Konjonktivit Hastalığı Nedir?

Konjonktivit Hastalığı Nedir?
05.06.201514:18

Gözleriniz sürekli kaşınıyor ve göz kapaklarınız şişiyorsa Konjonktivit hastalığına sahip olabilirsiniz. Peki konjonkivit hastalığı nedir? Kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir? Bu içeriğmizde sizler için Konjonkvitit hastalığını araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 07.02.2019 12:40

Genel olarak göz iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olan Konjonktivit hastalığı, çoğu insanda rastlanan bir hastalıktır. Kişinin gözüne el yoluyla veya hava yoluyla bulaşan mikropların meydana getirdiği çeşitli rahatsızlıkların çözümünü sizler için araştırdık. Bu içeriğimizde Konjonktivit nedir?Konjonktivit tedavisi nedir?, Konjonktivit belirtileri, Konjonktivit hastalığı ne kadar sürede iyileşir, Konjonktivit çeşitleri nelerdir? hakkında bilgileri derledik;

Konjonktivit nedir


Konjonktivit Nedir?

Bulaşıcı bir hastalık olan konjonktivit genel olarak yaygın bir enfeksiyon sonucunda ya da alerjik durumlarda oluşur. Konjonktivitin diğer ismi ‘göz iltihaplanması’ halk tarafından bilinen adıdır. Gözün beyaz kısmının üzerinde kaplı olan konjonktiva adı verilen tabaka gözü nemlendiren maddeler salgılamaktadır. Bu tabakada oluşan kızarıklık, iltihaplanma ve damarların belirginleşmesi durumuna konjonktivit denmektedir. Kesin teşhis hekim tarafından belirlenir.

Konjonktivit


Konjonktivit Çeşitleri Nelerdir?

Gözde bulunan tabakanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan Konjonkvitit, çoğunlukla göze bulaşan mikroplar nedeniyle meydana gelen bir olaydır. Konlonktivit'in bir çok çeşidi bulunmaktadır. İşte Konjonktivit çeşitleri;


1. Bakteriyel Konjonktivit

Göz kapağında şişkinlik, sarımsı yeşil renkte akıntı, gözde kızarıklık ve ağrı ile kendini göstermektedir. Bazı durumlarda kornea iltihaptan etkilenerek görme bozukluğuna yol açabilir. Bu durumlarda çocukların kalabalık ortamlardan uzak durması uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Rahatsızlığın şiddeti yaşla orantılı olmakla birlikte tedavi yöntemi hekim tarafından belirlenmektedir.

Bakteriyel Konjonktivit


2. Adenoviral Konjonktivit

Bakteriyel konjonktivitin aksine antibiyotik tedavisi etki etmemekle birlikte karşı tarafa bulaşma riski daha fazladır. Hastaların çoğunluğunda iki gözde ağrı, şişkinlik ve kızarıklık görülmektedir. Gözde çapaklanmayla birlikte sulanma ve batma hissine sıklıkla rastlanır. Çene altında lenf bezlerinize dokunduğunuzda ağrı hissediyorsanız adenoviral konjonktivit bulunma olasılığı yüksektir. Bu rahatsızlık kornea ve göz zarlarını olumsuz yönde etkilediğinden mutlaka bir uzmana başvurmak gereklidir.

Adenoviral Konjonktivit


3. Herpes Simpleks Konjonktiviti Ve Keratiti

Herpes simpleks, dudaklarda uçuğa neden olan virüsün adıdır. Bastırılmış stres ve üzüntü gibi durumlarda vücudun güçsüz ve savunmasız kalmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu konjonktivit tipi gözde lekeler bırakarak görmeyi etkiler. Yılda birkaç kez aynı gözde tekrar ediyor ve 1 haftadan uzun sürüyorsa herpes simpleks konjonktivitten şüphelenerek bir uzmana başvurmalısınız.

Herpes Simpleks Konjonktiviti


4. Alerjik Konjonktivit

Genellikle yaz aylarında rastlanılan polen alerjisi, çiçek tozları,hayvan tüyü ve ev tozu gibi durumlarda ortaya çıkan; gözde yanma, kızarıklık, sulanma ve kaşıntı olan bir göz hastalığıdır. Bu gibi durumlara hapşırma ve burun akıntısı da eşlik edebilir.

Alerjik Konjonktivit


Konjonktivit Nasıl Tedavi Edilir?

Konjonktivit tedavisinde geç kalmamak oldukça önemlidir. Genellikte göz damlası, antibiyojik kullanmak birçok çeşidi olan konjonktivitte, gözde leke kalmaması için yeterli değildir. Bu nedenle erkenden teşhis konulması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda bir an önce uzman bir hekime başvurmanız önemlidir.

konjonktivit-tedavi-.jpg


Konjonktivit Belirtileri

 • Yanma
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Batma
 • Gözde Aşırı Sulanma
 • Göz Kapaklarında Şişkinlik
 • Göz de Aşırı Çapaklanma

Günümüzde göz iltihaplanması sonucu meydana gelen bir hastalık olan konjonktivit hastalığı sık rastlanan bir hastalık değildir. Konhonktivit hastalığı, yanma kızarıklık kaşıntı, batma, gözde aşırı sulanma, göz kapaklarında şişkinlik ve gözde aşırı çapaklanma gibi çeşitli belirtilere sahiptir.

Konjonktivit Belirtileri


Konjonktivit Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Toplum içinde başkalarıyla yakın temasta bulunmamak.
 • Elleri sık sık yıkamak ve elleri hijyenik tutmak.
 • Aile içinde ve dışarıda başkalarıyla eşyalarınızı paylaşmamak.
 • Evde, el ve yüz havlunuzu ayırınız, hatta tek sefer kullanımlık kağıt havlu kullanımına özen göstermelidir.
 • Lens kullanıyorsanız, lens kullanımına bir süre ara verilmeli veya lensler her takıp çıkarmada özenle temizlenerek losyonu değiştirilmelidir.
 • Gözler sık sık ovuşturulmamalı.
 • Kişi makyaj malzemesini veya özel bakım ürünlerini başkalarıyla paylaşmamaya özen göstermeli.

lens-kullanimi.JPG

Önerilen İçerik: Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
85
3
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.