk yardım nasıl yapılmalı?

kopek-isirmasi.jpg


Köpek Saldırısı Esnasında Yapılması Gerekenler

  • Öncelikle panik olmamaya çalışın ki, köpek sizden korkup size zarar vermek istemesin. Eğer bağırırsanız ya da koşarsanız köpek kendini daha güvende hissedebilir ya da kendisini tehdit altında hissedebilir. Bu da size saldırma ihtimalini kuvvetlendirir. 
  • Ayaklarınızla köpeği tekmelemeye çalışmayın çünkü köpek bunu da tehdit olarak algılayacaktır. 
  • Koşarak kaçmayı denemeyin, çünkü köpeğin isteği sadece oyun oynamak olabilir ama koşmanız saldırmasına yol açabilir.
  • Köpekle göz kontağı kurmaktan kaçınarak geri çekilmesini söyleyin. Güçlü, derin, otoriter ve kendinden emin bir sesle “ Geri Çekil “ diye emir verin.
  • Eğer yanınızda biber gazı spreyi varsa köpeğin yüzüne sıkmaya başlayın ve köpek durana kadar sıkmaya devam edin.
  • Eğer elinizde bir sopa varsa bununla köpeğe vurabilirsiniz. Ancak köpeğin kafasının üstüne vurmayın, çünkü köpeklerin kafatasları oldukça sağlamdır ve bu hareket onları daha çok sinirlendirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Elbette kimse bir hayvana zarar vermek istemez ancak burada sizin de hayatınızın tehlike altında olduğunu unutmamanız gerekmektedir.
  • Köpek saldırısı ardından ilgili birimleri arayın ve köpeğin başkalarını da ısırmasına engel olun. 
  • Çocuklara şunu öğretin: “ Agresif bir köpekten asla kaçma, ağaç ya da kütük ol“.

kopek-saldirisi-esnasinda-yapilmasi-gerekenler.jpg


Köpek Saldırısına Uğrayan Kişiye İlk Yardım 

Öncelikle saldırıya uğrayan bireyi sakinleştirmeniz ve güvende olduğunu hissettirmeniz gerekir çünkü köpek saldırısından yara alan kişi şok geçiriyor olabilir. Daha sonra köpeğin diş geçirdiği bölgeler saptanmalı ve en kısa sürede su ve sabun vasıtasıyla iyice arındırılmalıdır. Yara alan yerler temizlendikten sonra yine temiz bir bezle sarılmalıdır. Kanama varsa bir havluyla pres yapılarak durdurulmalıdır. Saldırıya uğrayan bireyin kalp atışları kontrol edilmeli ve onunla diyalog kesilmemelidir. Bu işlemleri uygularken bulduğunuz boşlukta 112’yi arayarak yardım isteyin.

kuduz-asisi.jpg


Kuduz Aşısı Şart

Kişiyi ısıran köpek kuduz riski taşımasa da saldırıya uğrayan birey kuduz aşısı olmalıdır. Bunun sebebi ise çoğu hayvanın yaşadığı alanların bakteri ve mikropların kol gezdiği yerler olmasıdır. Yalnız hayvan saldırılarında en riskli hadise kuduz riskidir. Kuduz hücreleri hayvanların tükürüklerinde bulunur ve ısırmayla net bir şekilde saldırıya uğrayanlara geçebilir. Bu sebeple bu tip olayların ardından kesinlikle kuduz aşısı yaptırılmalıdır. Beklenmedik saldırganlık eğilimi sergileyen köpekler için kesinlikle veteriner hekime müracaat edilmeli ve aşıları kontrol edilmelidir.

kuduz-asisi-001.jpg

Önerilen İçerik;
 Kuduz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
6
24
6
7
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.