Kokusunu Silah Olarak Kullanan Hayvanlar

Kokusunu Silah Olarak Kullanan Hayvanlar
15.05.201521:57

Her canlı kendisini korumak için hemen savunmaya geçer. Bu durum sadece insanlar için geçerli değil.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:22

Hayvanlarda kendilerini dış etkenlerden korumaya çalışır. Bu yüzden kokusunu silah olarak kullanan canlılar var. İşte o hayvanlar;

kokarca.jpg

Kokarca

Kokuyu silah olarak kullanan en yaygın bildiğimiz hayvanların başında kokarcalar gelir. Anüs etrafındaki iki bez vasıtasıyla zararlı duman üretmektedir. Koku ile savunma yapması zayıflık olarak düşünülmesin, çünkü rahatsız ettiğinizde çok saldırgan olmaktadırlar.


bombardiman-bocegi.jpg

Bombardıman böceği

Antarktika dışındaki her kıtada yaşayan bu zemin böcekleri, diğer koku salan böceklerin en kokuşmuşu olabilir. Etkileyici bir doğrulukla kimyasal bir sprey fışkırtması gibi kötü koku salar. Bu kötü koku aynı zamanda acı verici olup cildin aşınmasına ve zarar görmesine neden olabilmektedir. Kötü kokulu salgısının sıcaklığı suyun kaynama sıcaklığına kadar çıkabilmektedir.


agackakan.jpg

Woodhoopoe ( Ağaçkakan )

Güney Sahra Çölünü yaşam alanı olarak kullanan bu Afrika kuşlarının da kötü kokuyu silah olarak kullandıkları kanıtlanmıştır. Dişi kuşlar yuvasında herhangi bir tehdit hissettiğinde özel bezi sayesinde yağlı pis bir koku üretir ve bunu tehdit gördüğü yere püskürtür. Boyama ve leke bırakma özelliğine de sahip olan kötü bir kokudur.


zorilla.jpg

Zorilla

Zorilla ya da çizgili kokarca, bir kokarca gibi görünebilir ama aslında tamamen farklı bir türdür. Gelincik ailesinin bir üyesi olan Zorilla, etobur bir hayvandır ve potansiyel saldırganlara karşı aynı kokarcalar gibi karşılık verir. Afrika’nın açık, geniş ve kuru ovalarında yaşayan hayvanın koku salgısı insanın gözüne geldiği zaman geçici körlüğe, cildine geldiğinde de ağrılı bir yanma hissine neden olmaktadır.


pis-kokulu-bocek.jpg

Pis Kokulu Böcek

Göğsü üzerinde ki iki adet bezi sayesinde saldırganlara karşı, ısırma girişimi sırasında çok kötü bir koku salgılamaktadır. Bunun hayvanlar üzerinde tiksindirici bir tadı vardır. Yani kokudan etkilenmese bile saldırgan tadından dolayı rahatsız olacaktır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
2
1
0
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.