Konfederasyon ve Federasyon Arasındaki Farklar

Konfederasyon ve Federasyon Arasındaki Farklar
27.06.201511:11

Birleşik ya da karma devlet çeşitlerinin içinde bulunan, devlet toplulukları olan konfederasyon ve federasyon kavramları ne ifade ediyor, federasyon ve konfederasyonun arasındaki farklar nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 14:31

Devlet toplulukları içinde yer alan iki oluşum olan konfederasyon ve federasyon sistemleri  özellikle Avrupa ve Amerika kıtasında karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin devlet şekline bakacak olursak, Türkiye üniter devlettir yani bir tek devletten oluşur.

KONFEDERASYON

Bağımsız kuruluşların ya da kurumların bir araya gelerek, egemenliklerini korumak şartıyla, ortak sınır ve menfaat sağlamak amacıyla antlaşmalar sonucu kurulan topluluklardır. Konfederasyonda, kurum ve kuruluşlar belli bir amaç doğrultusunda bir araya gelmişlerdir. Ve bunların birlikteliği ancak bir birlerine bağları devam ettikçe sürer. Dünyada konfederasyon örneği; 1951 yılında oluşan Avrupa Birliği

FEDERASYON

Federal devletler kendi yetki alanlarına giren konularda nihai kararlar alma yetkisine sahiptirler. Kamusal faaliyetleri iki alanda kümelenir;

Dış ilişkiler, ulusal savunma, merkez bankası işlemlerinin niteliği gereği olsun bütününü ulusal ölçekte yürütülür.

Eğitim, sağlık, kültür gibi faaliyetlerini her birime özgün koşullarına göre farklı şekillerde yerine getirir.

Federal devlette, federe birimlerin yetki alanına giren konularda yalnızca devletlerin halklarının iradesi dikkate alınır. Tüm ulusu ilgilendiren bu nedenle federal devletin yetkisine giren konularda hem tüm halkı hem federe birimlerin halklarının iradelerini göz önünde tutulur. Bu nedenle uyuşulmadan olumlu bir işlem gerçekleştirilemez.  Federasyon sistemi, ABD, Almanya, İsviçre ve Belçika’da uygulanıyor.

Federasyon ve Konfederasyon Arasındaki Farklar

  1. Konfederasyon uluslar arası anlaşmayla kurulurken federasyon ise anayasayla kuruluyor.
  2. Konfederasyonda üye devletler arasındaki bağ akdi, federasyonda anayasal niteliğe sahiptir.
  3. Konfederasyonda üye devletlerin üyelikten çıkarabilme hakkı varken; federasyonda bu söz konusu değildir.
  4. Konfederasyonda üye devletlerin uluslar arası egemenlik haklarına müdahale edilmezken, Federasyonda ise yetki bazı federal devletlere verilmiştir.
  5. Dış ilişkilerde konfederasyonda üye devletler bağımsız iken federasyonda ise federal devletler ise birbirlerine bağlıdır.
  6. Konfederasyonda zorlama gibi bir tutum yokken federasyonda ise bu vardır.
  7. Konfederasyonda yalnızca üye devletlerin vatandaşlığı varken federasyonda iki tür vatandaşlık vardır. Federal vatandaşlık ve federe vatandaşlık.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
241
43
66
34
516
40
2553
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.