Koah Nedir? - Koah belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Koah Nedir? - Koah belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
11.12.201515:10

Kronik bir hastalık olan Koah günümüzde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Akciğer hastalığı olan Koah hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 02.01.2019 11:44

Günümüzde sıkça görülen bir rahatsızlık olan Koah hastalığı, son zamanlar da meydana gelen sağlık soruları arasında yer almaktadır. Kronik bir akciğer hastalığı olan Koah beraberinde insanların akıllarına şu soruları da getirdi. Koah nedir? Koah çeşitleri nelerdir? Koah hastalığı nedir? Koah neden olur? Koah belirtileri nelerdir? Koah neden olur? Koah tedavisi nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

koah nedir


Koah Nedir?

Koah kronik bir hastalıktır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır. Aynı zamanda koah bir alt solunum yolu hastalığıdır. Akciğerlerin en küçük parçası olan ve kanın oksijenlenmesini sağlayan alveollerin genişlemesiyle meydana gelmektedir. Koah genellikle sigara tüketimi sebebiyle oluşmaktadır. Aşırı sigara tüketimini koahın ilk nedenleri arasındadır. Aynı zamanda bazı meslekler de koaha neden olmaktadır. Koah sebepleri olarak bazı meslek gruplarını işaret etmektedir. Bu meslekler genellikle maden işçileri ve boya işçileri olarak belirtilmektedir. 

koah-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Koah Çeşitleri Neledir?

Koahın çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar A tipi, B tipi ve C tipi olarak 3 tipe ayrılmaktadır. 

 • A tipi (Amfizem)
 • B tipi (Bronşit)
 • C tipi (karışık)

Koah Çeşitleri


Koah Belirtileri Nelerdir?

Koahın çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Her kişide daha farklı belirtiler ve bulgular ortaya çıkmaktadır. Genellikle koah belirtileri öksürük ile başlamaktadır. Öksürük sıklıkla ve şiddetli şekilde yaşanmaktadır. Öksürük genellikle balgamlı olarak görülür. Bazı durumlarda kan tükürme gibi sorunlar görülür. Kişiler nefes alıp verirken zorlanır ve nefes darlığı yaşanır. Aynı zamanda bazı kişilerde solunum esnasında hırıtılar duyulmaktadır. Yürüme, hızlı yürüme ve merdiven çıkma gibi durumlarda zorluk yaşanmasına neden olmaktadır.

 • Öksürük
 • Balgam
 • Kan tükürme
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı solunum

koah-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.Jpeg


Koah Neden Olur?

Koahın çeşitli nedenleri bulunmaktadır. İlk nedeni sigaradadır. Sigara her hastalığa yol açtığı gibi koaha da yol açmaktadır. Sigara tüketimi koah nedenidir. Sigara dışında birçok etken koaha neden olmaktadır. Günümüzün sorunu olan hava kirliliği koaha sebebiyet vermektedirKoaha neden olan bazı meslek grupları vardır. Bu meslekler genellikle boya işçileri ve maden işçileridir. Bu mesleklerde kullanılan malzemeler zarar vericidir. Zararlı gazlara maruz kalan kişilerde koah görülmektedir. Bunların yanı sıra genetik faktörler de en büyük etkendir.

 • Sigara kullanımı
 • Hava kirliliği
 • Zararlı gazlar
 • Genetik

koah-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg


Koah Tedavisi Nasıl Olur?

Koah nedenlerine ve belirtisine göre tedavi edilmektedir. Koah tedavisi ilk olarak ortaya çıkan bulguların tedavi edilmesiyle başlamaktadır. Koah sebebiyle meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesinden sonra koah tedavisine geçilmelidir. Eğer diğer hastalıklar tedavi edilmezse koah tedavisinde olumlu sonuç almakta zorlanılmaktadır. Koahın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Bu durum uygulanacak tedavilerin amacı kişinin yaşam kalitesi yükseltmek ve hastalığın ilerlemesini engellemektedir. Koah tedavisinde genel olarak oksijen tedavileri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri doktor tarafından hastanın durumuna göre seçilmekte ve tedavi uygulanmaktadır. 

koah-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

Önerilen İçerik;

 Sigara Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
0
59
3
4
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.