Kolera Hastalığı Nedir? - Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kolera Hastalığı Nedir? - Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
22.04.201614:13

Koleranın neden olduğu ve belirtilerinin neler olduğu hakkındaki haberimizde koleradan nasıl korunulacağı ile ilgili de bilgi edinebilirsiniz. Bir bakterinin neden olduğu kolera hakkında merak edilenler içeriğimizde...

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 11:28

Çok duyduğumuz ve bir bakterinin sebep olduğunu bildiğimiz kolera hakkında bilinmesi gerekenlerden derlediğimiz yazımızda önce koleranın ne olduğu, neden olduğu ve belirtilerini açıklayıp daha sonra tedavisi ve korunma yollarından bahsedeceğiz. İnsanların akıllarına gelen sorular ise şöyle. Kolera hastalığı nasıl oluşur? Kolera neden olur? Kolera hastalığı nedir? Türkiye'de kolera hastalığı nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kolera Nedir?

Vibrio cholerae adında bir bakterinin sebep olduğu ince bağırsak enfeksiyonu olan kolerada bol sulu diyare (ishal) gözlenmekle birlikte, şiddetli olgular, dehidratasyon ve ölüme yol açabilir. Bakteriyel bir bağırsak enfeksiyonu olan kolera, salgınlar yapabilir. Bazı tipleri salgın yapmaya müsaittir.

kolera-salgini.jpg


Koleranın Görülme Sıklığı Nedir?

Hindistan'da mutat olarak gözlenen kolera, dünyanın diğer yerlerinde ise çevre koşullarının iyileştirilmesiyle beraber kontrol altına alınmıştır.

kolera hastalığı


Kolera Neden Olur?

Kontamine (bulaşmış olan) gıda ya da suyun ağızda alınması sonucunda oluşan kolera, bakterinin ince bağırsaklarda parazitlenmesiyle gelişir. Temizlik, yeme-içme ile ilgili bir hastalıktır. Bu yüzden ülkenin şartları da belirleyici olur.

kolera-001.jpg


Kolera Belirtileri Nelerdir?

Bakterinin alınmasından itibaren 1-5 gün sonra başlayan kolerada ishale genellikle kusma da eşlik eder. Fazla sıvı kaybı olduğu için bu sıvı yerine konmazsa ciddi dehidratasyon ve ölüm saatler içinde gerçekleşebilir. Sıvı kaybına neden olan şey, kolera bakterilerinde üretilen ve damarlarda bulunan sıvının bağırsağa geçişini büyük oranda arttıran bir toksindir.

kolera belirtileri nelerdir


Kolera Tedavisi Nasıl Olur?

Koleranın tedavisi, oral rehidratasyon ile yapılır ve böylece kaybedilen sıvının geri kazandırılması amaçlanır. Şiddetli olgularda ise rehidratasyon sıvısı damar yoluyla verilir. Antibiyotik ilaçlar enfeksiyonun yok edilmesine yardımcı olur ve ishal süresinin kısaltılması sağlanabilir. Yeterli rehidratasyon (yeniden sıvılanım) ile genellikle tam olarak iyileşme sağlanır.

Kolera Tedavisi


Koleradan Korunma Yolları Nelerdir?

Kolera, atık suların içme sularına karışmasını engelleyerek çevre sağlığı koşullarının iyileştirilmesi ile tüm dünyada kontrol altına alınmıştır. Koleradan korunmanın en etkili yollarından biri, koleranın mevcut olduğu bölgelere seyahat edenlerin sadece kaynatılmış ya da güvenilir kaynaklardan şişelenmiş suları içmesidir. Ayrıca bir diğer önlem de yöresel ya da yaygın salgın bölgelerine seyahat edenler içindir. Bu kişiler için oral kolera aşısı mevcuttur fakat kolera aşısının koruyuculuğu hem çok yüksek değildir hem de uzun süreli değildir. Bu yüzden gidilecek ülkede kolera önemli bir problemse kolera aşısı olmak gerekir çünkü o dönemi kapsar ve o dönem için korumayı sağlar. Kolera aşısı, ancak o ülkede kolera varsa ve gerekli önlemlerin alınamayacağı düşünülüyorsa yaptırılmalıdır. Gitmeden 14 gün önce aşı yapılmalıdır. Bilinmelidir ki aşı her zaman için koruyucu değildir. Bu yüzden gereken hijyenik önlemlere dikkat etmek önemlidir.

asi-004.jpg

Önerilen İçerik;

 Tuzun İnsan Sağlığına  Zararları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
3
6
4
4
6
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.