"Komisyona Doğrudan İfade Vermeliydi"

"Komisyona Doğrudan İfade Vermeliydi"
31.05.201717:05

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna verdiği cevapla alakalı konuştu.

Haber güncelleme tarihi 31.05.2017 18:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna verdiği cevaba dair, “Genelkurmay Başkanı'nın doğrudan gidip ifade vermesi gerekirdi. Çünkü tek taraflı sorularla değil, bir diyalog halinde canlı soruları sorup cevabının alınması gerekirdi. 8 sayfa açıklama, dişe dokunur bir şey yok, ciddi bir şey yok. Böyle bir ciddi olayda verilebilecek en gayriciddi cevaplardır" açıklamasını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı,  yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan'ın girişiminde gerçekleşen basın toplantısında MYK’nın gündemi açıklandı. 

Afganistan Kabil’den terör saldırısı haberiyle konuşma girişi yapan Tezcan, “Çok sayıda hayatını kaybeden ve yaralı kişi var. Bu acı haber nedeniyle bir kere daha öncelikle terörü lanetliyoruz. Teröre karşı bir kere daha birlikte olma gerekliliğini acı ve yakıcı bir şekilde görüyoruz, anlıyoruz. Terör bir insanlık suçudur. Saldırıyı yapanları, destek verenleri ve teröre şu veya bu şekilde destek verenleri kınıyoruz" diye konuştu.

“GEZİ GENÇLİĞİ DE DARBELERE KARŞI DURMUŞTUR"

4. yıl dönümünde olduğumuz Gezi olayları hakkında konuşan Tezcan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gezi direnişinin 4. yıl dönümü. Gezi direnişini özellikle ısrarla ve altını çizerek vurguluyorum. Çünkü Gezi'yi itibarsızlaştırmak ve Gezi üzerinden darbe tarif etme niyetlerinin özellikle OHAL koşulları altında son dönemde revaçta olmaya başladığını hissetmeye başladık. Gezi direnişinden sadece direnişi yapanlar değil, toplum değil, iktidarların da özellikle ders alması gerekir. Zorbalıkla, baskı ve zulümle toplumları uzun süre baskı altına alamazsınız, Gezi direnişinin en önemli mesajlarından birisidir. Gezi direnişinin 4. yıl dönümünde ilginçtir AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan'ın, Ensar Vakfında yaptığı konuşma tam da bu noktada yaşam tarzı farklılıkları üzerinden gençleri kamplaştırmanın bir yeni adımıdır. 

Sayın Erdoğan’ın ayrıştırma, kamplaştırma dili artarak devam ediyor. Bu konuşmada özellikle Gezi gençliğiyle 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele eden gençlerimiz karşı karşıya getirilmek isteniyor. Gezi gençliği ile 15 Temmuz gençliği arasında bir çatışma ve kavga teşvik ve tahrik edilmiştir. Gençler bizzat devletin en tepesindeki kişinin ağzından iki karşı kampa bölünmek istenmiştir. Oysa Gezi gençliği de bizimdir, 15 Temmuz gençliği de bizimdir. Gezi gençliği de demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmıştır, 15 Temmuz gençliği de demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmıştır. Gezi gençliği de darbelere karşı durmuştur, 15 Temmuz gençliği de darbelere karşı durmuştur. Aklınızı başınıza alın, ülkenin gençlerini böyle yapay eksenlerde ayırmaya çalışmak yeni bir çatışmanın kapısını açar. Biz gençlerin çatıştığı değil, kucaklaştığı bir ülke istiyoruz”

“AK PARTİ'NİN FETÖ İLE İTTİFAKINI UNUTTURMA RAPORUDUR"

Darbe Komisyonunun ön rapor açıklamasıyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Tezcan, “Önümüzdeki haftada komisyon üyesi arkadaşlarımız ayrıntılı olarak kendi raporlarını, açıklamalarını kamuoyuyla paylaşacaklar. MYK’da bu çerçevedeki süreci değerlendirdik. 
Burada çarpıcı olan bir şey vardır. Darbe Komisyonu ön raporu diye açıklanan rapor aslında darbenin siyasi ayağını örtme, gizleme çabasının çok açık şekilde görüldüğü bir rapordur. Aslında buna rapor demek mümkün değil, bir kamuflaj aracı olarak bu ön rapor hazırlanmaya çalışılmıştır. Komisyon başkanı içeriğinde bir şey olmadığı için 643 sayfalık rapor boyunca AK Parti’nin FETÖ’cü terör örgütünü devlette nasıl yerleştirdiğini gizleme telaşı sezilmektedir. Bu rapor AK Parti’nin FETÖ ile ittifakını unutturma ve saklama telaşı içerisinde hazırlanmış bir rapordur” açıklamasını yaptı.

“CİZRE VE YÜKSEKOVA'NIN DA İL OLMASINI İSTİYORUZ"

Tezcan, “Olay çok açıktır. Biz daha öncede söylemiştik. Şırnak ve Hakkari il olarak kalsın. Cizre ve Yüksekova’nın da il olmasını istiyoruz. 81 il değil, 83 il olur. Cizre ve Yüksekova'nın il olmasının bedeli diğer iki ilimizi il statüsünden çıkarmak olmamalıdır” diye belirtti.

“DERHAL FASILLARI AÇALIM”

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin iyi yönde ilerlemesinden memnun kalacaklarını söyleyen Tezcan, “İyileşmeye yönelecek her türlü süreci memnuniyetle karşılarız. Ancak yapılması gereken bir şey vardır. Hükümetin yapması gereken şey, AB'nin fasıl açmasını beklemeyiniz. Bizim fasılları kendimizin açıp o değişiklikleri ve düzenlemeleri bir an önce yapmamız gerekir. Biz bu değişiklikleri Avrupa istiyor diye değil, kendi insanımıza yakışan budur diye düşündüğümüz için yapıyoruz. O halde insanımıza yakışan buysa, fasılları bizim herhangi bir pazarlık konusu yapmadan açmamızda yarar vardır. Hükumete çağrıda bulunuyoruz, derhal fasılları biz açalım. Standartlar bellidir, Türkiye’yi o standartlara taşıyalım. İlk yapmamız gereken şeyde derhal OHAL’in kaldırılmasıdır” sözlerini kullandı.

"GENELKURMAY BAŞKANI DOĞRUDAN İFADE VERMELİYDİ"

Gazetecilerin sorularına yanıt veren Tezcan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Darbe Komisyonuna cevabıyla ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı:

“Cevaplarını okudum. Genelkurmay Başkanı doğrudan gidip Darbe İnceleme Komisyonunda ifade vermesi gerekirdi. Orada dinlenmesi gerekirdi. Çünkü tek taraflı sorularla değil, bir diyalog halinde canlı soruları sorup cevabının alınması gerekirdi. Genelkurmay Başkanının neden bundan kaçındığını anlamak istiyoruz. Genelkurmay Başkanını oraya gönderme yetkisine sahip siyasi iradenin Genelkurmay Başkanını komisyona niye göndermediğini de merak ediyoruz. Bu da izaha muhtaçtır. Açıklamalara gelince 8 sayfa açıklama, dişe dokunur bir şey yok, ciddi bir şey yok. Böyle bir ciddi olayda verilebilecek en gayriciddi cevaplardır”

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.