Köpek Hastalıkları

Köpek Hastalıkları
19.12.201517:31

Köpek besleyenlerin bilmesi gereken, köpeklerde görülen rahatsızlıkları ve nedenlerini sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:11

Köpekler Görülen Hastalık Belirtileri ve Tedavileri

Tüm köpekler yaşamları boyunca çeşitli enfeksiyonlara maruz kalmaktadır. Annelerinden aldıkları antikorların sona ermesi ile birlikte vücutları çeşitli enfeksiyonlara karşı zayıf hale gelmektedir. Bu nedenle çeşitli enfeksiyonlardan korunmaları için viral ve bakteriyel aşıları tamamlanmış olmaları gerekir. 

 

Köpeklerde Göz ve Kulak Hastalıkları

Konjonktivit İltihabı: Bu iltihabın başlamasının sebebi genel olarak polenler, dolaşma ve koklama sırasında göze temas eden otlar, virüsler, bakteriler ve mantarlar sayılabilmektedir. Başlangıçta hafif pembelik ve damarların belirginleşmesi ile kendini göstermektedir. Hafif şeffaf bir akıntı da görülmektedir. 

Hemen tedaviye başlanmaz ise bu akıntı koyulaşır ve iltihaplı bir hal alır. Işığa karşı aşırı hassasiyet görülmeye başmar. Bu rahatsızlık sırasında göz çevresinin temiz tutulması çok önemlidir. İnsana yada diğer hayvanlara bulaşma olasılığı yoktur. Ancak belirtiler görüldüğünde derhal veteriner hekime başvurmak gerekmektedir. 

 

Kornea Yaralanmaları: Özellikle kedi tırmalaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kazalar, çarpma ve gözü kaşımak amacıyla sürtme gibi nedenlerle yüzeysel yada derin ciddi doku kayıplı yaralar oluşabilmektedir.

Genel olarak yüzeysel yaralanmalar hafif yaş akıntısı ile, derin yaralanmalar ise gözde şişkinlik, yoğun akıntı ile kendini göstermektedir. İlerlediği durumlarda görme kaybına kadar varan durumlar oluşmaktadır. Fark edildiğinde hemen veteriner hekime başvurmak gerekmektedir. 

 

Köpeklerde Görülen Rahatsızlıklar

 

Katarakt: Genellikle yaşı ilerlemiş hayvanlarda görülmektedir. Ancak bazı ırklarda her yaşta da görülebilir. Çünkü bazı köpek ırkları katarakta daha hassastır. Değişik formlarda ortaya çıkabilen katarakt, çoğunlukla 6-7 yaşlarında başlamaktadır. Kataraktın ortaya çıkış nedenlerinden diğeri de şeker hastalığı ve travmalar olabilmektedir.

Katarakt konusunda hassas olan ırklar Chow chow, Yorshire terrier, Doberman, Pekingese söylenebilmektedir. Gözde belirgin bir matlaşma farkedildiğinde veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

 

Kulak Mantarı: Özellikle yüzmeyi ve banyo yapmayı seven köpeklerde bu aktvitelerden sonra kulak kanalı iyice temizlenmez ise ortaya çıkmaktadır. Daha çok büyük, uzun kulaklı köpeklerde görülmektedir.

Özellikle Cocker, Beagle gibi köpek cinslerinde görülebilmektedir. Aşırı kulak kaşıntısı ile kendini göstermektedir. Bu belirtiler görüldüğünde veteriner hekime başvurmak gerekmektedir. Veteriner tarafından yapılan ilaçlı kulak temizliğinin ardından lokal olarak kullanılacak ilaçlar bu rahatsızlığa kesin çözüm getirmektedir.

 

Sağırlık: Bu hastalık doğum sırasında oluşabileceği gibi sonradan enfeksiyonlar nedeni ile de oluşabilmektedir. Seslere ve uyarılara karşı tepkisizlik ile kendini göstermektedir. Doğumsal olmayan sağırlıklarda düzenli bakım ve temizleme ile ortadan kaldırılabilmektedir. Doğumsal olan sağırlıkta ise yapılabilecek bir tedavi bulunmamaktadır. 

 

Orta kulak İltihabı: Köpekleri dolaştırırken kulak içine kaçabilecek pisipisi otu, bu rahatsızlığın oluşmasında en büyük etkendir. Bunun dışında kulak içinde oluşacak enfeksiyonların ilerlemesi nedeni ile de görülebilmektedir. 

Bu rahatsızlığın görüldüğü köpekler çevreye ilgisizlik, başı öne eğerek yürüme, kulağını elletmeme gibi belirtiler görülmektedir. İlerlediği taktirde kokulu ve iltihaplı bi sıvı görülmektedir. Vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmak gerekir. 

 

Köpeklerde Efeksiyonlar

Toksoplazma: Hastalık özellikle oral yoldan buluşabilmektedir. Oral yolla alınan parazitler çoğalarak kan ve lenf yolu ile beyin, akciğer, karaciğer ve plasenta gibi yerlere ulaşabilmektedir. 

İştahsızlık, yüksek ateş, solunumda zorlanma, felç gibi belirtileri vardır. Her yaştaki köpeklerde görülebilen bu rahatsızlık, hamilelikte yavru atmaya kadar gidebilmektedir. Köpeklerinizi bu enfeksiyondan korumak için çiğ ya da az pişmiş et verilmemesine özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca veteriner hekim tarafından düzenli kontroller ile parazit aşılarının yapılması gerekmektedir.

 

Köpeklerde Görülen Enfeksiyonlar

 

Kisthiydatik: Sakatat gibi gıdalardan bulabilen bu rahatsızlık Echinocock denilen parazit nedeniyle oluşmaktadır. Kisthiydatik rahatsızlığı olan köpeklerde belirgin sorunlar görülmemekle birlikte dışkılamada halka yada yumurta şeklinde belirtiler görülebilmektedir.

Bu parazit insanlara da buluşabilmektedir. İyi yıkanmamış olan meyve ve sebzeler nedeniyle de oluşabilen bu rahatsızlıktan korunmak için köpeklerin düzenli parazit kontrollerinin yapılması gerekir.

 

Köpeklerde Deri Hastalıkları

Egzama: Egzamanın oluşmasının nedeni hem iç hem de dış faktörler rol oynamaktadır. İç nedenler arasında, düşük kaliteli mamalar ile beslenme, sarılık, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi nedenler sayılabilmektedir. Dış etkenler ise, tüylerin ıslak kalması, kirli ve bakımsız tüyler, hayvanların uygun olmayan şampuanlar ile yıkanması gibi nedenler bulunmaktadır. 

En çok görülen belirtisi kaşıntı ve kızarıklıktır. Daha sonra bu kaşıntıya ek olarak tüy dökülmesi ve ilerleyen durumlarda iltihaplı ve kokulu akıntılar görülebilmektedir. Bu rahatsızlığı önlemek için dış parazit tedavilerinin düzenli yapılması, dengeli beslenmesi ve tüy bakımının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Hastalığın oluşması halinde veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

 

Köpeklerde Görülebilen Deri Hastalıkları

 

Mantar: Genellikle genç yaştaki köpeklerde görülen bu rahatsızlık, hijyen kurallarına dikkat edilmediği taktirde diğer hayvanlardan bulaşabilmektedir. Kulak, kuyruk gibi bölgelerde tüylerin dairesel olarak olarak dökülmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bilinenin aksine ağır kaşıntı olarak kendini göstermemektedir. Veteriner hekim tarafından laboratuar tetkikleri sonucu teşhis konularak müdahale edilmesi gerekmektedir.

 

Uyuz: Sağlıklı hayvan derisinde bekler durumda bulunan bu parazit, kötü bakım şartları, sıcak, kalitesiz besin gibi etkenler sonucu ortaya çıkmaktadır. Taşma, tarama fırçası gibi ortak kullanım eşyaları ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. 

Kırmızı, üzeri pullu, içi kanlı ve kabarık noktalar halinde görülmektedir. İnsanlara da bulaşabilen bu rahatsızlığın tanısı, laboratuar tetkikleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Veteriner hekim tarafından en kısa sürede tedavisinin yapılması gerekir. 

 

Köpeklerde Beslenme Hastalıkları

Aşırı Şişmanlık: Yaş, ırk ve cinsiyet özelliklerine göre veteriner hekimlerinden öğrenebileceğiniz aşırı şişmanlık tanısı konabilmektedir. Bu rahatsızlığın oluşmasındaki en büyük neden düzensiz beslenme ve hareketsizliktir. Bunun yanı sıra yaşlılık, kısırlaştırma, stres gibi faktörler nedeni ile de görülebilmektedir. 

İlk olarak karın bölgesindeki aşırı yağlanma ile kendini göstermektedir. Kalp rahatsızlığı, şeker, kabızlık, hareket kaybı gibi olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Düzenli hekim kontrolünde olan köpeklerde daha az görülen bir rahatsızlıktır. Prescription mama kullanımı ve düzenli veteriner hekim gözetimi ile kontrol edilebilir bir durumdur.

 

Köpeklerde Görülen Beslenme Rahatsızlıkları

 

Aşırı Zayıflık: Mide ve bağırsakların aşırı dolu olması, yabancı cisim yutma, tümör, korku gibi durumlar nedeni ile ortaya çıkabiken iştah kaybı, özen gösterilmesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı zayıflık, halsizlik, kas kaybı, anemi gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Veteriner hekim kontrolünde dengeli beslenme, vitamin ve mineral takviyesi yapılması gerekmektedir. 

 

Kemik Gelişim Bozukluğu: Genellikle büyük köpek ırklarında görülen bu rahatsızlık bilinçsiz ve aşırı beslenme sonucu ileriki yaşam sürecini etkileyen durumlardan biridir. Veteriner hekim kontrolünde besin diyeti ile erken dönemde alınacak tedbirler ile kontrol edilebilmektedir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.