Konjonktivit Nedir, Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Konjonktivit Nedir, Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?
05.06.201514:18

Gözleriniz sürekli kaşınıyor ve göz kapaklarınız şişiyorsa Konjonktivit hastalığına sahip olabilirsiniz. Peki konjonkivit hastalığı nedir, kimde görülür?

Haber güncelleme tarihi 06.08.2022 19:14

Genel olarak göz iltihaplanması sonucu oluşan Konjonktivit hastalığı, çoğu insanda rastlanmaktadır. Kişinin gözüne el yoluyla veya hava yoluyla bulaşan mikropların meydana getirdiği çeşitli rahatsızlıkların çözümünü sizler için araştırdık.

Konjonktivit Nedir?

Konjonktivit Hastalığı

Bulaşıcı bir hastalık olan konjonktivit, genel olarak yaygın bir enfeksiyon sonucunda ya da alerjik durumlarda oluşur. Konjonktivitin diğer ismi "göz iltihaplanması" halk tarafından bilinen adıdır. Gözün beyaz kısmının üzerinde kaplı olan konjonktiva adı verilen tabaka gözü nemlendiren maddeler salgılamaktadır. Bu tabakada oluşan kızarıklık, iltihaplanma ve damarların belirginleşmesi durumuna konjonktivit denmektedir. Kesin teşhis hekim tarafından belirlenir.

Konjonktivit Çeşitleri Nelerdir?

Gözde bulunan tabakanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan Konjonkvitit, çoğunlukla göze bulaşan mikroplar nedeniyle meydana gelen bir olaydır. Konlonktivit'in bir çok çeşidi bulunmaktadır. İşte Konjonktivit çeşitleri;

1. Bakteriyel Konjonktivit

Konjonktivit Hastalığı

Göz kapağında şişkinlik, sarımsı yeşil renkte akıntı, gözde kızarıklık ve ağrı ile kendini göstermektedir. Bazı durumlarda kornea iltihaptan etkilenerek görme bozukluğuna yol açabilir. Bu durumlarda çocukların kalabalık ortamlardan uzak durması uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Rahatsızlığın şiddeti yaşla orantılı olmakla birlikte tedavi yöntemi hekim tarafından belirlenmektedir.

2. Adenoviral Konjonktivit

Konjonktivit Hastalığı

Bakteriyel konjonktivitin aksine antibiyotik tedavisi etki etmemekle birlikte karşı tarafa bulaşma riski daha fazladır. Hastaların çoğunluğunda iki gözde ağrı, şişkinlik ve kızarıklık görülmektedir. Gözde çapaklanmayla birlikte sulanma ve batma hissine sıklıkla rastlanır. Çene altında lenf bezlerinize dokunduğunuzda ağrı hissediyorsanız adenoviral konjonktivit bulunma olasılığı yüksektir. Bu rahatsızlık kornea ve göz zarlarını olumsuz yönde etkilediğinden mutlaka bir uzmana başvurmak gereklidir.

3. Herpes Simpleks Konjonktiviti Ve Keratiti

Konjonktivit Hastalığı

Herpes simpleks, dudaklarda uçuğa neden olan virüsün adıdır. Bastırılmış stres ve üzüntü gibi durumlarda vücudun güçsüz ve savunmasız kalmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu konjonktivit tipi gözde lekeler bırakarak görmeyi etkiler. Yılda birkaç kez aynı gözde tekrar ediyor ve 1 haftadan uzun sürüyorsa herpes simpleks konjonktivitten şüphelenerek bir uzmana başvurmalısınız.

4. Alerjik Konjonktivit

Konjonktivit Hastalığı

Genellikle yaz aylarında rastlanılan polen alerjisi, çiçek tozları,hayvan tüyü ve ev tozu gibi durumlarda ortaya çıkan; gözde yanma, kızarıklık, sulanma ve kaşıntı olan bir göz hastalığıdır. Bu gibi durumlara hapşırma ve burun akıntısı da eşlik edebilir.

Konjonktivit Nasıl Tedavi Edilir?

Konjonktivit Hastalığı

Konjonktivit tedavisinde geç kalmamak oldukça önemlidir. Genellikte göz damlası, antibiyojik kullanmak birçok çeşidi olan konjonktivitte, gözde leke kalmaması için yeterli değildir. Bu nedenle erkenden teşhis konulması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda bir an önce uzman bir hekime başvurmanız önemlidir.

Konjonktivit Belirtileri Nelerdir?

Konjonktivit Hastalığı

Günümüzde göz iltihaplanması sonucu meydana gelen bir hastalık olan konjonktivit hastalığı sık rastlanan bir hastalık değildir. Konhonktivit hastalığı, yanma kızarıklık kaşıntı, batma, gözde aşırı sulanma, göz kapaklarında şişkinlik ve gözde aşırı çapaklanma gibi çeşitli belirtilere sahiptir.

Konjonktivit Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Konjonktivit Hastalığı

Konkonktivit olanların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Toplum içinde başkalarıyla yakın temasta bulunmamak, elleri sık sık yıkamak ve elleri hijyenik tutmak, aile içinde, dışarıda başkalarıyla eşyalarınızı paylaşmamak, evde yüz havlusunu ayırmak hatta tek sefer kullanımlık kağıt havlu kullanımına özen göstermek, lens kullanıyorsanız, lens kullanımına bir süre ara vermek veya lensler her takıp çıkarmada özenle temizlenerek losyonu değiştirmek dikkat etmeniz gereken şeylerdir. Gözlerinizi sık sık ovuşturmamalı, makyaj malzemelerinizi başkasıyla paylaşmamalısınız.

İlginizi Çekebilir
Çocuklarda Sık Görülen Göz Rahatsızlıkları

Konjonktivit bulaşıcı mıdır?

Konkonktivit hastalığının belirtilerini ciddi bir şekilde hissediyorsanız aile bireylerinizden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu hastalık öksürme veya hapşırma ile bile bulaşabilen ciddi bir hastalıktır. Eşyalara temas etmek dahi başkasına bulaşmasına neden olabilir.

Konjonktivit tedavisi olunmazsa ne olur?

Hasta doktor tarafından konjonktivit hastalığı teşhisi konulmasına rağmen tedaviyi kabul etmiyorsa kalıcı göz hasarlarına maruz kalabilir. Bulaşıcılığı yüksek bir hastalık olduğundan dolayı direkt olarak tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği taktirde körlüğe kadar yolu vardır.

Konktivit hastalığı nedenleri nelerdir?

Üst solunum enfeksiyonu geçirmek, enfeksiyonlu kişilerin yüzdüğü havuzda yüzmek, kirli ellerle göz teması, kontakt lens altına kaçan tozları solüsyonlamamak, gözyaşı yetersizliği, göze kimyasal madde sıçraması, sigara dumanlı ortamlar ve rüzgara ya da güneşe fazla maruz kalma gibi nedenler konktivit hastalığına neden olmaktadır.

Konjonktivit bulaşması nasıl önlenir?

Konjonktivit bulaşmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkamayı unutmayın, gözlerinizi ovalamaktan kaçının, başkasının havlusunu, yastığını veya makyaj malzemesini kullanmayın. Ayrıca gözleriniz düzelene kadar lens takımından kaçının ve havlularını sık sık değiştirin.

Konjonktivite ne iyi gelir?

Konjoktivite iyi gelen göz damlaları vardır. Kaşıntı ve kızarıklığın ortadan kaldırılmasını sağlayan göz damlası tahrişe de iyi gelmektedir. Suni gözyaşı damlaları ile tedavi edilip, göz yüzeyinin nemlendirilmesine yardımcı olur.

Gözde konjonktivit kaç günde geçer?

Gözde oluşan konjonktivit hastalığı doğru tedavi yapıldığı zaman ortalama 4 ile 5 gün arasında etkisini kaybeder. Kronik olarak devam eden, ara ara ortaya çıkan konjonktivitler ise 3 haftadan uzun sürebilmektedir. Konjonktivit belirtisi olan hastanın en kısa sürede doktoruna başvurması da tedavi sürecinin hızlanmasında etkilidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
85
3
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.