Komünizm Nedir?

Komünizm Nedir?
02.09.201514:25

Komünizm kavramı günümüzde oldukça fazla kullanılıyor. Peki komünizm tam olarak nedir, komünizmin gelişim nasıl olmuş ve düşünce akımları nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 10:34

Komünizm, toplumsal örgütlenmenin gerekliliğini, bütün sistemlerin ve malların ortak mülkiyete dayalı olan bir politik harekettir. Ortakçılık olarak bilinen bu hareket, sadece üretim ürünlerinin ortaklığına dayalı olan sosyalizm ile ayırt etmek gerekir. Çoğunlukla komünizm ve sosyalizm birbiriyle aynı sayılır ancak aynı değildir; ikisinin arasında farklılıklar vardır. Sitemizde bulunan "sosyalizmin ve komünizmin arasındaki farklar" adlı yazıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyıldan itibaren dünya siyasetinde büyük güçler haline gelen modern komünizm, Karl Marks’ın kaleme aldığı Kominist Parti Manifestosu ile birlikte gündeme gelmiştir.

Kominist sisteme göre; özel mülkiyete dayalı kapitalist sistem yerine, sınıfsız ortak mülkiyete dayalı bir toplumun oluşması gerekiyor. Sınıfsızlığın esas alındığı bu toplumda herkes eşit haklara sahiptir.

Bu sisteme eleştiriler şu yöndedir; bireylerin eşit olması, ütopya olarak atfedilir ve zorla yaşanmaya çalışılması ile birlikte kaos ortamına yol açacağı inanılır.

Tarih sahnelerine baktığımız zaman, komünizme dayalı devletler ve topluluklar var olmuştur. Paris Komünü, kominist  sistem yaşayabilen ilk topluluktur. Bunun dışında Ukrayna ve İspanya’da da iç savaş dönemlerinde kominist hareketle şekillenen yapılar kurulmuş ve bu kominist toplulukların yaşayışı 4 yıl sürmüştür.

 

Komünizmi Savunan Akımlar;

komünizm

Bu akımlar arasındaki en yaygın olanları Leninizm (Marksizm- Leninizm)’dir. Marksizm Leninizm’e göre komünizme giden süreci bu şekilde tanımlamışlardır; ilk öncelikle burjivazi ortadan kalkması sağlayacak olan işçi sınıfı rejim başlatacak ve ardından da komünizmin hazırlayıcısı olan sosyalizm aşamasına geçilir. Marksist kurama göre de son aşama komünizm gerçekleşecek ve devlet yapılanmaları ortadan kalkacaktır.

 

Anarşist Komünizm Nedir?

Kominist akımın diğer bir çeşidi de anarşist komünizmdir. Anarşizmin bireyci ve kolektif akımlardan ayrılan anarşist komünizm fikri, komünizme devlet aygıtı ele geçirerek geçilebileceğini reddederek bunu savunan Marksizm’i eleştirir. Dünyadaki eşitlik, komünler içinde serbestçe örgütlenmiş ve federasyon halinde olan üretim birliklerinin kolektif mülkiyetin ve emeğin kendiliğinden örgütlenmesiyle gerçekleşmek zorundadır. Anarşist Komünizm, devletin kapitalizm için bir kılıf olduğunu ve bu yüzdende sınıfsız bir topluma gidilecek süreçte diktatörlük, devlet kapitalizm gibi toplum üzerinde iktidarlara yol açacağını düşünür.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2428
3036
923
213
206
657
895
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.